در چهار ماهه امسال

۲ میلیون دستگاه موبایل، کمتر به کشور وارد شد

۲ میلیون دستگاه موبایل، کمتر به کشور وارد شد مبل زیبا: سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اعلان اینکه در چهار ماهه نخست امسال حدودا دو میلیون دستگاه کمتر از سال قبل موبایل به کشور وارد شده، اظهار نمود: هم اکنون حدود یک میلیون و 850 هزار دستگاه موبایل ذخیره که هنوز خاموش هستند و در شبکه ارتباطی فعال نشده اند، وجود دارد. بیش بینی می شود ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده این دستگاهها وارد شبکه ارتباطی کشور شود.


محمدرضا عالیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: کل واردات موبایل در چهار ماه ابتدایی امسال حدود چهار میلیون دستگاه به ارزش ۹۷۰ میلیون دلار بوده که ۱۵۰ هزار دستگاه به ارزش حدود ۱۰۰ میلیون دلار بصورت مسافری وارد کشور شده است.
همین طور بگفته وی از این این چهار میلیون دستگاهی که در سال ۱۴۰۱ به کشور وارد شده، حدود ۲۴۰ هزار دستگاه بالای ۶۰۰ دلار بوده است. همین طور بیش از ۶۵ هزار دستگاه موبایل بالای ۶۰۰ دلار بصورت مسافری به کشور وارد شده است.
بگفته وی چالش مهم واردکنندگان موبایل هم اکنون تخصیص ارز است. واردکنندگان موبایل از ۲۷ اردیبهشت امسال هیچ تخصیص ارزی دریافت نکردند. امسال فقط ۳۵۳ شرکت موفق شدند حداقل یک دفعه واردات انجام دهند. اما در جلسات مشترکی که تا حالا برگزار شده، ذی نفعان دولتی قول دادند که شرایط به حالت عادی برگرد.
سخنگوی انجمن موبایل اضافه کرد: به عبارت دقیق تر ثبت سفارش موبایل های ترخیص شده در امسال، مربوط به پیش از ۲۷ اردیبهشت بوده که بصورت قطره چکانی وارد می شود.
شرکت های واردکنند، در شرف ورشکستگی
عالیان با اعلان اینکه تخصیص نیافتن ارز سبب شده خیلی از شرکتها در شرف ورشکستگی باشند، اشاره کرد: تعداد زیادی از این شرکتها پرسنل زیادی دارند که خطر بیکاری آنها وجود دارد، چونکه اگر وضعیت به همین شکل جلو برود، قسمتی از این شرکتها در ماه های آتی وجود نخواهند داشت.
سخنگوی انجمن موبایل مسئله دیگر این بخش را دپوی کالاها در گمرک عنوان نمود و اظهار داشت: قسمتی از موبایل های وارد شده به سبب تخصیص نیافتن ارز و تغییر تعرفه ها، حداقل دو تا سه ماه است که در گمرک دپو شده است.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه اخباری در خصوص ممنوعیت واردات آیفون انتشار یافت، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام گردید که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد.
اما این ماجرا همین جا تمام نشد و اوایل تیرماه انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت که واردات آیفون قانونی می باشد، اما به سبب مشکلات مربوط به تامین ارز، شدنی نیست و در مقابل، واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است. به عبارت دقیق تر طبق اعلام این انجمن از ۲۴ اردیبهشت، واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تامین ارز نشده و واردات موبایل های زیر ۶۰۰ دلار هم بصورت قطره چکانی در حال انجام می باشد. در همان گفت و گو این نکته هم مطرح شده بود که مقرر است تکلیف تخصیص ارز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تا یک هفته بعد (یعنی ۲۱ تیر) معلوم شود. اما پیگیری های ایسنا از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان میدهد که هنوز خبری از تعیین تکلیف واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار نیست.
منبع:

1401/05/11
12:03:18
0.0 / 5
61
تگهای خبر: دستگاه , دلار , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی