سند همكاری ایران و فائو در زمینه مدیریت مشكلات سیل به امضا رسید

سند همكاری ایران و فائو در زمینه مدیریت مشكلات سیل به امضا رسید به گزارش مبل زیبا سند همكاری مشترك در زمینه ارتقا فناوری های پیش آگاهی و مدیریت مسایل و مشكلات سیل در بخش آب و خاك كشاورزی با حضور نماینده فائو در ایران به امضا رسید.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در مراسم امضای تفاهمنامه علی مراداكبری - معاون امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی - در ارتباط با جزئیات این تفاهمنامه اظهار داشت: سابقه این پروژه پس از سیل مخربی بود كه ابتدای امسال و انتهای سال قبل رخ داد و خسارت های زیادی هم به بخش زیرساخت كشاورزی خصوصاً آب و خاك و هم به بخش دام و طیور وارد كرد. ازاین رو با سازمان فائو وارد عمل شدیم تا به بررسی عمق این مورد و استفاده از تجارب جهانی در كشورمان برای مقابله و سازگاری با مخاطرات سیل بپردازیم.
وی افزود: تامین مالی این پروژه به مبلغ ۳۹۵ هزار دلار است كه ۳۰ درصد از این اعتبارات صرف خرید تجهیزات مورد نیاز و مابقی هم برای آموزش و ایجاد ظرفیت جهت مشاركت بهره برداران با روش ها و متدهایی كه در سند تعیین شده است، قرار می گیرد.
معاون امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: ارگان های در رابطه با این پروژه، دفتر فائو در تهران، دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی، معاونت آب و خاك، سازمان هواشناسی، وزارت نیرو، سازمان جنگلها و مراتع و دفتر مدیریت بحران است.
اكبری با اشاره به اینكه هدف اصلی پروژه بهبود امنیت غذایی و تغذیه ای در اراضی كشاورزی متاثر از سیل است، حمایتهای فنی و تخصصی برای مدیریت مسائل و مشكلات مربوط به سیل در بخش آب و خاك همچون رسوب، زیرساختهای تخریب شده در مزارع و باغات، تعیین تكلیف اراضی خسارت دیده و ارزیابی آنها و استفاده از تجارب بین المللی برای رفع این مشكلات است، اظهار داشت: در واقع مسائل مورد انتظار ما بررسی وضعیت موجود، بررسی مكانیزم ها و سیستم های مدیریت ریسك برای خطرات موجود در بخش كشاورزی و ایجاد ظرفیت در بخش های ذیربط برای آمادگی و مقابله و سازگاری با مشكلات سیل، آشنایی كارشناسان و مقامات با تكنولوژی های جدید است.
به قول وی، یكی از نكات مهم این سند آموزش بهره برداران و كارشناسان كشاورزی در شش دوره و در هر دوره ۳۵ نفر با هدف افزایش تاب آوری در مقابل خسارات ناشی از خطرات اقلیمی و انتقال تجربیات سایر كشورها در زمینه مدیریت و رفع مشكلات ناشی از سیل و بلایای طبیعی در بخش كشاورزی است كه به كمك دفتر فائو در تهران و سازمان تخصصی و بین المللی و ارگانهای درونی و برونی این پروژه را با این اهداف پیش ببریم. همینطور بازدید كارشناسان كشور از كشورهای خارجی با اعتبارات فائو برای این پروژه جهت دریافت تجربیات و فناوری های روز دنیا در سند دیده شده است.
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا همه اعتبارات این طرح را فائو تامین می كند یا خیر؟ اظهار داشت: تمام اعتبارات این طرح را فائو تامین می كند و مدت این طرح هم دو سال است. همینطور پروژه دیگری با سازمان فائو به نام سیدا داریم كه در جهت بهره وری آب و مدیریت پایداری خاك بوده و مقرر است به صورت پایلوت در دشت قزوین اجرا شود.
او در انتها اظهار داشت: اگر فائو آمادگی داشته باشد می تواند از تجربه كشور ما در زمینه كشاورزی استفاده نماید و ما هم می توانیم از هرگونه تجاربی كه در سازمان فائو وجود دارد، استفاده نماییم.
در ادامه این مراسم امضای سند مشترك بودكر - نماینده سازمان فائو در ایران - اظهار نمود: این فرایند از قبل شروع شده و هم اكنون به مرحله اجرا رسیده است و ازاین رو كار بیشتری را می طلبد.
وی تصریح كرد: امیدوارم این پروژه با مدیریت وزارت كشاورزی و فائو در قالب برنامه و قراردادهای تنظیم شده پیش برود.1398/09/27
15:06:08
5.0 / 5
3933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی