رئیس قوه قضائیه:

مسئولان از حاشیه سازی پرهیز كنند و به مشكلات مردم بپردازند

مسئولان از حاشیه سازی پرهیز كنند و به مشكلات مردم بپردازند مبل زیبا: رئیس قوه قضائیه با تاكید بر لزوم اجرایی كردن فرمایشات و تأكیدات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و كاركنان دستگاه قضائی، اولویت اول كشور را معیشت مردم، رونق تولید، مقاومت و ایستادگی و صیانت از ارزش پول ملی دانست و از همه مسئولان خواست كه ضمن پرداختن به اولویت ها از طرح هر گونه مباحث حاشیه ای كه اذهان عمومی را مشوش می سازد، پرهیز كنند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از قوه قضائیه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضائی با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته قوه قضائیه، شاخص ترین برنامه این هفته را دیدار مسئولان و كاركنان دستگاه قضائی با مقام معظم رهبری دانست و با اشاره به اینكه تأكیدات حكیمانه رهبر معظم انقلاب باید در همه بخش ها و زوایای قوه قضائیه اجرایی شود، خاطرنشان كرد: نخستین گام در ارتباط با تحول دستگاه قضائی، مساله شناخت قوه قضائیه و بررسی دقیق كاستی ها و نقصها است كه این بررسی میدانی در بخش های قضائی، نظارتی و سازمان های تابعه قوه قضائیه، در حال انجام می باشد. گام دوم، عبارت است از اجرای برنامه تحول در سه بخش كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت كه به حمدالله بخش های كوتاه مدت و میان مدت این برنامه تحولی با برگزاری جلسات فشرده ابلاغ گردیده است.

رئیس قوه قضائیه، برنامه دراز مدت تحول را نیازمند كار و پیگیری بیشتر دانست و اضافه كرد: ستاد اجرای تحول در دستگاه قضائی زیر نظر معاون اول قوه قضائیه و با دبیری معاون راهبردی جهت پایش روند اجرای برنامه ها و رفع موانع اجرایی فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسئولان، دست اندركاران و اجزای خود دستگاه قضائی این تحولات را كاملاً لمس كنند و از نتایج آن بهره مند شوند.
رئیسی، محور دوم تأكیدات رهبر معظم انقلاب را كه دغدغه همه مسئولان قضائی است، مساله فساد در قوه قضائیه عنوان نمود و اظهار داشت: فساد درون قوه قضائیه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و نخستین مدعی فساد نیز خود قضات شریف و مسئولان قضائی هستند. قاضی، وكیل، كارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده های قضائی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند. در این راستا با همكاری همه بخش های نظارتی داخل قوه قضائیه نظیر مركز حفاظت اطلاعات و دادسرای انتظامی قضات و همینطور بخش های بیرونی همچون نیروی انتظامی، دستگاه های امنیتی و … كمیته ای فعال خواهد شد كه البته جلسات ابتدایی آن برگزار شده است.

رئیس قوه قضائیه افزود: در این راه، باید شاهد همكاری فعال همه بخش های در رابطه با پرونده ها همچون كانون وكلا، كانون كارشناسان رسمی دادگستری، مركز مشاوران قوه قضائیه و سایر بخش ها باشیم. می خواهیم واقعاً همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هیچكس در این میدان، غایب نباشد. كمیته مذكور با حضور همه بخش ها تشكیل خواهد شد تا سوژه فساد را مجدانه دنبال كنند و مردم هم مطمئن باشند كه در برخورد با فساد داخل قوه قضائیه هیچ رحمی نخواهیم داشت.

رئیسی با اشاره به سوژه رفع اطاله دادرسی، اظهار نمود: عموم پرونده ها با مشكل اطاله دادرسی مواجه نمی باشند اما بعضی پرونده ها در بعضی استان های خاص به علت كثرت ورودی و كمبود نیروی انسانی به این مشكل گرفتار هستند و ما معتقدیم این نگرانی دغدغه مندان دادرسی عادلانه، باید با انجام كار جدی كارشناسی و مطالعات دقیق، هر چه زودتر رفع گردد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه قوه قضائیه علاوه بر صبغه سلبی و برخوردی، واجد چهره ای ایجابی در بخش دفاع از عدالت و آزادی های مشروع است، بر ضرورت فراهم ساختن ساز و كارهای لازم برای این امر تصریح كرد و خاطرنشان كرد: از معاونت حقوقی می خواهم كه ساز و كار این بند مهم از اصل ۱۵۶ قانون اساسی را كه مورد تاكید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، فراهم نمایند تا گسترش عدل و دفاع از آزادی های مشروع به شكلی قاعده مند و مشخص به مرحله اجرا درآید.

رئیسی با تاكید بر عزم جدی همه اجزای قوه قضائیه برای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری خاطرنشان كرد: امروز اولویت اول كشور، مقاومت و ایستادگی، رونق تولید، معیشت مردم و صیانت از ارزش پول ملی است. بر این اساس از همه به ویژه مسئولان دستگاه های مختلف می خواهم كه ضمن پرداختن به این اولویت ها، از هر گونه حاشیه سازی پرهیز كنند. طرح برخی مسائل در سطح افكار عمومی هیچ مشكلی را رفع نمی كند بلكه صرفاً سبب نگرانی بی جهت مردم می شود. بر همین مبنا باید اگر مسأله ای هم وجود دارد، بین مسئولان قوا و دستگاه ها در دیدارها و جلسات مطرح شود تا چاره ها نیز به درستی بررسی شود.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به عدم انجام تعهدات برجامی از جانب اروپایی ها اظهار داشت: اروپا همچنان متعهد است مشكلاتی را كه به ناحق برای ملت ایران بوجود آمده است، برطرف كند. ایجاد یك خط اعتباری نظیر اینستكس، بی فایده نیست اما به هیچ عنوان كفایت نمی كند و كسی نباید به این قبیل اقدامات جزئی دلخوش باشد. بر همین مبنا امیدواریم كشورهای اروپایی با حفظ استقلال خود در مقابل زیاده خواهی های ایالات متحده آمریكا، به آنچه كه در برجام متعهد شده اند عمل كنند.
منبع:

1398/04/10
21:24:45
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: امنیت , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی