پروانه ها در یزد گردو خوار شده اند

پروانه ها در یزد گردو خوار شده اند مبل زیبا: مدیر باغبانی جهاد كشاورزی استان یزد اظهار داشت: خشكسالی عامل غیراقتصادی شدن باغات گردو شده است.


یدالله جوادپور در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه كاشت درخت گردو برای استان از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار نمود: استان یزد با سطح 1085 هكتار باغات گردو در پارسال 765 تن محصول گردو تولید كرده است.
وی با اشاره به این كه میزان محصول گردوی برداشتی امسال نسبت به پارسال حدود 10 درصد رشد داشته است، اضافه كرد: سفارش های فنی كارشناسان درباب تغذیه مناسب درختان مهمترین دلیل افزایش تولید امسال بوده است.
مدیر باغبانی جهاد كشاورزی استان یزد با بیان این كه 65 درصد محصول برداشت شده از شهرستان تفت بوده است، اظهار داشت: 15 درصد هم از شهرستان مهریز و مابقی از سایر نقاط استان برداشت شده است.
وی، كاهش میزان آب قنات های استان را مشكل جدی فعالان این حوزه دانست و اشاره كرد: به سبب این كه گردو در مناطق كوهپایه ای تولید میگردد كاهش میزان بارندگی در این مناطق موجب هجوم پروانه چوبخوار گردو شده است.
جوادپور، خشكسالی را عامل غیراقتصادی شدن باغات گردو برشمرد و اظهار داشت: این امر موجب كاهش سطح زیر كشت و نابودی خیلی از درختان كهنسال گردو در مناطق كوهستانی شده است.
وی با اشاره به این كه گردو مصرف آب بالایی دارد اشاره كرد: به سبب خشكسالی و كمبود آب برنامه كاهش سطح زیر كشت گردو در دستور كار داریم تا بتوانیم گیاهان كم آبخواه نظیر زعفران و گیاهان دارویی را جایگزین آن نماییم.
این مسئول، تغییر پیوند پایه های گردوی نامرغوب از طرح عملیات سرشاخه كاری را از دیگر اقدامات سازمان جهاد كشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: با استفاده از این روش می توان گردوهای نامرغوب را با پیوند زدن به گردوهایی مرغوب تبدیل كرد كه در ضمن دو پارسال در باغات خیلی از متقاضیان انجام شده است.1397/09/26
15:08:36
5.0 / 5
4981
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سازمان , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی