صنایع استان تهران از انجماد خارج شد

صنایع استان تهران از انجماد خارج شد به گزارش مبل زیبا رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، ضمن تاکید براینکه خیلی از واحدهای صنعتی استان احتیاج به بازسازی و توسعه دارند که به علل زیست محیطی این امکان برای آنها فراهم نبوده است، تعامل و همکاری سازمان صمت استان تهران با استانداری و سازمان محیط زیست استان در جهت مانع زدایی از موانع تولید را مهم ترین اقدام طی شش ماهه نخست سالجاری دانست که منجر به خروج صنایع از انجمادی شد که سالهاست بدان گرفتار بوده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، یدالله صادقی امروز در نشستی با مبحث بررسی عملکرد شش ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ضمن اشاره به این که استان تهران نقش مهمی در تولید و اشتغال کشور خواهد داشت اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد صنایعی که دارای پروانه بهره برداری و مجوز تولید هستند، در استان تهران مسقر هستند. علاوه بر واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری، قریب بر ۱۶ هزار واحد تولیدی صنفی در استان داریم که در مقیاس تولید صنعتی فعالیت دارند اما در آمارهای صنعت کشور لحاظ نمی گردد ( و در آمارهای صنفی یاد می شود) اما حقیقت این است که این تعداد واحد صنفی در استان تهران، فعالیت صنعتی انجام می دهند.
رئیس سازمان صمت استان تهران تصریح کرد: برپایه مجوزهای رسمی صادره، در بخش صنف و صنعت در استان تهران حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار اشتغال مستقیم بوجود آمده که حدود یک میلیون آن در حوزه صنف و ۵۰۰ هزار آن در بخش صنعت وجود دارد. سایر بخش های خدمانی و وابسته که طیف گشترده ای را شامل می شود، اشتغال غیرمستقیم بشمار می رود. در استان تهران حدود ۱۷ هزار کارت بازرگانی فعال داریم که حدودا ۵۵ الی ۶۰ درصد کارت های بازرگانی فعال کشور را شامل می شود که در تهران فعالیت می نمایند و بدین ترتیب خدمات مورد نیاز خود همچون ثبت سفارش واردات مواداولیه و کالاها را در استان تهران انجام می دهند.
صادقی ضمن تاکید براینکه استان تهران باتوجه به خصوصیت ها و گستردگی که دارد، مشکلات خاص خویش را هم دارد، اظهار نمود: ما در زمینه توسعه صنعت استان تهران با مشکل ممنوعیت استقلال صنعت در درون شعاع ۱۲۰ کیلومتری مواجه هستیم که صرفاً می توانیم صنایع خاص را مستقر کنیم؛ ازاین رو دست ما نسبت به سایر استان ها برای توسعه صنعت بسته است. خیلی از رشته های فعالیتهای صنعتی که متقاضی و سرمایه گذار هم دارد، به لحاظ قانونی در استان تهران، امکان استقرار نداریم. خیلی از واحدهای صنعتی که قدیمی هستند، احتیاج به بازسازی و نوسازی داشته و نیاز دارند که محصولات جدیدی را در زنجیره ارزش خود تعریف کنند و احتیاج به افزایش ظرفیت دارند اما سال ها به جهت مسائل زیست محیطی و ممنوعیت های مربوطه، امکان توسعه زنجیره و تکمیل سبد محصولات در واحدهای تولیدی استان تهران فراهم نبوده است.
وی ادامه داد: طی چند سال گذشته پیگیری ها صورت گرفته و بین سازمان صمت استان تهران، محیط زیست استان و استانداری تعاملاتی صورت گرفت که در نهایت در قدم اول توانستیم بعضی از مجوز رفع محدودیت ها برای افزایش ظرفیت و افزودن محصولی به زنجیره تولدهای موجود و همینطور بازسازی و نوسازی که لازمه افزایش ظرفیت و توسعه صنعتی بود، را از هیات مقررات زدایی بگریم. در واقع مهم ترین اقدام صورت گرفته در شش ماهه نخست سالجاری، این اقدام تحت عنوان مانع زدایی و پشتیبانی از واحدهای تولید موجود در استان تهران صورت گرفته، این مهم (هماهنگی بین استانداری، سازمان صمت استان تهران و اداره کل حفاظت محیط زیست استان) بوده و هیات مقررات زدایی هم کمک کرده است تا بتوان واحدهای تولیدی و صنعتی استان را از حالت انجمادی که سال هاست بدان گرفتار بوده، خارج نماییم.
این مقام مسئول اعلام نمود: ازاین رو هم اکنون شاهد تقاضای واحدهای تولیدی استان برای بازسازی و نوسازی، افزایش ظرفیت و افزودن محصولات هستیم. باتوجه به این که توسعه صنعت مسلتزم نظام پویا و فعال است، درصورتیکه بخواهیم صنعت در گذشته نگه داشت، علاه براینکه آلایندگی آنها افزایش می یابد، از فناوری روز بی بهره می مانند و بطور قطع سوخت و انرژی بیشتری مصرف می کنند؛ در نتیجه محصول تولیدی هم بازار پسند نخواهد بود. ضمن این که قیمت تمام شده آن هم بالاست؛ چونکه فناوری های نوین بازده را نسبت به مقایس، افزایش و نرخ بهره بری را بالا می برد و سبب افزایش رقابت هم می شود؛ اما عدم توسعه، مزیت نسبی برای کالا را از بین خواهد برد و کیفیت پایین خواهد آمد. البته این اقدامات وسیع تر پیشبینی شده و در اختیارهای هیات مقررات زدایی بوده است و بقیه آن امید است که توسط دولت با لحاظ مسائل زیست محیطی انجام گیرد تا شاهد تولید محصولات به کزوتر و کامل تر واحد باشیم و از مصرف انرژی و هزینه های مظاعف جلوگیری می شود.
صدور ۳۶ هزار پروانه در بخش صنعت
صادقی در ادامه این نشست به تشریح میزان صدور پروانه های بهره برداری صنعتی ایجادی (صنعت نو)، اشتغال آنها، میزان بازرسی های صورت گرفته در جهت پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و... پرداخت. و اظهار داشت: از آغاز سالجاری تا آخر شهریورماه در بخش صنعت استان تهران، ۸۸ فقره پروانه بهره برداری صادر گردیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ که ۶۶ فقره بوده، رشد ۴۴ درصدی داشته است. به همین ترتیب میزان سرمایه گذاری ها هم در زمینه پروانه های بهره برداری افزوده شده و از ۱۲۰۰ میلیارد تومان به ۲۳۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و قریب به ۹۹ درصد در صنایع مجاز و در قالب دستورالعمل افزایش پیدا کرده است. اشتغال صنعتی بوجود آمده برای این تعداد پروانه برای ۱۸۴۲ نفر بوده که نسبت به مقطع شش ماهه سال قبل (۱۳۱۴ نفر ) رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرده است.
وی افزود: همینطور در توسعه ای ها نیز، در صورتی که در مدت نیمه نخست سال قبل ۱۶۹ فقره پروانه بهره برداری توسعه ای صادر کرده ایم، سال جاری به ۲۰۸ فقره رسیده و ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است و به تبع در حوزه سرمایه گذاری هم رشد بالایی داشتیم. که البته بخشی از رشد سرمایه گذاری در فعالیتهای صنعتی و معدنی ناشی از افزایش نرخ تورم و قسمتی دیگر ناشی از افزایش سطح سرمایه گذاری است. در مقابل اما اشتغال ناشی از پروانه توسعه، رشد منفی ۲۹ درصدی در شش ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به سال قبل داشته است و از ۵۱۸۴ نفر به ۳۶۷۴ نفر رسیده است؛ چونکه فناوری های رباتیک و غیر کاربر به کار گرفته شده است که از علل گران بودن مبلغ سرمایه گذاری هم بوده است.
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان تهران در ارتباط با جواز تاسیس کارخانه اظهار نمود: کسانی که قصد راه اندازی کارخانه در استان تهران دارند، ظرف مدت کمتر از دو- سه روز می توانند از راه سامانه بهین یاب مجوز خویش را دریافت نمایند. طی شش ماهه سال جاری ۱۰۲۱ فقره که در مدت مشابه سال قبل ۱۱۸۰ مورد بوده، جواز تاسیس صادر گردیده است که ۱۳ درصد افت را ثبت کرده است اما انتظار داریم تا آخر سال به بیشتر از ۲۰۰۰ جواز تاسیس برسد. البته سرمایه گذاری و اشتغال در این عرصه هریک چهار درصد رشد کرده و سرمایه از ۷۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۹۶۲ ریال به بیشتر از ۷۵ میلیون ریال و همینطور اشتغال از بالغ بر ۴۳ هزار نفر به ۴۵ هزار و ۳۴۲نفر رسیده است. لازم به ذکر است که تمام جوازهای صادر شده لزوما منجر به طرح صنعتی نمی شوند.
این مقام مسئول اضافه کرد: در بخش اصناف هم که یکی از پتانسیل های بزرگ بخش صنعت است، ۳۶ هزار و ۳۱۶ فقره پروانه کسب در رشته های تولیدی، توزیعی و خدماتی و... صادر گردیده است. پروانه های تولیدی صنفی هم که در بخش تولید فعالیت دارند ۷۸۷۷ پروانه تولیدی صنفی صادر گردیده است. همینطور ۳۷۴۲ پروانه خدمات فنی و مهندسی صادر گردیده است که سبب افزایش ارزش افزوده خواهد شد. در مجموع ۱۱ هزار پروانه خدمات تولیدی و فنی مهندسی صنفی در شش ماهه ۱۴۰۰ صادر گردیده است.
۲۹ هزار و ۸۹۷ گشت نظارتی و بازرسی در استان تهران صورت گرفت

صادقی تصریح کرد: با عنایت به این که سازمان صمت استان تهران متولی نظارت بر فعالیت واحدهای اقتصادی استان است، در نیمه نخست سال قبل ۳۵۴ هزار و ۶۲ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، واحدهای صنفی شامل تولیدی، خدمات فنی و مهندسی، توزیعی، تعاونی ها، مدارس غیر انتفاعی و خدمات آموزشی و بخش های دولتی نظیر اداره های برق و گاز و آب و... داشته ایم که در مدت مشابه سال جاری به ۴۶۶ هزار و ۱۱۱ مورد بازرسی رسیده ایم که ۳۱ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: تعداد پروندهای مشتکله در شش ماهه نخست سال قبل ۳۲ هزار و ۹۱۹ مورد بوده که با رشد ۲۱ موردی به ۴۰ هزار و ۲۸ مورد رسیده است. ارزش این پرونده های متشکله معادل ۱۰ هزار میلیاردریال سال بوده است که سال جاری ۱۲ هزلار و ۵۰ میلیاردریال گزارش شده است. در بخش معدن در استان تهران هم در پروانه بهره برداری جدید شش ماهه اول سال قبل پنج مورد و در نیمه اول سال جاری به هشت مورد افزایش پیدا کرده و ۴۰ درصد رشد داشته است. ۲۸۰ معدن در حوزه بهره برداری وجود دارد که ۴۰ مورد از آنها تعطیل هستند. اشتغال معادن پارسال ۴۹ درصد و سال جاری ۶۶ درصد بوده است در مجموع ۳۴ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صمت استان تهران با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سالجاری ۲۵ میلیارد تومان حقوق دولتی از بهره برداران وصول شده است که این عدد ۲۶۱ درصد رشد نسبت به سال قبل بیشتر شده است. همانطور که اشاره شد در بخش تجارت خارجی نزدیک به ۱۷ هزار کارت بازرگانی در استان تهران فعال است که طی شش ماهه ابتدایی سال جاری ۷۰۷۷ مورد کارت صادر یا تمدید شده است. ۱۴۹۲ مورد صادره و ۵۵۸۵ مورد تمدید داشته ایم که در مجموع نسبت به سال قبل که ۵۴۸۴ مورد بوده در صادره ۷۲ درصد و در تمدیدها ۲۱ درصد رشد را نشان داده است. این موضع بایانگر این است که تجار نسبت به فعالیتهای صادرات و واردات چشم انداز مثبتی را ارزیابی کرده اند.
پشتیبانی از تولید با برنامه ریزی برای اجرای ۴۰ برنامه در ۷ محور

صادقی در ادامه این نشست اظهار نمود: برنامه هایی برای جهش تولید و پشتیبانی تحت عنوان توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل مدنظر قرار گرفته که در چارچوب هفت محور برنامه ریزی شده است. برخی از این برنامه ها محقق شده است و با عنایت به شرایط تحرمی فرصتی بوجود آمده است که واحدهای تولیدی از این استفاده کنند و ساخت داخل انجام دهند. این برنامه شامل جایگزین واردات با ساخت داخل است؛ سال قبل یک میلیارد و دویست میلیون دلار بایستی ماشین آلات وارد می کردند، داخلی سازی کردند. سال جاری هم در نظر داریم یک میلیارد دلار در نظر داریم است که ۲۰ درصد این هدف نسبت به سال قبل کم شده است؛ چونکه خشی از ظرفیت آن در سایر استان ها مستقر است. این هدف در شش ماهه اول سال جاری حدود ۲۶۲ میلیون دلار بوده است که به صورت کامل محقق شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: دیگر هدف ما فعال سازی واحدهای راکد صنعتی است که بعضی از آنها غیرفعال هستند و در برنامه ای جداگانه پیگیری می شوند. کمیته های مربوطه تشکیل شده و بررسی طرح صورت می گیرد تا حداکثر ظرف یکسال انجام شود؛ در غیر اینصورت این واحدها خریداری و واگذار می شوند. بخش دیگر واحدهای معیوب هستند که ازچرخه تولید خارج شده است. در شش ماهه نخست سال جاری ۹۴ طرح بایستی فعال می شده است که ۱۸۳ طرح فعال گشته است. و دوب ابر هدف پیشبینی شده فعالیت صورت گرفته است.
مشکلات مالی واحدهای تولیدی را حل خواهیم کرد
صادقی ضمن اشاره به این که سال جاری واحدی که به جهت بدهی های مالی تعطیل شده باشند، نداشته ایم، اظهار داشت: مکانیزیم برای رسیدگی به واحدهای تولیدی وجود دارد که علاوه براینکه متناسب با وظایف ذاتی ماست، در جهت فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت مانع زدایی و پشتیبانی از تولید است. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید وجود دارد که شاما چند بخش می شود. علاوه بر بازدید از واحدها، برای واحدهایی که مشکلات بانکی داشته باشند یا نتوانسته مالیات خویش را بپردازند، با عنایت به بان ها هم تا حدودی می توانند انعطاف داشته باشند و اولویت واحدها هم پرداخت حقوق کارگر است تا پرداخت بدهی بانک ها؛ بنابراین لازم است که مشکل آنها با بانک تعیین تکلیف شود. ما کمک می نماییم یا بخشوده می شوند یا تخفیف می گیریم که واحد بتواند این مشکل را برطرف کند یا حتی مشکلات آب، برق و گاز را رسیدیگی می نماییم. این مشکلات از طرق سامانه بهین یاب قابل مطرح شدن است و مورد رسیدگی قرار می گیرد که ظرف مدت حداکثر یک هفته مورد بررسی قرار می گیرد. مهم ترین خاصیت این ستاد تسهیل این است که علاوه براینکه از کاهش سطح تولید و اشتغال جلوگیری می کند، از تعطیل شدن واحدها مطلقا تعطیل می کند. خوشبختانه طی دو سال گذشته هیچ واحدی به جهت بدهی مالیاتی در استان تعطیل نشده است.
منبع:

1400/07/19
00:02:40
0.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی