دادستان كل كشور خبر داد

امید مردم به دستگاه قضایی به 76 درصد رسیده است

امید مردم به دستگاه قضایی به 76 درصد رسیده است مبل زیبا: دادستان كل كشور با اشاره به اینكه امید مردم به دستگاه قضایی به 76 درصد رسیده است، از تشدید نظارت بر فضای مجازی در آستانه انتخابات آگاهی داد.به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، هجدهمین همایش دادستان های سراسر كشور با عنوان «تحول در دادسرا» ظهر امروز در سالن همایش های دادگستری خراسان رضوی انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان كل كشور در این همایش ضمن قرائت فرازی از دعای عهد، اظهار نمود: امروز مصادف با سالروز آغاز امامت و ولایت امام زمان(عج) است و شایسته می بینم كه در این روز، تجدید عهد و پیمانی داشته باشیم؛ هرچند سفارش شده است كه هر صبحگاه با خواندن دعای عهد با ولی نعمت خود پیمان ببندیم.
وی اضافه كرد: ۳۱ رئیس كل، ۳۹۶ دادستان عمومی و انقلاب، ۳۱ دادستان نظامی و ۱۱ دادستان ویژه روحانیت و جمعاً ۴۶۹ نفر از مقامات عالی قضایی سراسر كشور در این دو روز در شهر مقدس مشهد گرد هم آمده اند كه روز گذشته در سه كارگروه، مشغول بحث و تبادل نظر شدند. كارگروه های تشكیل شده شامل كارگروه تحول در نظارت بر دادسراها، كارگروه تحول در گسترش آزادی های مشروع با رویكرد انتخابات و كارگروه تحول در احیای حقوق عامه با رویكرد فرهنگی و مبارزه با مفاسد اقتصادی بود.
امید ۷۶ درصد مردم به قوه قضائیه است
دادستان كل كشور اشاره كرد: سوژه همایش، تحول در دادسرا است و درخواست بنده این است كه عزیزان به این نكته مهم توجه داشته باشند و خودرا بعنوان مسئولی كه موظف است در این راستا حركت نماید، بدانند.
حجت الاسلام منتظری تاكید كرد: در نخستین دیدار دوره جدید با مقام معظم رهبری، بحث تحول مطرح بود و ایشان جملاتی در این خصوص گفتند كه شامل این بیانات بود: « مهم ترین ماموریت قوه قضائیه در دوره جدید، ایجاد تحول در قالب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی است. تحول به معنای استفاده از شیوه های كارآمدتر و مؤثرتر و بهینه شدن شیوه های قبلی و همین طور رفع نقص ها، خلأها و اشكالات گذشته است. برای ایجاد تحول، برنامه ریزی و زمانبندی ۵۰ درصد كار است و ۵۰ درصد دیگر، مربوط به تحرك، اقدام و عمل است. باید سند آماده شده تحول، بدون تأخیر شروع شود.»
وی افزود: تحول به معنای از حالتی به حالت دیگر شدن است و از آنجایی كه رهبری فرمودند ۵۰ درصد تحول مربوط به برنامه ریزی است و بقیه آن، اقدام و عمل، بخش دوم صحبت های مقام معظم رهبری، مربوط به تك تك ما است كه در بخش اجرایی، مشغول وظیفه هستیم. پس تحول تحقق پیدا نمی كند، مگر اینكه ما در میدان كار آنرا به وجود آوریم. اگر از این همایش، مبنای تحول را در دادسرا تعریف و تبیین نماییم و از همكاران خود بخواهیم كه این دوره در آنها تحول ایجاد شود، تحول در قوه قضائیه هم محقق خواهد شد.
دادستان كل كشور درباب چگونگی ارزیابی تحول در دادسرا، ابراز كرد: باید پس از یك سال، آماری ارائه دهیم كه طبق آن بگوییم این تحول در قوه قضائیه صورت گرفته و برای این كار، چند شاخص را باید در نظر بگیریم.
حجت الاسلام منتظری تاكید كرد: بر اساس نظرسنجی ها، ۷۶ درصد امید مردم به قوه قضائیه است و اگر در جهت تحقق حق آنها قدم برنداریم، این نظر برخواهد گشت.
تحقیقات ضابطین بدون كارت، فاقد اعتبار است
وی در ارتباط با چند محور اساسی و اصلی در تحول دادسراها اظهار داشت: آنچه كه بیشتر باید در تحول مورد توجه قرار گیرد، رویكرد دستگاه قضایی، خصوصاً دادسراها كه مستقیماً با مردم در ارتباط هستند، در بحث تكریم ارباب رجوع است؛ چونكه مواجهه اول افراد، به دادسراها است و شكایاتی كه از برخوردها در دادسراها داریم، قابل توجه است، درصورتی كه همه ما باید در خدمت مردم باشیم و كار قضایی، كاری است كه با دعوا، جنگ و جدل و قتل و... سرو كار دارد و كسی كه آمادگی برخورد با چنین چیزهایی را ندارد، نباید لباس قضا به تن كند.
دادستان كل كشور اشاره كرد: بحث دوم، بحث نظارت دادستان ها بر زیرمجموعه های خودشان است. من خطاب به رؤسای دادگستری ها می گویم كه دادستان های ما انتظار دارند كه رؤسای كل، زمینه نظارت آنان را از نظر عده و امكانات، فراهم آورند.
وی افزود: مسئله دیگر، بحث ارتباط با پرونده های امنیتی و حفاظتی است كه در آنها با دستگاه های اطلاعاتی ارتباط داریم. در این زمینه، نه باید گرفتار افراط شویم و نه تفریط.
حجت الاسلام منتظری در ادامه بیان كرد: نظارت بر زندان و زندانیان نیز مهم می باشد. در این مسئله چهار سوژه كوشش برای كاهش جمعیت زندانی، سركشی دادستان ها از زندانیان كه در فقه نیز بر آن تاكید شده است، مستقر بودن دادیار ناظر زندان در محل زندان و اینكه دادیار به احوال زندانیانی كه از شهرهای دیگر می آیند نیز بپردازد، بسیار مهمست.
وی اضافه كرد: تلاش در جهت ارتقاء سطح معلومات سیاسی و شرایط حاكم بر كشور نیز بسیار مهمست و باید توجه گردد كه امروز شرایط كشور ما حساس است و مراقبت و همراهی با مسئولان مربوطه برای دادستان بسیار لازم و لازم است.
دادستان كل كشور ابراز كرد: ما گاهی شاهد چندگونه عمل كردن در كشور هستیم كه خیلی زیبنده نیست. معضل و مشكلی برای ما است كه از طرفی قانون تاكید بر این دارد كه تحقیقات ضابطین بدون كارت، فاقد اعتبار است. منتظری در انتها، ضمن تاكید بر اینكه دادستان در منش، پوشش و آرایش سر و صورت، باید نكات لازم را رعایت كند، در مورد سیاست گذاری در حوزه انتخابات اظهار داشت: از آنجایی كه فضای مجازی تأثیرات زیادی در این عرصه دارد، در مسئله انتخابات، ان شاالله سیاست های انقباضی تری را در فضای مجازی اعمال خواهیم كرد.

1398/08/16
20:46:08
5.0 / 5
4106
تگهای خبر: اقتصاد , امنیت , دستگاه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی