گزارش مبل زیبا؛

مراکزی که به جای بهار، خزان را به شهر آوردند

مراکزی که به جای بهار، خزان را به شهر آوردند رشد صدمه های اجتماعی و معتادان و کارتن خواب ها در سطح شهر همچنان ادامه دارد، این در شرایطی است که شهرداری و نهادهای متولی در خواب زمستانی بوده و مراکز بهاران هم کارایی خویش را از دست داده اند.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: حوالی غروب آفتاب یا ساعتهای گرگ و میش قبل از طلوع خورشید، روشنایی شعله های آتش از لابه لای تنه های درختان خویش را به سطح خیابان می رساند. شعله هایی که حکایتی خاکستری دارند و علاوه بر خانه مان سوز بودن، دود آنها دودمان شهر را هم به باد می دهد.
اگر در ساعات تاریکی شبانه روز از کنار پارک های جنگلی مجاور اتوبان ها عبور کنید، احتمالاً چشمتان به افراد بی خانمانی که در این پارک ها زندگی می کنند و تنها پناه آنها همین آتش است، می خورد. معتادان متجاهر و کارتن خواب هایی که نه تنها در پارک ها بلکه در لابه لای شمشادهای وسط اتوبان، زیر پل ها و هر نقطه کور دیگری در شهر، بساط خویش را پهن کرده و روزگار می گذرانند.
کسانی که باید به جای گوشه خیابان به مراکز خاص منتقل شوند اما به جای حضور در گرم خانه ها، بهبود یافتن و رفتن به مراکز بهاران و غیره سر از گوشه اتوبان و خیابان در آورده اند. این در حالیست که نظارت ها برای جمع آوری این معتادان و انتقال آنها به مراکز امن، کاسته شده و همین مساله منجر به افزایش صدمه های اجتماعی ازجمله کارتن خوابی، زباله گردی، اعتیاد، دزدی، ایجاد ناامنی و غیره شده است.
شهری که با وجود «خانه های بهاران» هم رنگ و بوی تازه نگرفت
در میان توده صدمه های اجتماعی سطح شهر، جای خالی اقدام نهادهای متولی هم خود نمایی می کند. نهادهایی ازجمله شهرداری و معاونت فرهنگی - اجتماعی آنکه وظیفه رسیدگی به وضعیت موجود را دارند اما طی سالهای گذشته موفق به کنترل صدمه های سطح شهر نشده اند. در طول سالهای گذشته معاون اجتماعی شهرداری تهران در جهت کاهش صدمه های اجتماعی، مراکزی تحت عنوان «خانه های بهاران» را برای مهارت آموزی مددجویان و معتادان بهبود یافته و تسهیل بازگشت آنها به جامعه و خانواده راه اندازی نمود.


مراکزی که عمر آنها کوتاه بود و حال کارایی خویش را از دست داده اند. در این مدت برخی از مراکز بهاران به سازمان بهزیستی واگذار شده و از هدف اصلی خود فاصله گرفته یا گرفتار خلاهایی ازجمله فقدان حرفه آموزی در مراکز بهاران، نبود روانشناسان و مددکاران، بی هدفی این مراکز و تغییر کاربری شده اند.
این عوامل در نهایت منجر به ناکارآمدی این مراکز و همینطور عدم کاهش صدمه های اجتماعی شده است.
به طوری که الهام فخاری نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر پنجم هم در جلسه ۱۶۲ شورای شهر با تذکری در اینباره اظهار داشته بود: معاونت اجتماعی شهرداری بدون هماهنگی با شورا نسبت به تدوین تفاهمنامه با بهزیستی برای واگذاری برخی از ساختمان های بهاران اقدام نموده است و عوامل مختلف منجر به تضعیف فعالیت مراکز بهاران شده است.
سمپوزیوم استعمال مواد مخدر در زیر پل های تهران
در همین خصوص هم علیرضا نادعلی عضو کمیسیون فرهنگی - اجتماعی شورای شهر به دنبال عرضه گزارش معاون اجتماعی شهرداری تهران، از وضعیت معتادان متجاهر در سطح شهر انتقاد نمود و اظهار داشت: در خیلی از بزرگراه ها و پل های تهران سمپوزیوم استعمال مواد مخدر اتفاق می افتد.
وی افزود: با تأسیس مختلف مراکز بهاران باید چهره شهر تهران از این شکل خارج می شد، چرا این اتفاق نیفتاد؟
در واقع مراکزی که قرار بود با عنوان خانه بهاران، چهره شهر را تغییر دهند عملاً با ضعف در نظارت مسئولین و کم کاری ها، کاری از پیش نبردند و صورت خزان گونه شهر همچنان باقی مانده است.
نظارت بر گرم خانه ها و خانه های بهاران در دستورکار شورای شهر
در همین خصوص زهرا شمس احسان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقدام برای کاهش صدمه های اجتماعی اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی و در دستور کار کمیسیون اجتماعی شورای شهر پیگیری و کنترل صدمه های اجتماعی است که در این میان زنان محور موضوعات و نظارت بر گرمخانه ها بحثی جدی است.
شمس احسان اضافه کرد: بعلاوه مبحث ظرفیت سازی برای کاهش صدمه های اجتماعی و هم افزایی با دیگر دستگاه ها برای جلوگیری از این معضلات، صورت خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به فرارسیدن فصل سرما و ضرورت نظارت بر گرمخانه های سطح شهر اظهار داشت: بحث گرمخانه ها توسط کمیته اجتماعی پیگیری خواهد شد و تلاش می نماییم تا علاوه بر افزایش کیفیت خدمات این مراکز، در صورت ضرورت تعداد آنها را هم در سطح شهر افزایش دهیم.


رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ضمن اشاره به مراکز بهاران اظهار داشت: این مراکز دستخوش تغییرات فراوان شده اند و باید با بررسی های کارشناسی نهاد اصلی اداره کننده آنها تعیین شود. اما به صورت کلی از ظرفیت سایر دستگاه ها برای بازگرداندن کارآمدی باردیگر این مراکز بهاران به آنها استفاده خواهیم کرد.
شمس احسان بیان نمود: مراکز بهاران جهت کمک به بهبود یافتگان از اعتیاد راه اندازی شده اما متأسفانه هم اکنون خروجی مؤثری ندارند اما اساسا اجازه نمی دهیم به شکل منفعل باقی بمانند و آنها را به کارایی و هدف اصلی خود باز خواهیم گرداند.
وی تاکید کرد: دستورالعمل کمیسیون اجتماعی شورای شهر پیشگیری، مقابله و کاهش صدمه های اجتماعی به منظور عدم درگیری خانواده ها با این معضلات است و برای آنها اقدامی جدی خواهیم کرد.
رویکرد شورای ششم چه میراثی به یادگار خواهد گذاشت؟
با توجه به حجم صدمه های اجتماعی موجود در شهر و وعده های مختلف اعضای کمیسیون اجتماعی شورای شهر در خصوص کوشش برای مقابله با صدمه های شهر، انتظار می رود تا بزودی شاهد عرضه طرح ها و لوایح این کمیسیون و شهرداری تهران به شورا در جهت کاهش صدمه ها باشیم. چونکه وضعیت تجمع توده ای معتادان و کارتن خواب ها در بعضی محله های پایتخت بخصوص نقاط جنوبی شهر، تبدیل به معضلی جدی برای مردم شده و امنیت ساکنین را به خطر انداخته است.
حال باید دید که شورای ششم برای مراکز بهاران، جمع آوری معتادان و کارتن خواب ها چه تصمیمی خواهد گرفت و آیا این دوره از مدیریت شهری موفق به تحقق شعار خود در حوزه فرهنگی_ اجتماعی می شود یا تنها شعاری از آنها به یادگار خواهد ماند.


منبع:

1400/07/11
10:05:53
0.0 / 5
223
تگهای خبر: امنیت , پایتخت , خانه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی