گزارش مبل زیبا؛

مروری بر روند شکل گیری هفته ناجا

مروری بر روند شکل گیری هفته ناجا پلیس از سال ۱۳۸۵ برای هفته ناجا شعاری برگزیده است، که در این گزارش هم نگاهی بر انتخاب این شعارها و ارتباطشان با اولویت های جامعه پرداختیم و هم مروری بر روند شکل گیری این هفته داشته ایم.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تصویب فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. در گذشته ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ای برای بزرگداشت این نهاد برگزار می شد اما پس از بررسی ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار گردد. البته روز نیروی انتظامی برای اولین بار در زمان سردار سیف اللهی دومین فرمانده ناجا، به تقویم راه پیدا کرد. در آن زمان بیست و هفتم تیرماه به نام روز نیروی انتظامی در کشور معرفی و هفته ای هم که این روز در آن قرار داشت به نام هفته ناجا اعلام گردید. با گذشت زمان و با عنایت به حجم بالای مأموریت های پلیس در فصل تابستان و این که جامعه هدف ناجا یعنی دانش آموزان و دانشجویان در تابستان تعطیل بودند؛ درخواست برای تغییر روز نیروی انتظامی در تقویم مطرح و سرانجام از سال ۱۳۷۸ روز سیزدهم مهرماه بعنوان روز جدید نیروی انتظامی در تقویم جای گرفت و جایگزین ۲۷ تیرماه شد. البته به علت تداخل با مناسبت های مذهبی و یا دیگر مراسمات در بعضی از سال ها این هفته تغییر می کند اما حتما در مهرماه برگزار می گردد. سال جاری هم هفته ناجا از ۱۷ مهرماه تا ۲۳ مهرماه شروع می شود و به علت این که این هفته در ماه مبارک ربیع الاول است پلیس برنامه های شاد و مختلفی برای این هفته در نظر گرفته است.
مروری بر شعارهای هفته ناجا از سال ۱۳۸۵ تا ۱۴۰۰ اولین شعار برای هفته ناجا در سال ۱۳۸۵ انتخاب شد، این شعار به عبارتی نشان دهنده اولویت ها و رویکرد پلیس در آن یکسال بود، شعار سال ۸۵ به علت تقارن ماه مبارک رمضان با هفته ناجا، «پلیس امین، جامعه ایمانی و امنیت پایدار» انتخاب گردید. در سال ۸۶، شعار «افزایش امنیت اجتماعی و اخلاقی با تداوم معنویت رمضانی»، در سال ۸۷ شعار «هدف من، امنیت و آرامش توست»، در سال ۸۸ «انضباط، امنیت و سرمایه اجتماعی»، در سال ۸۹ «اعتماد شما پایه اقتدار ماست» بعنوان شعار هفته ناجا برگزیده شدند. این شعارها مهم هدف پلیس یعنی مردم محور بودن را تداعی می کردند و پلیس با انتخاب این شعارها نشان داد که اصلی اولویتش در این سال ها رویکرد مردم محوری است. از سال ۹۰ پلیس در رویکرد خود تغییر فاحشی داد و تلاش کرد تا در مناسبت های مختلف به سمت «اجتماعی» شدن پیش برود، البته فرماندهان ناجا توأم با رویکرد اجتماعی شدن بر اقتدار پلیس هم تاکید داشتند، بنابراین در سال ۹۰ شعار «سهم من در امنیت و آرامش» انتخاب شد، البته در سالهای ۹۱ و ۹۲ همین رویکرد برای انتخاب شعارهای هفته ناجا در نظر گرفته شده بود و شعار سال ۹۱ را «سرمایه اجتماعی، اساس اقتدار ما» و سال ۹۲ را «اقتدار پلیس در سایه مردم داری، قانون مداری و روزآمدی» انتخاب کردند. در سالهای ۹۳ و ۹۴ فرماندهان پلیس تلاش کردند تا علاوه بر تاکید بر وجهه اجتماعی و خدماتی این نیرو، از شعاری که هر ساله رهبر انقلاب برای سال انتخاب می کنند در نامگذاری شأن وام بگیرند و ازاین رو شعار «پلیس، تلاش جهادی، کارآمدی، اقتدار» بعنوان شعار سال ۹۳ و «اقتدار پلیس، همدلی، هم زبانی، امنیت و آرامش» بعنوان شعار سال ۹۴ انتخاب و اعلام گردید. در سال ۹۵ شعار «همه با هم برای امنیت و آرامش» و در سال ۹۶ شعار «پلیس برای امنیت، امنیت برای همه» بعنوان شعار هفته ناجا منتخب شد تا نشان دهنده رویکرد مشارکت پذیری ناجا در این سال ها باشد. فرماندهان پلیس در سال ۹۷ بر رویکرد اقتدار ناجا بیشتر تاکید داشتند و شعار «پلیس مقتدر، امین مردم» برای شعار هفته ناجا انتخاب گردید اما در سال ۹۸ با ورود بیشتر فضای مجازی به زندگی مردم و ضرورت هوشمند شدن در تمامی نهادهای جامعه و همینطور تاکید مقام معظم رهبری بر هوشمندسازی، شعار «پلیس هوشمند؛ امین مردم» برای این هفته انتخاب گردید. در سال ۹۹ کشور درگیر کرونا شده بود و نیروی انتظامی در کنار مدافعان سلامت برای ریشه کنی و نابودی این ویروس منحوس در میدان بود و از هیچ کمکی دریغ نکرد و حتی در این راه هم شهید تقدیم جامعه کرد، بنابراین شعار هفته ناجا در سال ۹۹ «با هم برای امنیت و سلامت» انتخاب گردید تا هم نشان دهنده ضرورت حفظ امنیت حتی در زمان درگیری با بیماری در کشور باشد و هم نشان دهنده عزم پلیس جهت کمک به مدافعان سلامت و ریشه کنی این بیماری همه گیر در کشور باشد. در نهایت در سال ۱۴۰۰ شعار «پلیس هوشمند، امنیت پایدار» از جانب رؤسای پلیس برای هفته ناجا انتخاب گردید تا بار دیگر بر اهمیت هوشمندسازی در ناجا تاکید کند، نیروی انتظامی از سال ۹۸ که از کلیدواژه هوشمندسازی در نام گذاری هفته ناجا بهره برد تا به امروز درگیر این مهم بوده است، بعنوان مثال در پلیس های فتا و راهور در زمینه هوشمندسازی موفق بوده است اما در سایر پلیس های تخصصی برای هوشمندسازی هنوز هم جای کار هست برای همین هم یک سال دیگر کلیدواژه «هوشمندسازی» در نامگذاری هفته ناجا استفاده شد تا اهمیت این مورد را نشان دهد.


منبع:

1400/07/16
13:55:11
0.0 / 5
211
تگهای خبر: امنیت , تخصص , خدمات , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی