توسط محققان كشور صورت گرفت

عرضه نانو پوشش هایی مشابه پوست دلفین برای كاهش خوردگی كشتی ها

عرضه نانو پوشش هایی مشابه پوست دلفین برای كاهش خوردگی كشتی ها مبل زیبا: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان به فرمولاسیون نوعی نانوپوشش ضدخزه برای محافظت از بدنه كشتی ها رسیدند كه عملكرد و خواص سطحی مشابه پوست بدن كوسه و دلفین دارد و این محصول علاوه بر آنكه زیست سازگار است، مانع از خوردگی در بدنه كشتی ها می شود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان فعال در حوزه نانورنگ ها كه فعالیت خودرا در سال ۱۳۹۴ آغاز كرده، امروز بعنوان تنها شركت رنگ دانش بنیان كشور مطرح است كه موفق به دریافت تأییدیه رنگ IACS در سطح خاورمیانه از فرانسه شده است.
این شركت هم اكنون كارخانه بزرگ با ظرفیت تولید روزانه ۲۰ تن راه اندازی كرده و تیم تحقیقاتی با بیشتر از هفت نفر از متخصصان با مدرك دكتری پلیمر رنگ در چهار زمینه نانو، پوشش های دریایی، پوشش های صنعتی و ضدخوردگی دارد و همین طور یك آزمایشگاه مجهز با مساحت ۷۰۰ مترمربع با این مجموعه همكاری دارند.
این مجموعه بعنوان تولیدكننده رنگ های دریایی دانش بنیان كشور، طراح انواع پوشش های نوین صنعتی و پرایمرهای ضدخوردگی نظیر "زینگا"، "پوشش های هیبریدی" و "نانو محلول های" شست و شوی سطح با حداقل عمر ۱۵ ساله، موفق شده است چندین اختراع در زمینه پوشش های هوشمند و نانو های تك دریایی و صنعتی و نانوكوانتوم به ثبت برساند.
تولید نانوپوشش رهاكننده خزه یكی از دستاوردهای دانش بنیان این شركت است. این محصول، یك پوشش هوشمند هیبریدی بر پایه فناوری نانو است كه می تواند بعنوان یك پوشش دوست دار محیط زیست و سازگار با اكوسیستم دریا مورداستفاده قرار گیرد و از چسبیدن خزه ها بر روی سطح بدون استفاده از بایوسایدها جلوگیری كند. كاربرد این محصول بعنوان رنگ بر روی انواع سازه ها در محیط های دریایی شامل اسكله ها، شناورهای سطحی و زیرسطحی، نظامی و سازه های كنار ساحلی قابل كاربرد است.
هنگامی كه كشتی در محیط دریا قرار می گیرد، به وسیله موجودات متنوع دریایی همچون خزه ها پوشیده می شود و خزه بستن بر روی سطح كشتی ها و تاسیسات دریایی سالانه هزینه های زیادی را به این صنعت تحمیل می كند و مشكلات فراوانی را به وجود می آورد؛ چونكه چسبیدن خزه به بدنه كشتی ها به مرور زمان موجب خوردگی و كاهش طول عمر بدنه كشتی می شود. برای جلوگیری و كنترل چسبیدن خزه ها بر روی این سطوح استفاده از پوشش های ضدخزه می تواند راهكار مناسبی باشد كه برای انتخاب آنها باید به موارد مختلفی توجه كرد، در بعضی از این پوشش ها از مواد مضر شیمیایی و سمی استفاده می شود كه آثار زیان باری بر محیط زیست دریایی دارد، در این بین فناوری نانو با تولید رنگ های دوست دار محیط زیست راهكاری مؤثر ارائه كرده است.
این شركت، به منظور تولید نانوپوشش رهاكننده خزه، بعد از طی مراحل آزمایشگاهی همچون طراحی، آزمایش و ساخت نمونه های آزمایشگاهی و انجام تست های لازم، نسبت به انجام تست های میدانی در دو دوره زمانی به مدت بیشتر از پنج سال اقدام نموده و در ادامه خط تولید صنعتی این محصول را راه اندازی كرده است.
نانوپوشش های تولید شده این شركت دارای سطحی صاف و لغزنده و اصطكاك كم هستند. این نانوپوشش ها در مقایسه با پوشش های غیرنانویی ضدخزه دارای مزایایی بیشتری همچون نبود هر نوع بایوساید در درون پوشش، كاهش مصرف سوخت شناور، عدم افت سرعت شناور، كاهش میزان خوردگی، افزایش سرعت و راندمان شناور و همین طور تعداد عملیات داكینگ (ورود به حوضچه خشك) كمتر شناورها و كشتی ها هستند.
این نانوپوشش ها به سبب دارا بودن خاصیت آب گریزی و خواص كششی بالا، دارای سطحی صاف در مقیاس نانومتری هستند.1398/09/03
10:37:39
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: تولید , خانه , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی