دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه

بازار سوریه برای بخش خصوصی یك فرصت است، اتاق مشترك ایران و سوریه برای نخستین بار تشكیل شد

بازار سوریه برای بخش خصوصی یك فرصت است، اتاق مشترك ایران و سوریه برای نخستین بار تشكیل شد مبل زیبا: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به دمشق، اظهار نمود: در جریان این سفر علاوه بر امضای چندین سند تفاهم، برای نخستین بار اتاق مشترك ایران و سوریه باز با حضور فعالان بخش خصوصی دو كشور در عرصه اقتصادی و تجاری تشكیل شد.


حسن دانایی فر، در گفت و گو با ایسنا، با نمایش جزئیاتی از سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به سوریه، اظهار داشت: روز یكشنبه و دوشنبه با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران و همین طور وزیر اقتصاد و تجارت سوریه پس از هفت سال كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور انجام شد و گفت وگوهای خوبی بین مقامات دو كشور در حوزه تجارت و اقتصاد صورت گرفت.
او همینطور با اشاره به اینكه با سفر آقای جهانگیری به سوریه كمیته عالی همكاریهای دو جانبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور ایران و همین طور نخست وزیر سوریه در روز سه شنبه تشكیل جلسه داد، اشاره كرد: در جریان این رایزنی ها چندین سند مهم بین مقامات دو كشور به امضا رسید كه یكی از مهم ترین اسناد كه به امضای معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر سوریه رسید سند همكاریهای اقتصادی راهبردی دراز مدت بین دو كشور بود.
وی با اشاره به اینكه در این سند به موضوعات گسترده ای در ارتباط با روابط اقتصادی و تجاری بین دو كشور اشاره شده است، افزود: تصور بر این داریم كه امضای این موافقت نامه زمینه را برای حضور هر چه بیشتر شركت های ایرانی در بازار جذاب سوریه فراهم می آورد چونكه برمبنای بعضی از برآوردها، بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیارد دلار جهت راه اندازی چرخه تولید و بازسازی این كشور مورد نیاز است و شركت های ایرانی می توانند از این بازار به خوبی استفاده كنند.
دانایی فر با اشاره به اینكه در جریان این سفر، نشست هایی باز بین تجار دو كشور در بخش خصوصی انجام شد و مسائل و مشكلاتی كه بعضاً در روابط تجاری وجود دارد، از طرف تجار مطرح و در ارتباط با آنها بحث و گفت و گو صورت گرفت، افزود: در این سفر این زمینه فراهم گردید كه برای نخستین بار اتاق مشترك ایران و سوریه با حضور بخش خصوصی تشكیل گردد و همین طور انجمن تجار دو كشور فعالیت خودرا آغاز كند.
رئیس ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه همین طور با بیان این خبر كه بزودی مركز دفاتر شركت های ایرانی و نمایشگاه دائمی شركت های ایرانی توسط اتاق بازرگانی ایران در سوریه احداث خواهد شد، افزود: یكی از نقص هایی كه قبل از این در روابط دو كشور وجود داشت، عدم وجود رابطه جدی بین شركت های ایرانی و سوری در بخش خصوصی بود ولی در مدت اخیر سعی شده است كه این نقص و مشكل بر طرف شود. بازار سوریه، بازار جذابی است. این كشور دارای امكاناتی است كه ما می توانیم از آن به خوبی استفاده نمائیم. بازار ایران و سوریه می توانند رابطه تكاملی با یكدیگر داشته باشند و ما حتی از راه سوریه می توانیم كالاهایمان را به دیگر كشورهای عربی صادر نماییم خصوصاً با عنایت به اینكه اخیراً برخی از كشورهای عربی در تلاش هستند كه روابط خودرا با سوریه بازسازی كنند.
او در آخر بار دیگر اشاره كرد: زمینه برای حضور شركت های بخش خصوصی ایران درس وریه فراهم است و مقامات دمشق باز بر این مساله تاكید كرده اند و در همین چارچوب لازم است كه بخش خصوصی تلاش جدی جهت استفاده از این فرصت داشته باشد.1397/11/12
13:56:11
5.0 / 5
4109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی