وزیر صمت:

خودكفایی در صنعت لاستیك اولویت اصلی است

خودكفایی در صنعت لاستیك اولویت اصلی است مبل زیبا: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: خودكفایی در صنعت تایر كشور یكی ازاولویت های جدی است كه با راه اندازی چهار كارخانه تولید لاستیك در كشور این امر محقق خواهد شد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در جریان بازدید از كارخانه آرتاویل تایر و طرح توسعه این واحد تولیدی اظهار نمود: هم اكنون برخی از واحدهای تولیدی تایر در كشور در تولید لاستیك های سبك و سنگین فعالیت می نمایند و امیدواریم با راه اندازی چهار طرح توسعه ای در این عرصه در كشور بتوانیم به خودكفایی برسیم.
وی با اشاره به اینكه كارخانه آرتاویل تایر به تنهایی قادر می باشد 30 درصد لاستیك های كشور را تامین كند، اشاره كرد: در بحث توسعه ای این كارخانه ورود پیدا كرده و تا اختتام امسال واحد جدید آرتاویل تایر راه اندازی می شود تا نسبت به تامین لاستیك مورد نیاز خودرو های سنگین اقدامی جدی و عملیاتی صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: چهار طرح دیگر در كشور در بخش تولید تایر در حال فعالیت هستند كه پیشرفت آنها 10 تا 60 درصد است كه امیدواریم با بهره برداری از همه این واحدها كشورمان را در تولید و مصرف لاستیك خصوصاً لاستیك خودرو های سنگین خودكفا نماییم.
رحمانی افزود: ما هم اكنون مشكل خاصی را در تامین لاستیك خودرو های سبك نداریم و با راه اندازی فاز جدید كارخانه آرتاویل تایر كه مبادرت به تولید تایرهای سنگین می كند، بخش عظیمی از مشكلات و نارسائی ها رفع خواهد شد.
وی به وابستگی تایر در كشور و واردات در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: كار جهادی كه در این عرصه انجام شده است، اساسا به سرانجام خواهد رسید و ما قادر خواهیم بود بخش عمده ای از نیاز كشور را تامین و به خودكفایی برسیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش های مختلف كارخانه آرتاویل تایر خصوصاً طرح توسعه آن بازدید كرد كه این كارخانه در فاز جدید قادر خواهد بود با تولید 300 هزار حلقه نیاز تایر كشور را خصوصاً در بخش خودرو های سنگین تامین كند كه جهت راه اندازی این واحد سرمایه گذار بخش خصوصی 250 میلیارد ریال به صورت ریالی و 50 میلیون دلار نیز به صورت ارزی سرمایه گزاری نموده تا زمینه اشتغال 400 نفر نیز در این واحد تولیدی فراهم آید.
وزیر صمت اعلام نمود:
بهره برداری از 4 طرح تولید لاستیك در كشور
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بزودی چندین طرح تولید لاستیك در كشور به بهره برداری می رسد و بدین سان ایران به سمت خودكفایی در بخش تولید لاستیك حركت می كند.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در مسافرت به اردبیل و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه تحول صنایع و معادن اردبیل در اولویت ویژه وزارت صمت است، اظهار نمود: ظرفیت های تجاری اردبیل در همسایگی كشورهای حاشیه خزر باید فعال شود.
وی اشاره كرد: استان اردبیل یك استان نوظهور در بخش صنعت است و با عنایت به طرح های در دست اقدام و در حال ایجاد یك وضعیت جدید در عرصه تولید استان در آینده نزدیك شاهد خواهیم بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: یكی از این طرح ها كارخانه نئوپان در خلخال بود كه متاسفانه طی سالیان گذشته تعطیل شده بود كه باردیگر آنرا راه اندازی كردیم و از این طریق زمینه اشتغال برای 200 نفر فراهم گشته است.
رحمانی با اشاره به اینكه با شروع فاز توسعه این كارخانه برای 300 نفردیگر فرصت اشتغالزایی فراهم خواهد شد، بیان كرد: علاوه بر این در شهرهای محرومی نیز مانند شهرستان كوثر نواحی صنعتی موجود بودند كه واحدها صنعتی در آنها فعالیت نمی كرد اما با اقدامات صورت گرفته این واحدها راه اندازی و فعال خواهند شد.
وی ادامه داد: بعنوان مثال یكی از اقدامات دولت در این استان با عنایت به مشكلات كشور در تامین لاستیك سنگین، راه اندازی واحد تولید لاستیك بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی مشكلات موجود در حوزه ارزی كشور بیان كرد: باوجود وجود تمام این مشكلات این واحدها در استان به راه افتاده است كه به حق كار جهادی به حساب می آید.
رحمانی اظهار نمود: در ماه های آینده شاهد افتتاح طرح های توسعه دیگر نیز در این عرصه خواهیم بود كه تا 30 درصد كشور را به خودكفایی در تولید لاستیك سنگین می رساند.
وی اشاره كرد: برای تامین كل نیاز كشور به لاستیك سنگین خودرو، برنامه هایی دیگری نیز در دست اجراست كه چهار طرح دیگر در چهار استان كشور در دست اقدام است كه پیشرفت فیزیكی این پروژه ها بین 10 تا 90 درصد بوده و پروژه استان اردبیل در این عرصه به نسبت بقیه پروژه ها پیشرفت فیزیكی بیشتری داشته است.
عضو كایبنه دوازدهم با اشاره به اینكه در صورت به سرانجام رسیدن این پروژه ها كشور در بحث تولید لاستیك سنگین به خودكفایی كامل خواهد رسید، اضافه كرد: در عرصه تولید لاستیك سبك مشكل حادی وجود ندارد هر چند این حوزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
رحمانی با اشاره به اینكه در گذشته در بخش معدن استان سرمایه گذاری های بزرگی انجام نشده است، افزود: اقدامات لازم برای فعال كردن این بخش نیز صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینكه دربخش اكتشافات معادن استان اردبیل در اولویت قرار گرفته و باید به این روند سرعت بیشتری داده شود، اظهار داشت: مطالعات اولیه نشان داده است كه نتیجه اكتشافات در یافتن رگه های مس در استان مثبت بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: به همین دلیل از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت می شود تا از این فرصت بهره برده و این بخش را فعال كنند.
رحمانی با اشاره به ظرفیت های تجاری استان در همسایگی با كشورهای حاشیه خزر اظهار داشت: با عنایت به پیوستن ایران به پیمان اقتصادی اوراسیا می توان در جذب بازار كشورهای همسایه نیز نقش مهمی ایفا كرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه كرد: در حوزه خودرو به غیر از بخش لاستیك در مشكین شهر طرح های خوبی در دست اقدام است كه بابرآیند صورت گرفته نزدیك به یك هزار و 500 فرصت شغلی ایجاد خواهدنمود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: استان اردبیل استعداد لازم جهت راه اندازی بخش های مختلف در حوزه صنعت را دارد و از این طریق می توان این استان را كه متاسفانه در سال های گذشته از نظر شاخص سرمایه گذاری در رده پایین قرار گرفته بود، تقویت كرد.
رحمانی با اشاره به لزوم راه اندازی پایانه های صادراتی در استان اظهار نمود: به منظور تشویق بخش خصوصی برای حضور در شهرك های صنعتی، دولت طرح های تشویقی خوبی همچون تخصیص تخفیف به آنها در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: امسال می خواهیم دو هزار واحد صنعتی را احیا نماییم و با عنایت به برنامه 12 ماهه تخمین زده ایم كه تا آخر سال بالای 94 درصد از این طرح ها محقق شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه باوجود وجود مشكلات زیاد در زمینه تامین منابع مالی می توان با حضور بخش خصوصی این محدودیت ها را جبران كرد، اظهار داشت: خوشبختانه با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در جامعه این تفكر در حال شكل گیری است كه راهكار اساسی رفع مشكلات معیشت كشور در گرو توجه به تولید ملی است.
1398/07/19
23:14:35
5.0 / 5
3972
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی