۲ و نیم برابر شدن پرونده های مختومه هیات های تخصصی دیوان عدالت

۲ و نیم برابر شدن پرونده های مختومه هیات های تخصصی دیوان عدالت مبل زیبا: هیات های تخصصی دیوان عدالت اداری در دوره چهارماهه اول سال 98 معادل 163/6 درصد بیشتر از دوره مشابه سال قبل پرونده مختومه داشتند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، بر طبق گزارش اداره كل برنامه ریزی و بودجه دیوان، بررسی عملكرد مقایسه ای واحدهای قضائی دیوان از آن حكایت می كند كه پرونده های وارده به هیأت های تخصصی دیوان عدالت اداری در دوره چهار ماهه اول سال ۹۸ بالغ بر ۶۶۲ پرونده بوده و تعداد ۶۳۸ پرونده مختومه شده است كه این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه تعداد ۲۳۸ پرونده وارده و تعداد ۲۴۲ پرونده مختومه شده است، معادل ۱۶۳.۶ درصد رشد داشته است. بر طبق ماده ۸۴ قانون تشكیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲، اموری كه مطابق قانون در صلاحیت هیأت عمومی دیوان است، ابتدا به هیأت های تخصصی مركب از حداقل پانزده نفر از قضات دیوان ارجاع می شود. رسمیت جلسات هیأت های تخصصی منوط به حضور دو سوم اعضا است كه به ترتیب زیر عمل می كنند:

الف- در صورتیكه نظر اكثریت مطلق هیأت تخصصی بر قبول شكایت و ابطال مصوبه باشد، پرونده به همراه نظریه هیأت جهت اتخاذ تصمیم به هیأت عمومی ارسال می شود. ب- در صورتیكه نظر سه چهارم اعضا هیأت تخصصی بر رد شكایت باشد، رأی به رد شكایت صادر می كند. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور، از طرف رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است. در صورت اعتراض و یا در صورتیكه نظر اكثریت كمتر از سه چهارم اعضا بر رد شكایت باشد، پرونده به شرح بند (الف) در هیأت عمومی مطرح و اتخاذ تصمیم می شود. تصمیمات هیأت های تخصصی بلافاصله به اطلاع قضات دیوان می رسد و هرگاه مصوبه مورد شكایت به لحاظ مغایرت با موازین شرعی برای رسیدگی مطرح باشد سوژه جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال می شود و نظر فق های شورای نگهبان برای هیأت عمومی و هیأت های تخصصی لازم الاتباع است.


منبع:

1398/06/09
19:31:54
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: بودجه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی