قائم مقام مركز فرش ایران:

مقام نخست ایران در صادرات فرش دستباف

مقام نخست ایران در صادرات فرش دستباف به گزارش مبل زیبا قائم مقام مركز فرش ایران اظهار داشت: در بخش صادرات فرش دستباف، ایران در جایگاه نخست قرار دارد كه آن هم به علت هنری بودن فرش دستباف ایرانی است. امروز باید به جنبه های هنری و تجاری فرش توجه ویژه ای صورت گیرد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، منطقه زنجان، مجتبی فیض اللهی ظهر امروز در مراسم تجلیل از فعالان فرش دستباف زنجان، اظهار نمود: فرشبافان با سرپنجه های خود هنر ماندگاری چون فرش را خلق می كنند، در زمان كنونی كه اقتصاد مقاومتی یكی از موضوعات مهم به شمار می آید توسعه صنعت فرش از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
وی اضافه كرد: ترویج تولید فرش دستباف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است؛ چون كه این صنعت نقش مهمی را در بحث تولید اشتغال پایدار و كاهش بیكاری و ارزآوری ایفا می كند. با حداقل سرمایه در صنعت فرش می توان اشتغال تولید كرد.
فیض اللهی خاطرنشان كرد: پیش از دهه ۸۰ در بخش صادرات فرش دستباف، صادراتی بالغ بر یك میلیارد دلار در سال داشتیم كه این صادرات بنا به دلایلی در مقابل واردات قرار داشت، ولی بعد از آن شاهد صادرات پایدار در این صنعت هستیم كه سال های متمادی است كه با قوت ادامه دارد.
وی اضافه كرد: سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ صنعت فرش با مشكلاتی از نظر صادرات مواجه شد ولی بعد از توافق برجام شاهد رشد در صادرات فرش دستباف هستیم. سال گذشته ۲۳. ۸ درصد افزایش داشتیم و امسال هم در شش ماهه نخست سال ۱۳. ۳ درصد افزایش ثبت شده است.
قائم مقام مركز فرش ایران تصریح كرد: هم اكنون در مجموع ۳۲۰ هزار نفر بیمه شده فرش بافی هستند و بیش از ۵۰۰ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه از این طریق هستند و این در شرایطی است كه یك میلیون فرشباف در كشور مشغول فعالیت در این صنعت هستند.
وی در ادامه اظهار داشت: یك سوم تولید مربوط به تقاضای داخل است و دو سوم در بخش صادرات قرار دارد، با عنایت به درصد تقاضای داخلی لازم است در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشیم.
فیض اللهی اضافه كرد: تبلیغات، بیمه فرشبافان، عرضه تسهیلات و معافیت های مالیاتی در بخش معافیت مالیاتی مركز فرش ایران در جهت معافیت از ارزش افزوده از جمله برنامه ها برای بهبود وضعیت بازار فرش و كمك به فرشبافان است كه در برنامه ریزی ها گنجانده شده است.
وی خاطرنشان كرد: افزایش در بهای تمام شده كالا سبب شده تا از رقبای خود در این صنعت عقب بمانیم و این در شرایطی است كه در صورت تحقق معافیت ارزش افزوده شاهد كاهش ۱۰ درصدی در بهای تمام شده فرش دستباف خواهیم بود.
او تصریح كرد: كمبود بودجه وعدم توجه مسئولان باعث ركود در صنعت فرش دستباف شده است كه این عامل نقش مهمی را در محقق نكردن برنامه های برون مرزی ایفا كرده است.


 

1396/08/15
21:12:19
5.0 / 5
4862
تگهای خبر: بیمه , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی