معاون وزیر جهاد خبر داد؛

اجرای طرح پشتیبانی از جنگل های زاگرس، ۱۰۰ هزار هكتار نهال كاری می شود

اجرای طرح پشتیبانی از جنگل های زاگرس، ۱۰۰ هزار هكتار نهال كاری می شود به گزارش مبل زیبا رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: امسال 85 تا 100 هزار هكتار از منطقه زاگرس در چارچوب طرح جامع پشتیبانی از جنگل های زاگرس از طرف منابع طبیعی نهال كاری می شود.به گزارش مبل زیبا به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، خلیل آقایی كه به منظور بازدید از طرح های آبخیزداری به استان كردستان سفر كرده است، با اشاره به تهیه طرح پشتیبانی از جنگل های زاگرس توسط سازمان جنگل ها و مراتع و موسسه تحقیقات جنگل و مرتع، گفت: بر طبق این طرح، در چارچوب یك برنامه پنج ساله ۱۱ استان زاگرس نشین تكالیف روشنی را بر عهده دارند كه امسال نخستین سال عملیات اجرایی آن است و در سطح كشور بین ۸۵ تا ۱۰۰ هزار هكتار از عرصه های این منطقه نهالكاری می شوند.
وی اضافه كرد: این طرح از خرداد امسال از استان ایلام كلید خورده و فهرست طرح ها و اقدامات اجرایی كه باید در زاگرس صورت گیرد و اولویت های آن در چارچوب این طرح مشخص شده كه مهمترین آن بحث ذخیره رطوبت آبخیزداری و آبخوانداری جنگل كاری شامل توسعه جنگل و غنی سازی آن و عملیات بهداشت و پرورش در منطقه زاگرس است.
رئیس سازمان جنگل ها و مراتع كشور، اعتبار اجرای این طرح را ۶۵۰ میلیارد تومان اعلام نمود كه برای تمامی استان های زاگرس نشین هزینه خواهد شد و بیان داشت: قسمتی از این عملیات انجام شده و در ۶ ماهه دوم سال هم عملیات بیولوژیكی و مكانیكی آماده اجرا است.
وی با بیان این كه حدود یك سوم تعهدات ما در استان ها در این زمینه انجام شده است، تصریح كرد: دو سوم باقی مانده هم در ماه های آینده به مرحله اجرا و عملی شدن در خواهد آمد.
این مقام مسئول به طرح بوم سازگان زاگرس نیز اشاره نمود و اضافه كرد: در این طرح حفاظت جنگل كاری ذخیره رطوبت آبخیزداری و آبخوان داری و حتی بحث ذخیره گاه ها و مهارت بذرگیری و تكالیف یگان حفاظت در چارچوب یك بسته حفاظتی تدوین و تكلیف هر استان به صورت مشخص به آنها اعلام شده است.
رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری درباره طرح های آبخیزداری در كشور نیز اظهار داشت: امسال ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به دستور رهبر معظم انقلاب به این بخش اختصاص داده شده كه در بیشتر از ۱۰ هزار نقطه كشور كار آن در دست اجرا است.
به گفته وی، این طرح ها در چارچوب یك هزار و ۳۳ حوضه و نزدیك به ۹۰ درصد از شهرستان های كشور را در بر می گیرد كه حجمی بالغ بر پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان كار اجرایی در سطح ۳۳ مركز همچون ۳۱ استان رسمی و ۲ اداره كل مستقر در جنوب كرمان و غرب مازندران در دست اجرا است.
آقایی با اشاره به این كه این طرح ها تابحال نزدیك به ۵۵ درصد پیشرفت فیزیكی دارد، افزود: بخش اعظمی از این طرح ها در هفته دولت به بهره برداری رسید و مابقی نیز تا دهه فجر امسال افتتاح می گردد.


منبع:

1398/07/21
19:57:34
5.0 / 5
4235
تگهای خبر: توسعه , دولت , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی