سعودی ها برای موقعیت دوبی دندان تیز كردند

سعودی ها برای موقعیت دوبی دندان تیز كردند عربستان سعودی فشار بر شرکتهای بین المللی برای تغییر پایگاه منطقه ای خود در خاورمیانه و انتقال آن به ریاض را افزایش داده و چالش مستقیمی برای دوبی بوجود آورده است.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، خبرگزاری سعودی پرس گزارش داد دولت عربستان سعودی و موسسات دولتی در این کشور از شروع سال ۲۰۲۴ با شرکتهای خارجی که دفاتر خاورمیانه آنها در کشورهای دیگر منطقه است، قرارداد امضا نخواهند کرد. به قول مقامات آگاه، هدف از این اقدام محدود کردن نشت اقتصادی و تقویت اشتغالزایی است.

زیاد دائود، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور بلومبرگ اکونومیکس در اینباره اظهار داشت: این اقدام رقابت در بین شش عضو شورای همکاری خلیج فارس را نشان داده است با این وجود دشوار می توان دید که چنین تصمیمی به صورت کامل اجرا شود و انتظار تعدیل و معافیتهایی برای آن وجود دارد.

تصمیم اخیر عربستان سعودی، جدید ترین راهکار این کشور برای تشویق تقویت حضور شرکتهای خارجی در ریاض است تا از برنامه گسترده تنوع سازی اقتصادی این کشور بعنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان حمایت کند. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی یک استراتژی ۸۰۰ میلیارد دلاری برای دو برابر کردن این شهر و تبدیل آن به یک قطب منطقه ای را طراحی نموده است. باآنکه اقدامات اولیه شامل مشوقهایی برای انتقال هاب منطقه ای شرکتهای خارجی به ریاض بوده اند اما تصمیم اخیر یک تهدید غیرمستقیم است و به شرکتها گوشزد می کند قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار را از دست می دهند مگر اینکه دفاتر منطقه ای خویش را جابجا کنند.

این تصمیم رقابت بر سر تجارت جهانی و نبوغ را نمایان می کند که با گشوده شدن اقتصاد عربستان از جانب محمد بن سلمان و رونمایی فرصتهای سرمایه گذاری شش تریلیون دلاری در یک دهه آینده، شدت گرفته است. شهر دوبی در امارات متحده عربی از مدتها پیش بعنوان یک قطب تجارت منطقه ای در همه عرصه ها از حمل و نقل تا بانکداری شناخته شده و متحد نزدیک عربستان سعودی است.

با این حال به چالش کشیدن دوبی راحت نیست. این امیرنشین همچنان مزیتهای بیشتری برای شرکتهای بین المللی در مقایسه با عربستان سعودی عرضه می کند.

گروهی متشکل از ۲۴ شرکت بین المللی شامل دیلویت، بچتل و پپسی ماه گذشته در کنفرانس سرمایه گذاری که از جانب صندوق رفاه دولتی عربستان سعودی برگزار شده بود، اعلام نمودند دفاتر منطقه ای خویش را به عربستان سعودی منتقل می کنند. با این وجود بعضی از این شرکت پیش از این در عربستان سعودی دفتر داشتند و قصد دارند نام آنها را به دفاتر منطقه ای تغییر دهند و در عین حال حضورشان در دوبی را حفظ کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر این تصمیم با جدیت در سال ۲۰۲۴ اجرا شود، انگیزه قوی برای شرکتهای خارجی بوجود می آورد. مقامات دولتی به خبرگزاری SPA گفته اند سرمایه گذاران می توانند وارد اقتصاد عربستان شده یا به همکاری با بخش خصوصی ادامه دهند و این سیاست شامل دولت و نهادهای دولتی می شود.

منبع:

1399/11/28
14:48:42
0.0 / 5
697
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی