معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

واحدهای صنفی بدون پروانه

واحدهای صنفی بدون پروانه به گزارش مبل زیبا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه هم اكنون ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه داریم، اظهار داشت: به ازای هر ۲۵ نفر یك واحد صنفی داریم كه این آمار برای كشورهای عقب افتاده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، سید محمود نوابی امروز (یكشنبه) در نخستین جشنواره تقدیر از واحدهای نمونه استانی با اشاره به اینكه تا كنون در جهت حمایت از حقوق مصرف كنندگان در سطح ملی ۱۶ همایش برگزار شده است، اظهار نمود: امروزه در كشور خیلی از بنگاه ها در تبلیغات مدعی هستند، اما در ممیزی حاضر به شركت نیستند. افرادی كه حرفی برای گفتن و جرات در شركت فرایند ممیزی دارند در این گونه مراسم ها ثبت نام می كنند.

وی با اشاره به اینكه در استان اصفهان ۲۲ واحد در ممیزی شركت كردند كه ۱۴ واحد لوح حمایت از مصرف كنندگان را دریافت می كنند، اضافه كرد: تمام واحدها باید حقوق مصرف كنندگان را رعایت كنند و امیدوارم روزی را شاهد باشیم كه بتوانیم متخلفان را معرفی كنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه باید به حق الناس توجه كنیم، ادامه داد: ۱۴ واحد این استان در سطح ملی تندیس و لوح دریافت كرده اند، كه این نشان از صنعتی بودن این استان است و البته انتظار هم از آن بالاست امیدوارم با تبلیغات سالم در آینده شاهد همایش پرشورتری باشیم.

رییس سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان با اشاره به اینكه امروز دیگر مصرف كننده هر كالایی را مصرف نمی كند، ادامه داد: اول كیفیت، سپس خدمات بعد از فروش و رعایت سلایق مشتری ها مهم است و در آخر قیمت مطرح می گردد. البته اعتقاد داریم كه كالای با كیفیت قیمت مناسب خودش را خواهد داشت. قیمت كالاهای تثبیتی را دولت كنترل می كند، البته در حوزه قیمت گذاری سركوب قیمت نیست و سود منطقی هم لحاظ شده است.

تولید كنندگان سطح ضمانت كالاها را افزایش دهند

وی با اشاره به اینكه گاهی اوقات آزادسازی را با رها سازی اشتباه می گیریم، اضافه كرد: شعار اشتباهی داریم مبنی بر اینكه كالای فروخته شده پس گرفته نمی شود، این شعار در هیچ كشور عقب افتاده و البته پیشرفته ای وجود ندارد و تنها مخصوص ایران است. امروز خوشحالم كه واحدهای تولیدی این فاز را عوض كرده اند و عنوان كرده اند كه جنس فروخته شده پس گرفته می شود، تولید كنندگان باید سطح ضمانتشان را بالا ببرند و به مصرف كننده اعتماد و اطمینان دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جمع آوری كالاهای قاچاق در سطح بازار اظهار داشت: این موضوع، كار سنگینی است، اما همكاران ما در استان ها در سال۱۳۹۵ نسبت به سال پیش از آن ۱۰ برابر رشد عملكردی داشته اند، البته این آمار در حالی است كه حجم قاچاق پایین تر آمده است.

تمام دستگاه ها هم جهت شوند

نوابی با اشاره به اینكه تولید كنندگان تریبون های مختلفی در اختیار دارند، ادامه داد: انجمن هایی برای حمایت از مصرف كنندگان شكل گرفته است كه باید آنها را توانمند كرد.

وی اظهار داشت: این همایش در سطح استان ها مورد غفلت واقع شده، استانداری ها موظف هستند كه هر سال رتبه دستگاه ها را در حوزه شفافیت اطلاعات و خدمت به مردم را اعلام كنند. هم چنین مشكل دیگری وجود دارد. اگر تمایل داریم به رشد خوب برسیم و مشكلات تولیدات حل شود تمام دستگاه ها باید هم جهت شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ثبات اقتصادی در طول دولت یازدهم افزود: تولید شدن ثبات اقتصادی باید ظرفی باشد برای جهش، این ثبات باید همراه با رونق و پیشرفت باشد.

تبلیغات داخلی بزك شده هستند

نوابی اضافه كرد: هر كالایی كه از خارج وارد می گردد باید نمایندگی رسمی و خدمات بعد از فروش داشته باشد كه البته برخی ها اعتقاد دارند انحصار تولید خواهد شد كه البته من نمی دانم كجای این ماده انحصار است. هم چنین ماده ۷ قانون هر گونه تبلیغات اغوا كننده را ممنوع اعلام كرده، اما تبلیغات ما به گونه ای است كه بزك شده است. فضای تبلیغات شهری هم برای تولید كننده داخلی گران است. اما به هر حال نباید هر چیزی را به خورد مردم داد.

وی با اشاره به اربعین حسینی و زائران در حال سفر به كربلا اظهار داشت: چرا باید در كشور ۲۰۰ هزار ویزای تقبلی پیدا شود؟ چرا در ماه رمضان زولبیا، در ماه محرم برنج، روغن و عید نوروز باید به دنبال پرتقال و سیب باشیم و گشت های ویژه ای گذاشته شود؟ كه بعد از آن هم مصرف كننده و تولید كننده راضی نیستند. استان هایی كه در اربعین حسینی هیچ افزایشی در كرایه ها نداشتند كار درستی را انجام دادند. به راستی چرا باید تغییر قیمت دهیم؟ مگر در طول سال ظرفیت اتوبوس هایی كه به عنوان مثال از تهران به اصفهان می روند همه كامل هستند؟ چرا برای اربعین اعلام می كنند كه باید پر باشد و در برگشت اتوبوس ها خالی برگردند، در حالی كه نه مالیات، نه هزینه بنگاه، و پایانه دارند و باید ۱۰۰درصد هزینه بگیرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه داریم، یعنی به ازای هر ۲۵ نفر یك واحد صنفی داریم كه این آمار برای كشورهای عقب افتاده ها است، چرا این تعداد مغازه بوجود آمده و چرا سامان دهی نمی شوند؟

نوابی با اشاره به اینكه ارائه خدمات قبل، حین و بعد از فروش از برنامه های وزارت صنعت است، اظهار داشت: در بعضی كشورها عنوانی با پرداخت خسارت اعتماد دارند، یعنی زمانی كه مصرف كننده می خواهد كالای خریداری شده را پس دهد تولید كننده مقداری به او پرداخت می كند تا اعتماد مصرف كننده را نسبت به برندش حفظ كند. چرا در ایران این گونه نیست؟ مگر تولید كنندگان سلایق مصرف كنندگان را نمی دانند؟

شركت تخصصی موضوعی صادرات تولید شود

وی با اشاره به بند ۳۳ اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این قانون به شفاف و روان سازی نظام قیمت گذاری و روزآمدی شیوه های نظارت بر بازار تاكید دارد. هیچ گاه بحث حذف برچسب قیمت را نداشتیم و قرار بود از برخی كالاها درمبدا تولید، قیمت حذف شود كه این مورد هم منتفی شد، اما یكسری از واحدها هستند كه رعایت ضوابط قیمت گذاری را نمی كنند و قیمت ها را تورمی تعیین می كنند و بعد در فروشگاه ها تخفیف ۴۰ درصدی می گذارند كه البته قرار است این مورد هم ساماندهی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه باید در استان شركت تخصصی موضوعی صادراتی تولید كنیم، ادامه داد: از این نمونه شركت ها در سطح منطقه ای و ملی نداریم. عموما تولید كننده ها خودشان صادر می كنند كه این امر درست جواب نمی دهد، وزیر صنعت اعلام كرده از تولید شركت های تخصصی در مجموعه وزارت صنعت حمایت می گردد تا بتوانیم به رشد اقتصادی مد نظرمان برسیم.


 

1396/08/14
23:24:19
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی