زور نوسانات نرخ ارز بر کاهش قیمت اونس طلا چربید

زور نوسانات نرخ ارز بر کاهش قیمت اونس طلا چربید به گزارش مبل زیبا، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به سیر نزولی قیمتها در بازار طلای جهانی و کاهش میانگین هشت دلاری هر اونس طلا، بازار داخلی یک هفته اخیر سکه و طلا را، بازاری با روند صعودی به جهت نوسانات افزایشی نرخ ارز خوانده که البته با سیاست های بانک مرکزی در عرضه اوراق سکه در بورس از سرعت افزایش آن به نسبت کاسته شده است.


نادر بذرافشان در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، با نوسانات نرخ ارز، قیمت سکه و طلا با افزایش نسبی همراه بود. این در حالیست که قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهشی بود و میانگین شاهد هشت دلاری ریزش قیمت هر اونس طللا در مجموع یک هفته اخیر بودیم.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با تکیه بر این که شیب افزایش قیمت در بازارهای داخلی به نسبت هفته های پیشتر کندتر بوده و از التهابات بازار کاسته شده است، اظهار داشت: افزایش قیمتها چندان زیاد نبود و نوسانات نسبی کمی بوده است. همچنان بازار با تقاضای جدی برای خرید مصنوعات سکه و طلا روبرو نیست و همچنان تقاضا پایین است.
وی در ارتباط با تأثیر عرضه اوراق سکه در بورس کالا بر بازار سکه نیز، خاطرنشان کرد: سیاست های بانک مرکزی در عرضه اوراق سکه در بورس کالا، تأثیر قابل توجهی در بازار داشت. از زمانیکه خبر این عرضه اعلام شد، از سرعتی که افزایش قیمتها در بازار در پیش گرفته بود و درحال رشد بود، کاسته شد. عرضه اوراق سکه در بورس، سبب شد که قیمتها تا حدودی ثبات پیدا کنند و از اوجی که در هفته های گذشته گرفته بود، فاصله بگیرد.

اگر این اوراق را با قیمت مناسب تر که فاصله بیشتری نسبت به قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمت پایین تر بیشتری عرضه شوند، بطور قطع تأثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمتها در بازار خواهد داشت.
بذرافشان تصریح کرد: اگر این اوراق را با قیمت مناسب تر که فاصله بیشتری نسبت به قیمت سکه در بازار داشته باشد و با فاصله قیمت پایین تر بیشتری عرضه شوند، بطور قطع تأثیر بیشتری در ثبات و کاهش قیمتها در بازار خواهد داشت. اوراق با قیمت های پایین تر از قیمت سکه در بازار عرضه می شد اما فاصله بسیاری (در حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان پایین تر از قیمت سکه در بازار) نداشت؛ بنابراین اگر این فاصله بیشتر شود و سیاست های بانک مرکزی در هفته های پیش رو ادامه داشته باشد، همانطور که اشاره شد، تأثیر بیشتری در بازار خواهد داشت.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییرات قیمت سکه و طلا در بازار در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای آن، اظهار داشت: در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، سکه ۱۶میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰ هزار تومان بالا رفته است. سکه های طرح قدیم و نیم سکه هر یک نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و در انتها هفته به ترتیب سکه های طرح قدیم ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و نیم سکه هشت میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شده اند.
وی اضافه کرد: ربع سکه در آخرین معاملات هفته پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته هر یک ۱۰۰ هزار تومان افزایش بها داشته اند. هر مثقال طلا ۱۷ عیار با افزایش هفتگی ۲۵ هزار تومانی شش، میلیون و ۴۶۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۸۰۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته، یک میلیون و ۷۶۳ هزار تومان به ازای هر گرم معامله شده است. آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس طلا هم ۱۷۶۳ دلار است.

تخلیه حباب سکه ادامه پیدا نکرد و مجدد بزرگ شد
حباب سکه در طول هفته به یک میلیون و هزار تومان هم رسید و نسبت به هفته های گذشته روند کاهشی را تجربه نمود اما این تخلیه حباب تا پایان هفته ادامه پیدا نکرد؛ بگونه ای در آخرین معاملات هفته، هر قطعه سکه دارای یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان حباب بود و حدود ۲۰۰ هزار تومان حباب سکه افزایش پیدا کرد.
منبع:

1401/08/28
10:51:41
0.0 / 5
224
تگهای خبر: بازار , دلار , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی