دلیل رشد صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت

دلیل رشد صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت به گزارش مبل زیبا در شرایطی كه اقتصاد ایران در ماه های گذشته با چالش های جدی مواجه بوده، جدیدترین آمارها نشان داده است كه صادرات غیرنفتی در اردیبهشت ماه در حد قابل توجهی افزایش یافته است.


برپایه آمارهایی كه رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام كرد "ایران در دو ماهه ابتدایی امسال حدود ۸.۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته است كه این رقم در قیاس با ۷.۷ میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته، افزایشی ۸.۱ درصدی را نشان می دهد".
این آمار در حالی است كه با عنایت به مشكلاتی كه كشور در فروردین ماه امسال به سبب سیل و بلایای طبیعی پشت سر گذاشت، با كاهش آمار صادراتی مواجه گردید اما در اردیبهشت ماه با صادرات ۵.۹ میلیارد دلاری در قیاس با مدت مشابه سال قبل، افزایش ۲۷ درصدی را تجربه نمود كه یك جهش قابل توجه به حساب می آید.
در این رابطه محمد لاهوتی - رئیس كنفدراسیون صادرات ایران - در گفتگو با ایسنا، سه عامل را در ثبت این آمار مهم ارزیابی كرد و تلفیقی از نقش و سهم این عوامل را دلیل احتمالی افزایش صادرات در اردیبهشت ماه دانست.
وی با بیان این كه در اردیبهشت ماه سال قبل صادركنندگان ایرانی با محدودیت ها و شوك های اقتصادی جدید روبه رو بودند، توضیح داد: بحث تحریم های جدید آمریكا و به دنبال آن محدودیت های بانكی و در كنار آن مسائلی همچون تعهد ارزی شوك هایی بود كه صادركنندگان با آن مواجه بودند و ازاین رو در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ خیلی از آنها در حال بررسی ابعاد ماجرا و چگونگی امكان پذیر شدن وفق دادن خود با شرایط جدید بودند.
به قول رئیس كنفدراسیون صادرات ایران، در اردیبهشت ماه سال جاری هرچند هنوز ابهام ها باقی مانده و محدودیت های اقتصادی در جریان هستند، اما لااقل بخشی از صادركنندگان توانسته اند خویش را با شرایط فعلی هماهنگ كرده و صادرات خویش را ادامه دهند.
وی با اشاره به كاهش قابل توجه صادرات میعانات گازی در سال ۱۳۹۷، اشاره كرد: كاهش قابل توجه آمار صادرات میعانات سبب شد آمارهای صادراتی ما در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ هم تحت تأثیر قرار بگیرد، اما با این وجود بنظر می رسد آمارهای سال جاری حاكی از افزایش باردیگر صادرات این كالاها است.
لاهوتی افزود: هرچند متأسفانه هنوز گمرك اطلاعات جزئی صادرات غیرنفتی در دو ماهه ابتدایی امسال را اعلام نكرده، اما برپایه حدس و گمان می توان انتظار داشت كه آمار میعانات بر این مساله تأثیر گذاشته باشد؛ باآنكه باید جهت بررسی تأثیر دائمی آمار صادرات این نوع كالاها تا آخر سال صبر كرد تا ببینیم آیا بازارشان فصلی بوده یا تداوم خواهد داشت.
به قول رئیس كنفدراسیون صادرات ایران، سومین عامل تأثیرگذار در افزایش صادرات، بالا رفتن نرخ ارز است كه می تواند لااقل در كوتاه مدت برای برخی از شركت ها یك ابزار تشویقی باشد؛ با این وجود برای آنكه ارزیابی دقیقی از میزان رشد صادراتی كشور امكان پذیر باشد، اساسا احتیاج به چند ماه زمان خواهد بود.1398/03/31
21:22:31
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی