رییس كنفدراسیون صادرات ایران خبر داد:

بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی

بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی مبل زیبا: رئیس كنفدراسیون صادرات ایران روند چند ماهه اخیر در بازگشت ارزهای صادراتی به كشور را مثبت ارزیابی كرد.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: سال قبل از نظر ارزی سالی پر از شوك برای بخش های مختلف اقتصاد ایران بود. بدین جهت چه فعالان اقتصادی و چه سیاست گذاران تصویر روشنی از مدیریت بازار نداشتند.
بگفته وی، در كنار مشكلات داخلی گسترش تحریم ها و محدود شدن امكان ارتباط تاجران ایرانی با بانكهای بین المللی موجب شد بازگشت ارز به كشور نیز با دشواری هایی همراه شود.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان این كه در ماه های گذشته محدودیت تعامل با بانكهای خارجی بازگشت ارز به شكل نقد به كشور را دشوار كرده است، توضیح داد: در ماه های گذشته ما ابتدا سعی كردیم این مساله را ثابت نماییم كه صادركنندگان شناسنامه دار به دنبال این نیستند كه ارز حاصل از صادرات را به كشور بازنگردانند، برای اینكه تمامی این افراد در داخل ایران سرمایه گزاری نموده اند و برای تداوم فعالیت های اقتصادی خود نیاز به تأمین مجدد سرمایه خواهند داشت.
لاهوتی افزود: بعد از آن در كنار مسائلی همچون سامانه نیما، گزینه هایی عنوان شد كه واردات در ازای ارز حاصل از صادرات یكی از این گزینه ها بود كه خوشبختانه سرانجام در بخشنامه ارزی اخیر بانك مركزی این مساله گنجانده شد.
بگفته وی بعد از اجرایی شدن این دستورالعمل آمارهای جدید نشان داده است كه بخش قابل توجهی از تعهدات ارزی صادركنندگان برای بازگشت ارز اجرایی شده و بانك مركزی این مساله را تأیید كرده است.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان این كه این دستورالعمل با وجود خاصیت های مثبت همچنان نیاز به اصلاحات جدی دارد، توضیح داد: ما قبل از این نیز خواسته بودیم كه دست صادركنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات شان باز باشد، در دستورالعمل جدید تنها ۳۰ درصد این ارز امكان تبدیل شدن به واردات را دارد این در شرایطی است كه با گشودن درها، صادركننده می تواند به نسبت شرایط كشور و امكان پذیر بودن راهكارهای موجود، به یك طریق مشخص ارز را به ایران بازگرداند.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در جدیدترین دستورالعمل ارزی بانك مركزی به صادركنندگان اختیار داده شده كه ۳۰ درصد از ارز صادراتی شان را بوسیله واردات به كشور بازگردانند. بانك مركزی تصریح كرده كه ۵۰ درصد از این ارز همچنان باید وارد سامانه نیما شود.1398/04/03
14:30:18
5.0 / 5
4301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی