رئیس قوه قضاییه:

مهمترین ابزار قوه قضاییه علم و دانش است

مهمترین ابزار قوه قضاییه علم و دانش است به گزارش مبل زیبا رئیس قوه قضاییه در آیین نكوداشت هفته پژوهش در قوه قضاییه اظهار داشت: مهمترین ابزار قوه قضاییه علم و دانش است و این علم و دانش برای قاضی مهم است؛ پس باید این دانش، به روز و به هنگام باشد.به گزارش مبل زیبا به نقل از مركز رسانه قوه قضاییه، آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در آیین نكوداشت هفته پژوهش در قوه قضاییه حضور یافت.
رییس قوه قضاییه پیش از ایراد سخنرانی در این مراسم، سامانه ایده را در حاشیه برگزاری این مراسم افتتاح نمود.
آیت الله رئیسی بعد از افتتاح این سامانه طی سخنانی با اشاره به اهمیت مقوله پژوهش اظهار داشت: گزارشات خوبی كه هركدام از عزیزان امروز ارائه دادند، بسیار مفید بود و بخشی كه به بیان مشكلات اشاره داشت، ان شاءالله در جای خود پیگیری خواهد شد.
وی افزود: بحث پژوهش بعنوان یك لزوم مهم به حساب می آید و اهمیت آن در تصمیم سازی و تصمیم گیری مجموعه عظیمی مثل قوه قضاییه بر كسی پوشیده نیست. مهمترین ابزار قوه قضاییه علم و دانش است و این علم و دانش برای قاضی مهم است؛ پس باید این دانش، به روز و به هنگام باشد.
رئیس قوه قضاییه اشاره كرد: قاضی هم در جایگاه سوژه شناسی و هم حكم شناسی است. همین طور در مقام قضا و افتاء، سوژه باید برای مفتی و قاضی جهت صدور فتوا مشخص باشد. مگر ممكنست قاضی حكمی را بدون تبیین كامل سوژه صادر كند؟
وی با اشاره به اینكه سوژه شناسی امری بسیار مهم در مقام قضا برای قاضی به حساب می آید اضافه كرد: برای شناخت احكام موضوعی قاضی در قضاوت همواره باید خودرا محتاج دانش به روز و به هنگام بداند و تصمیمات دستگاه قضایی، گره گشایی ها، حل كردن مشكلات و فصل الخطاب بودن ها از طرف قاضی، نیازمند اشراف وی به ابعاد علمی سوژه است.
رییس قوه قضاییه اشاره كرد: شناخت احكام، مقدماتی لازم دارد كه باید در حوزه پژوهش آنرا آماده كرد. از بخش هایی كه بسیار لزوم دارد تا در دستگاه قضایی تقویت شود، بحث پژوهش است.
آیت الله رییسی افزود: شناخت بزرگان سلف به استناد تحقیق ها و پژوهش هایی است كه ایشان انجام داده اند. یعنی اگر كسی از شما بپرسد شیخ بهایی كیست، پاسخ خواهید داد كه وی را بر اساس پژوهش های وی میشناسم یا شناخت مرحوم محقق یا شناخت مرحوم شیخ انصاری و شناخت از سایر علما و دانشمندان از آثار تحقیقی و پژوهشی آنهاست؛ چونكه ما محضر آنها را درك نكرده ایم و صرفا سر سفره كلمات بلند و تحقیقات عمیق و انگیزه های ارزشمندشان بودیم.

آیت الله رئیسی اضافه كرد: مسئله پژوهش و تحقیق یك امر بسیار مهم و ضروری می باشد. در دستگاه قضایی زمانی كه قاضی موظف است برای رسیدگی به پرونده به قانون بازگشت كند، اگر حل مسئله ای را درقانون نیافت، باید به فتاوای مشهور فقها بازگشت كند. امروز یكی از عزیزان بیان نمودند كه قضات ما بیشتر از ده هزارمسئله را به بحث پژوهش ارجاع داده اند تا پاسخ مسائل و سوالات را از فقه جعفری و اجتهاد تمدن ساز و نگاه مراجع و مجتهدین بیابند.
وی بیان داشت: مبنای این سخن آن است كه باوجود همه تلاش هایی كه مرحوم محقق، صاحب جواهر، آقای نجفی، مرحوم آیت الله بروجردی و امثال این بزرگان و علمای سلف انجام دادند، همچنان نیازمند پژوهش درباره مسائل جدید هستیم.
رئیس قوه قضاییه افزود: همه كارهایی كه فقهای سلف كردند، یك تفاوت جدی با زمان ما دارد و آن این است كه در زمان آنها فقه حكومت نمی كرد؛ اما در زمان ما فقه حكومت می كند و در این زمان سوالات زیادی برای كسانی كه می خواهند زندگی شان مبتنی برفقه و آموزه های فقهی و مبتنی بر دین و سفارش های پیشوایان دینی باشد، ایجاد می شود. همین طور سوالات زیادی در ارتباط با هنر، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و حوزه های مختلف وجود دارد كه امروز باید تنها با پژوهش و تحقیق و تلاش فقیهان و پژوهشگران و پژوهشگران در حوزه های مختلف پاسخ داده شود.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: كارهای پژوهشی در دستگاه قضایی امری لازم است تا بر اساس آن بتوان مسائل گوناگون امروز را با یك نگاه ژرف پاسخ داد.
وی افزود: همین طور نیازمحوری، مسئله یابی و مسئله محوری موضوعاتی است كه باید در پژوهش به آن توجه گردد و افرادی را كه اندیشه و خلاقیت و ابتكارات خوبی دارند، باید با نگاه مثبتی نگریست. نگاه نو باید ابتكاری بوده ومبتنی بر مبانی باشد و از مبانی فاصله نگیرد. حرف نو باید بر یك جایگاه محكم استوار و به دنبال گره گشایی و حل مسائل و بر طرف كردن نیازها باشد؛ چونكه این موارد در حوزه پژوهش بسیار مهم می باشد.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: هر چه كار پژوهشی كاربردی تر باشد، نیاز دستگاه را بهتر و برتر مرتفع خواهدنمود. البته مشكلی نیست كه بعضی از مسائل نظری نیز مورد بحث قرار گیرد؛ لیكن پژوهش هر چه كاربردی تر باشد، می تواند برای دستگاه قضایی و قضات و همكاران ما گره گشاتر باشد.
آیت الله رئیسی با اشاره به نكاتی در باب كار پژوهشی و كارهای پیرامون آن اضافه كرد: امروز در كشور ما به بركت نگاه عالمانه و حكیمانه رهبر انقلاب اسلامی، دانش و پژوهش از جایگاهی درخور بهره مند است. آنچه ایشان در نشست با دانشمندان و اساتید دانشگاه مطرح نمودند، نشان میدهد كه نگاه شان به این مقوله، نگاه به توسعه علم و دانش و دانش افزایی است. نگاه ایشان متضمن تقویت پژوهش علمی در كشور است كه خوشبختانه دراین زمینه رشد هم داشته ایم.
وی اشاره كرد: گزارش امروز دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین جلسه نشان داد كه دانشگاه های ایران اسلامی به بركت انقلاب در سطح دنیا از رتبه های بالایی بهره مندند و جایگاه ایران اسلامی در تولید مقالات علمی در سطح بین المللی جایگاه ارزشمندی است كه مرهون كارهای علمی و پژوهشی جوانان و مراكز علمی ما و در خور تقدیر است.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: این فضا را رهبری خودشان شخصا در جلسات مختلف و در نشست با پژوهشگران و پژوهشگران تشویق می كنند و مراكز علمی را ترغیب می كنند تا كار مداوم پژوهشی انجام دهند و كارهای ماندگار در حوزه علم و دانش صورت گیرد.


منبع:

1398/09/26
13:59:21
5.0 / 5
4149
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی