عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

سردرگمی واردكنندگان در شرایط دشوار ارزی

سردرگمی واردكنندگان در شرایط دشوار ارزی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، تغییر مداوم سیاست های ارزی در قبال واردات، سبب شده خیلی از واردكنندگان عملا ندانند كه از چه طریقی باید كالای خودرا به كشور برسانند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در طول دو سال گذشته، همزمان با تحریم های آمریکا، دولت تلاش نموده با ایجاد محدودیت در راه واردات کالاهای جدید به کشور، از خروج ارز جلوگیری کرده و مدیریت منابع ارزی را ممکن کند. به دنبال اجرایی شدن این سیاست، در سال های گذشته تنها کالاهای اساسی، کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات تولیدی اجازه ورود به ایران را داشته اند و در سایر موارد یا باید برای کالایی مجوزی جداگانه صادر شده باشد یا امکان واردات آن به کشور وجود نداشته است.
در این سال ها واردکنندگان اعلام نموده اند که با پذیرش سیاست های دولت، فقط در حوزه ای مبادرت به معامله می کنند که امکان واردات رسمی آن به کشور وجود داشته باشد. در چنین شرایطی ابتدا باید کالای مدنظر ثبت سفارش شود و بعد از دریافت مجوزهای لازم به گمرک آمده و ترخیص شود. در تمامی این مراحل منشا ارز مورد نظر واردکنندگان باید مشخص باشد که آیا از محل صادرات تامین شده یا منشا دیگری دارد.
در ماه های گذشته با دستورالعمل بانک مرکزی، امکان واردات در ازای صادرات برای برخی از فعالان اقتصادی به وجود آمده بود که در راه ایفای تعهد ارزی به آنها کمک کرد اما از چند ماه قبل بار دیگر بانک مرکزی این شیوه را رد کرده و همین مسئله در کنار صادرکنندگان، برای واردکنندگان نیز مشکل آفرین شده است.
مهرداد عباد – عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، می گوید: متاسفانه شیوه نامه های ارزی واردات هرچند مدت یک دفعه تغییر می کند و در آخرین قدم، استفاده از ارز حاصل از صادرات برای غیر صادرکننده ممنوع گردید. بدین سان از یک سو واردکنندگان یک منبع تامین ارز خودرا از دست دادند و از طرفی، صادرکننده مجبور است خود به عرصه ای غیر تخصصی ورود کند.
بگفته وی، در چنین شرایطی تنها گزینه باقی مانده سامانه نیماست که این سامانه نیز برای همه شرکت ها شرایط مناسبی برقرار نکرده است. برای مثال در این سامانه، بانک عامل، ۳۰ درصد از مبلغ را بعنوان ضمانت طلب می کند، در صورتیکه خیلی از شرکت ها شرایط مالی لازم برای چنین شرطی را ندارند. بدین جهت یا باید مانند برخی شرکت ها با ارتباطات خاصی که دارند، میزان این ضمانت را کاهش داد یا عملا شرکت های کوچک از بهره گیری از این ارز محروم می شوند.
برمبنای گفته های عباد، نه فقط سیاست گذاران باید در این عرصه تسهیلاتی جدید در نظر بگیرند که حتی اجرایی شدن شیوه هایی مانند واردات بدون نیاز به انتقال ارز نیز از گزینه هایی است که می توان به آن فکر کرد.1399/06/12
08:38:41
5.0 / 5
1425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی