رییس اتاق بازرگانی بوشهر مطرح كرد

شش راهكار كاهش فشار تحریم ها

شش راهكار كاهش فشار تحریم ها به گزارش مبل زیبا رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی بندر بوشهر با اشاره به بستری كه تحریم ها برای شناخت كاستی های اقتصادی ایران به وجود آورده اند، برای بهبود زیرساخت ها و گسترش فعالیت های اقتصادی پیشنهاداتی را ارائه نمود.


خورشید گزدرازی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: انتظار می رفت برجام كه حاصل گفت وگوها و متكی بر دانش و فهم و تعهد مسؤلان دیپلماسی خارجی ما و حمایت ها و سفارش های مدّبرانه رهبر معظم انقلاب بود، به بار نشیند و كشور از بن بست تحریم های ظالمانه بیرون بیاید، امّا با ورود ترامپ به كاخ سفید، تمامی این معادلات به هم خورد و دستور خروج آمریكا از اغلب معاهدات و موافقتنامه های بین المللی، آن هم به صورت یك طرفه توسط وی صادر شد كه برجام هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی با بیان این كه اتكا به نفت، فشار تحریم ها بر اقتصاد ایران را افزایش داد و با ذكر محدودیت هایی كه تحریم ها به اقتصاد تحمیل كرد افزود: اما به دنبال آغاز باردیگر تحریم ها، ایران هم توانست سیاست های مثبتی را به اجرا بگذارد كه كاهش واردات و به تبع آن اهمیت یافتن تولیدات و صنایع داخلی و توجه و تمركز به ظرفیت ها و توانمندی های داخل، كاهش قاچاق و كم رنگ شدن اتكای كشور به نفت و درآمدهای آن اصلی ترین بخش های آن بود.
گزدرازی با اشاره به توان بخش خصوصی در كمك به عبور كشور از دوران سخت فعلی، توضیح داد: ما در اتاق بازرگانی سعی كردیم با مطالعه برخی ظرفیت های موجود در اقتصاد كشور كه می توان برای آنها برنامه ریزی جدید داشت، به دولت راهكارهایی عرضه نماییم. یكی از این راهكارها توجه به بنادر كوچك است. از آنجائیكه این بنادر مصون از تحریم های ظالمانه بوده و با تجهیز آنها از لحاظ زیر ساخت، جهت تأمین مایحتاج عمومی كشور، می توان از آن بعنوان یك فرصت بهره برد كه تأثیر بسزایی در كاهش فشارهای اقتصادی داشته باشد.
وی به نقش مهم شركت های كوچك در عبور از تحریم ها پرداخت و اظهار داشت: از مهمترین راهكارهای مقابله با تحریم ها، فراهم كردن زمینه و بستر مناسب برای حضور شركت های كوچك و متوسط دنیا در بازار ایران با عنایت به عدم حضور شركت های بزرگ به دلیل ترس از تحریم شدنشان توسط دولت آمریكا در ایران است و حضور SMEها همواره مورد تائید و تاكید بزرگان حوزه اقتصاد هم بوده و بعنوان ابزاری جهت كم رنگ كردن تحریم از آن استفاده می شود.
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر، توجه و اهتمام جدی به صادرات غیر نفتی را سومین راهكار برای عبور از فشار تحریم ها دانست و اظهار داشت: كاهش درآمدهای نفتی متأثر از تحریم نفتی ایران و افت تأمین ارز مورد نیاز كشور را می توان با بهبود عملكرد در این عرصه - صادرات غیر نفتی- جبران كرد و با ایجاد اشتغال و رونق كسب و كار و تولید كه تمامی مسؤلان دلسوز نظام بر آن تاكید دارند و با توجه به برنامه راهبردی اقتصاد مقاومتی كه از محورهای توسعه كشور است، می توان به انجام آن جامه عمل پوشاند و از دولت انتظار داریم با فراهم كردن بستر مناسب، تعدیل قوانین و بخشنامه های سخت گیرانه، كاهش هزینه های صادرات و حمایت خاص از صادركنندگان - بیشتر از پیش - انجام این مهم را تسریع و تسهیل كند.
گزدرازی تفویض اختیارات بیش تر به استانداران بخصوص استانداران استان های مرزی را یكی دیگر از مسائل اولویت دار اقتصادی ایران قلمداد كرد و توضیح داد: در این حالت استانداران می توانند با استفاده از منابع استانی خود در رفع موانع بهبود محیط كسب و كار و ایجاد اشتغال و رونق تولید، تأمین نیازهای بازار و در نهایت كاهش اثر تحریم ها، نقش چشمگیرتری داشته باشند و علاوه بر آن، این مورد در تمركز زدایی كمك می نماید. امروز یك استاندار برای پیگیری برخی مصوبات مجبور است به تهران سفر كرده و در كنار وقت، هزینه پیگیری امور را هم بالا ببرد و در صورت افزایش اختیارات این مشكلات هم برطرف خواهد شد.
وی افزود: ایجاد و رونق بازارچه های مرزی هم یكی دیگر از مسائل مهم در مدیریت فشار تحریم هاست. بازارچه های مرزی می توانند اقلام مورد نیاز كشور را تأمین كنند و همینطور سبب ایجاد اشتغال و رونق تولید و عامل امنیت اجتماعی در این مناطق باشند.
رئیس اتاق بازرگانی بوشهر به اهمیت مبادلات تهاتری برای عبور از فشارهای دوران تحریم اشاره و تصریح كرد: با عنایت به شرایط خاص ناشی از تحریم ها و پدید آمدن مشكلات مبادلات بانكی میان كشورمان و طرف های معامله، تهاتر و مبادله پایاپای صرفه اقتصادی مهمی را برای ایران به همراه دارد و می توان با عرضه كالاهای خود، اقلام مورد نیاز كشور را از سوی مقابل معامله و قرارداد، تأمین كرد. گرچه با عنایت به حساسیت این روش، باید بسیار هوشمندانه در این عرصه قدم برداشت.1398/07/08
14:25:33
5.0 / 5
4200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی