صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد!

صف گوشت جمع نشده، صف مرغ هم آمد! به گزارش مبل زیبا در حالیكه مسئولان اخیرا از جمع شدن صف های گوشت یخ زده و دولتی اطلاع داده اند، همچنان در بعضی از نقاط شهر صف گوشت دیده می شود و نكته قابل تامل تر آنكه این روزها صف های مرغ به نرخ مصوب 11 هزار و 500 تومانی هم شكل گرفته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر و به دنبال نوسانات نرخ ارز، قیمت اقلام خوراكی بخصوص گوشت مرغ و گوشت قرمز رشد قابل توجهی یافته كه دولت در جهت مقابله با افزایش قیمت ها، افزایش عرضه گوشت یخ زده و تنظیم بازاری را در دستور كار خود قرار داده است.
متقاضیان گوشت یخ زده و دولتی برای دریافت گوشت در صف های طولانی به انتظار می ایستادند كه الزاما به مفهوم دریافت گوشت در همه موارد هم نبود. در ایام گذشته عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جزئیات شیوه جدید توزیع گوشت اطلاع داد و به ایسنا اظهار داشت: صف های عرضه گوشت یخ زده و دولتی جمع خواهد شد و دیگر كارت ملی جایگاهی در توزیع گوشت ندارد.
این صحبت ها در حالی بیان شد كه قبل از آن بعضی از اخبار حكایت از آن داشت كه مقرر است عرضه گوشت یخ زده به سرپرست خانوارهایی كه یارانه دریافت می كنند، داده شود كه همین شیوه هم با اما و اگرهایی روبه رو بود، چونكه خیلی از افرادی كه یارانه دریافت می كنند به معنای واقعی مستحق دریافت یارانه نیستند و از گوشت یخ زده استفاده نمی كنند. از جانب دیگر بعضی از افراد كه مستحق دریافت گوشت یخ زده هستند، در فهرست یارانه بگیران قرار ندارند؛ مثل افرادی كه در سال های اخیر ازدواج كرده اند یا كسانی كه باوجود نیازمند بودن از این لیست خارج شده اند.
حال با این تفاسیر در بعضی از نقاط تهران در ورودی بعضی از میادین میوه و تره بار، شهرداری محلات و فروشگاه های زنجیره ای همچنان صف گوشت دیده می شود و حتی در كنار آن صف عرضه مرغ هم به وجود آمده است.
بررسی ایسنا از صف های عرضه گوشت یخ زده نشان از آن دارد كه قیمت این گوشت ها با قیمت گوشت دولتی به قیمت كیلویی ۲۸ هزار تومان متفاوت می باشد و این گوشت با قیمت كیلویی ۴۰ هزار تومان عرضه می شود كه متقاضیان آن باید كارت ملی به همراه داشته باشند.
با این تفاسیر جای سوال دارد كه چگونه با وجود تاكید معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص جمع شدن صف گوشت، این صف ها تشكیل شده و برای دریافت گوشت یخ زده به نرخ غیردولتی نیاز به كارت ملی وجود دارد؟ همینطور جای سوال است چرا در حالیكه دولت و حتی دادستان تهران اعلام نموده اند كه قیمت مصوب مرغ تازه در سطح شهر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، مردم برای دریافت آن باید در صف منتظر باشند؟ مشاهدات میدانی از آن حكایت می كند كه مرغ به قیمت مصوب فقط در بعضی از میادین میوه و تره بار شهرداری محلات عرضه می شود و در سایر مراكز عرضه، فروشندگان، مرغ را با قیمت كیلویی ۱۵ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می كنند. تا چه زمانی مقرر است مرغ دونرخی و گوشت چند نرخی در بازار عرضه شود؟ نكته قابل توجه آن است كه به نظر می آید افرادی كه در بازار گوشت و مرغ تعیین كننده قیمت ها هستند، با وجود تاكید مسئولان در خصوص نظارت و رعایت قیمت های مصوب، مسیر دیگری را انتخاب می كنند و به جای آنكه قیمت ها را به قیمت مصوب نزدیك كنند، بر قیمت ها می افزایند.
در این میان همچنان خلاء حضور دستگاه های نظارتی در بازار ملموس است.1397/12/28
00:08:02
5.0 / 5
4436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی