سراشیبی صادرات چرم ایرانی

سراشیبی صادرات چرم ایرانی به گزارش مبل زیبا صادرات چرم ایرانی در یك دهه گذشته حدود ۳۰۰ درصد كاهش داشته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، مروری بر آمارهای صادراتی گویای این است كه در سال ۱۳۹۵ در حوزه چرم ۸۱۰۰ تن صادرات صورت گرفته است كه این رقم در سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۲۴ هزار و ۴۰۰ تن بوده است. به عبارت دیگر این محصول از نظر حجمی سه برابر كاهش صادرات داشته است. البته با این وجود ارزش صادرات این بخش در سال قبل بالغ بر ۶۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است كه این رقم در قیاس با ۱۱۰ میلیون دلار سال ۱۳۸۵ حداقل به نسبت وزن كاهش كمتری داشته است.

سال ۱۳۹۱ را می توان پررونق ترین سال برای صادرات چرم ایرانی دانست، چراكه در این حوزه بالغ بر ۱۷۴ میلیون دلار صادرات داشتیم اما در سال ۱۳۹۲ به یكباره صادرات این بخش به كمترین رقم های خود در ۱۰ سال قبل رسید و تا ۷۴ میلیون دلار كاهش پیدا كرد.

در سال قبل هند، ایتالیا، تركیه، پاكستان و هنگ كنگ بزرگترین بازارهای چرم ایران بوده اند. البته در سال های قبل كشورهایی مانند عراق، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، چین هم دیگر مشتریان چرم ایرانی بوده اند.

در سال قبل ۳۲ درصد از چرم ایران به مقصد هند، ۲۵ درصد به ایتالیا، ۱۵ درصد تركیه، ۱۴ درصد پاكستان و هشت درصد به ایتالیا صادر گردیده است.

وارداتی نه چندان بالا

البته میزان اندكی واردات هم در این بخش صورت گرفته است. بدین ترتیب در سال قبل رقمی حدود ۶۰ تن واردات انواع چرم به ایران بوده كه ارزش آن ۲۰۰ هزار دلار است. هند، تركیه و آلمان هم كشورهایی بودند كه چرم به ایران صادر كرده اند.

در سال های گذشته میزان واردات چرم در كشور در اغلب سال ها به هزار تن نرسیده و رقمی پایین تر از آن را در بر گرفته و به غیر از دوره ای در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ كه در این سال ها واردات چرم به ۵۰۰۰ تن هم رسیده در سایر سال ها حتی ۱۰۰۰ تن هم صادرات در این بخش نداشته ایم.

در سال ۲۰۱۶ میلادی در دنیا بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار چرم صادر شده و ایتالیا، هنگ كنگ، برزیل، آمریكا و هند صادركنندگان عمده این بخش بوده اند.

سر راه صادرات چرم ایرانی مشكلاتی مانند بیماری های دامی، محدود بودن دامنه بازارهای هدف و دسترسی نداشتن به تكنولوژی پیشرفته در تولید چرم مرغوب وجود داشته است.

به استناد آمارهای انتشار یافته، تولید سالانه چرم سنگین در ایران ۶۰ میلیون فوت مربع، چرم سبك ۴۸ میلیون فوت مربع و چرم زیره ۴۶۸ تن اعلام شده است. همینطور هم اكنون ۲۲۵ واحد تولید چرم در ایران وجود دارد كه از این تعداد ۱۲۰ واحد به تولید چرم سنگین، ۴۳ واحد به تولید چرم سبك، پنج واحد به تولید چرم زیره و ۵۷ واحد به تولید چرم سبك و سنگین مشغول هستند. 

1396/10/15
14:39:26
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: بازار , تركیه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی