نایب رئیس اتحادیه سكه و جواهر تهران تشریح كرد

عوامل صعودی شدن قیمت سكه و طلا در بازار

عوامل صعودی شدن قیمت سكه و طلا در بازار به گزارش مبل زیبا نایب رییس اتحادیه سکه و جواهر تهران، افزایش قیمت اونس جهانی، افزایش نرخ ارز در داخل که خود سبب بزرگ تر شدن حباب سکه نیز شد، را عوامل موثر در افزایش حدودا یک میلیون و 100 هزار تومانی هر قطعه سکه و 60 هزار تومانی هر گرم طلا 18 عیار دانست و اظهار داشت: حباب سکه که تا 200 هزار تومان کاهش یافته بود، طی یک هفته اخیر مجدد رو به بزرگ شدن گذاشته و تا حدود 550 هزار تومان افزایش پیدا کرد.


محمد کشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار نمود: سه عامل موثر در صعودی شدن قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت در این بازار مشهود بود؛ بدین صورت که قیمت جهانی طلا باوجود اینکه در طول هفته نوسانات جزئی داشت اما به طور متوسط ۲۴ تا ۲۷ دلار نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت پیدا کردکه علت آن نیز به جهت تغییرات سیاسی بود که در آمریکا صورت گرفت و این تغییرات سبب نوسانات اونس جهانی و افزایش سهام شد.
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در بازار داخلی نیز باتوجه به بحث های سیاسی که در کشور وجود داشت، موثر در نرخ ارز بوده و در صورتیکه انتظار می رفت قیمت ارز کاهش پیدا کند اما دلار بعنوان شاخص قیمت ارزها در کشور از کانال ۲۳ هزار تومان به کانال ۲۵ هزار تومان صعود کرد. این صعود حدود ۱۱۰۰ تومانی قیمت دلار، سبب شد که قیمت سکه و طلا نیز سیر صعودی پیدا کند؛ بطوریکه هر قطعه سکه به طور متوسط یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، هر مثقال طلا حدود ۳۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶۵ الی ۷۰ هزار تومان در طول هفته اخیر افزایش قیمت داشته است.
وی اشاره کرد: افزایش قیمت سکه و طلا، سبب افزایش حباب سکه، در نتیجه افزایش تقاضا شد که همین افزایش تقاضا در سایه افزایش حباب، عامل سوم صعودی شدن قیمت ها بوده است. ضمن اینکه در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هستیم و هرساله در این ایام، معمولا تقاضاهایی در بازار ایجاد می شود؛ بدین سبب افزایش تقاضا، موجب شد حباب سکه که تا هفته گذشته تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود، مجدد بزرگ شده و این هفته حباب سکه تا حدود ۵۵۰ هزار تومان افزایش یابد.
این مقام صنفی تقاضا برای خرید نیم سکه، ربع سکه و سکه های گرمی را یکی از نکات قابل توجه بازار هفته اخیر دانست و اظهار نمود: طبیعتا باتوجه به کاهش قدرت خرید، تقاضا برای این قطعات بیشتر به وجود آمده است. همین طور نکته دیگری که طی این هفته مشهود بود، افزایش تقاضا برای کارت های بانکی بوده است. در سالهای گذشته خیلی از شرکتها و موسسه ها در ایام پایانی سال، مبادرت به خرید انواع سکه ها برای کارمندهای خود می کردند اما طی سالهای اخیر و خصوصاً امسال نسبت، باتوجه به افزایش قیمت سکه و طلا، بیشتر به سمت وسوی کارت های هدیه بانکی رفته اند.
کشتی آرای در ارتباط با بازار مصنوعات طلا نیز اظهار داشت: همچنان بازار مصنوعات طلا با رکود هم راه است. این در حالیست که ماه های رجب و شعبان را در پیش داریم و بیشتر مراسم های جشن در این ماه ها و قبل از ماه رمضان صورت می گیرد و انتظار می رود که بازار خوب و پررونقی برای خرید مصنوعات طلا داشته باشیم؛ اما هنور نشانه هایی از این مساله دیده نمی گردد و هنوز تقاضایی این چنینی شکل نگرفته است. امیدوار هستیم که روزها و هفته آتی این تقاضا ایجاد شود.
وی ادامه داد: البته به سبب افزایش قیمت طلا و کاهش قدرت خرید، این روزها شاهد این هستیم که زوج های جوان بجای خرید حلقه و خدمات طلا، مبادرت به خرید بدلیجات می کنند که نگران کننده است. سفارش ما این است که بجای خرید این بدلیجات که هیچگونه ارزش ریالی و ذاتی برای آینده آنها ندارد، طلا با وزن هرچند پایین خریداری کنند که می تواند سرمایه ای برای آینده آنها نیز باشد.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین قیمت ها در بازار سکه و طلا، اظهار نمود: هم اکنون هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد که همانطور که اشاره شد، نسبت به اوایل هفته به طور متوسط یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارند.
کشتی آرای افزود: همین طور هر مثقال طلا با ۳۵۰ هزار تومان افزایش قیمت در طول هفته اخیر، پنج میلیون و ۸۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۶۵ تا ۷۰ هزار تومانی، یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارند. همین طور آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز ۱۸۱۸ دلار است.
منبع:

1399/11/24
23:28:26
0.0 / 5
466
تگهای خبر: بازار , خدمات , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی