تنظیم بازار مواد غذایی ماه محرم وظیفه كیست؟

تنظیم بازار مواد غذایی ماه محرم وظیفه كیست؟ مبل زیبا: در حالیكه در ماه محرم قیمت محصولات مصرفی در حوزه كشاورزی و صنایع غذایی با عنایت به افزایش تقاضای آن ها بیشتر می گردد و هر ساله با نوسانات قیمتی مواجه هستیم، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و رییس اتاق اصناف ایران اعلام نمودند كه ˮتنظیم بازار ماه محرم در این بخش وظیفه وزارت جهاد كشاورزی است و به ما ارتباطی نداردˮ.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، هر ساله ماه محرم مانند دیگر ایام همچون ماه رمضان، صفر و اسفند و فروردین جزو ماه هایی به حساب می آید كه بیشترین تقاضا برای خرید و مصرف محصولات كشاورزی و مواد غذایی به وجود می آید و همین تقاضای افزایش یافته سبب افزایش قیمت می گردد كه البته هر ساله وزارتخانه های جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به همراه دیگر دستگاه های متولی هر یك در جهت كنترل و تنظیم این بازار مسئولیتی بر عهده می گیرند.

اما به نظر می آید امسال داستان طور دیگری رقم خورده و مسئولان با وجود پیگیری خبرنگار ایسنا حاضر به پاسخگویی نیستند و اعلام می كنند كه تنظیم و كنترل بازار ماه محرم در این حوزه وظیفه وزارت جهاد كشاورزی است.

یدالله صادقی - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران - در این باره به ایسنا اظهار داشت: تامین و تنظیم بازار در حوزه محصولات كشاورزی همچون گوشت، مرغ و... بر عهده وزارت جهاد كشاورزی است و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نقش چندانی در این زمینه ندارد.

همچنین علی فاضلی - رییس اتاق اصناف ایران - در پاسخ به همین سوال به ایسنا اینگونه توضیح داد كه اتاق اصناف ایران وظیفه ای در قبال تامین و تنظیم بازار اقلام و كالاهای اساسی برای ماه محرم یا ایام دیگر ندارد و این كار بر عهده وزارت جهاد كشاورزی است و در زمانی كه دولت تصمیمی برای عرضه اقلام و كالاهای اساسی به صورت نرخ مصوب دولتی به تكایا و هیات مذهبی ندارد، اتاق اصناف ایران بر چه چیزی نظارت كند؟

مهم ترین مساله بازار، گرانی است؛ نه گران فروشی

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه با عنایت به تصویب و ابلاغ نرخ های مصوب كالاهای اساسی از جانب سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، اتاق اصناف ایران در حوزه تنظیم بازار ماه محرم و نظارت بر آن چه وظیفه ای بر عهده دارد، اظهار داشت: نظارت بر عرضه و توزیع كالاهای اساسی در ماه محرم كه با دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد و تولید شده و نرخ آن ها را سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان مشخص كرده است، هیچ ارتباطی به اتاق اصناف ایران ندارد و این سازمان تنها وظایف همیشگی خود درمورد نظارت بر توزیع مویرگی كالاهای مختلف در شبكه های خرد را بر عهده دارد.

رییس اتاق اصناف ایران درباره وضعیت بازار و مشكلاتی كه سبب نوسانات قیمتی در آن شده است، اظهار داشت: مساله گرانی و به هم ریختگی در بازار عوامل مختلفی دارند كه نوسانات قیمت ارز مهم ترین آن است، چراكه در ساختارهای مختلف اقتصادی چنین ثباتی در نرخ ارز وجود ندارد و سبب می گردد تا مشكلات بسیاری در حوزه گرانی به وجود بیاید اما مساله گرانی با گران فروشی فرق می كند و گرچه نمی توان سودجویی عده ای اندك در بازار را به نام گرانفروشی قبول نكرد اما عمده مساله امروز بازار گرانی است، نه گران فروشی.
1397/06/20
16:01:15
5.0 / 5
4240
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی