سازمان هواشناسی هشدار داد؛

ورود سامانه بارشی به كشور در سه روز آینده، احتمال وقوع سیلاب

ورود سامانه بارشی به كشور در سه روز آینده، احتمال وقوع سیلاب مبل زیبا: پیش بینی هواشناسی حاكی از این است كه با فعالیت یك سامانه بارشی در سه روز آینده اغلب نقاط كشور با رعد و برق، رشد ابر و وزش باد شدید مواجه خواهد بود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، بر مبنای تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی طی سه روز آینده با فعالیت یك سامانه بارشی پیش بینی وضع هوا امروز با رشد ابر با رگبار موّقت باران و رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه ای در استان های چهارمحال بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، لرستان و برخی نقاط همدان، مركزی، ارتفاعات البرز در سمنان و شمال تهران، جنوب قم، غرب استانهای اصفهان و یزد، ارتفاعات مركزی كرمان، شمال فارس، نواحی كوهستانی شمال و شرق خوزستان، مازندران و گلستان، شمال خراسان شمالی پیش بینی می گردد. همینطور روز جمعه ۱۷ فروردین ماه رشد ابرگاهی با رگبار و رعد و برق موقت و وزش باد شدید لحظه ای در شرق مازندران، ارتفاعات جنوبی گلستان، قزوین، مركزی، برخی نقاط اصفهان، لرستان، شرق ایلام، نواحی كوهستانی شمال و شرق خوزستان، چهارمحال بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، شمال و ارتفاعات غربی فارس وغرب بوشهر و همینطور ارتفاعات البرز در شمال شرق استان تهران و شمالغرب سمنان، جنوب قم، جنوب شرق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی را مشاهده خواهیم كرد. بنا بر این گزارش روز شنبه ۱۸ فروردین هم شاهد رشد ابرگاهی با رگبار و رعد و برق موقت و وزش باد شدید لحظه ای در اصفهان، چهار محال بختیاری، كهگیلویه و بویر احمد، نیمه شمالی استانهای فارس و كرمان، برخی نقاط یزد، همدان، مركزی، لرستان، شمال و شرق خوزستان، شرق كرمانشاه، شرق ایلام، بوشهر، جنوب قزوین، برخی نقاط استانهای تهران و البرز، شرق مازندران، شمال غرب سمنان خواهیم بود. گزارش شده است كه خصوصیت سامانه های فصل بهار احتمال بسیار بالا برای وقوع بارشهای رگباری همراه با رعد و برق است كه باوجود قابل توجه نبودن مقدار بارش تجمعی در بازه شبانه روز، به جهت بارش شدید موقت در بازه زمان نسبتا كوتاه منجر به روان آب و سیلاب ناگهانی در مناطق مستعد و همچون در رودخانه های فصلی و دره های كوهستانی پرشیب و همچینن وقوع رعدوبرق بویژه در ارتفاعات می گردد. سفارش می گردد هموطنان با عنایت به فعالیت مربوطه در مناطق مختلف كشور نكات زیر را مورد توجه قرار دهند: ۱- ضمن توجه به اطلاعیه های هواشناسی، پیش بینی وضع هوای منطقه مورد نظر را با جزئیات بیشتر از مركز هواشناسی استان مربوط دریافت كنند.
۲- با لحاظ تدابیر مورد نیاز ضمن حفظ ایمنی در مواجه با این شرایط آمادگی لازم را در مناطق یاد شده داشته باشند.
۳- فراوانی وقوع رعد و برق در سامانه های بهاری و به خصوص در مناطق كوهستانی احتمال برخورد صاعقه بیشتر است. ازاین رو با مشاهده رعد و برق اقدامات زیر باعث كاهش خسارت و افزایش ایمنی می شود:
- اگر در حال رانندگی یا سرنشین خودرو هستید بهتر است در خودرو بمانید و پیاده نشوید.
- از گاردریلهای فلزی كنار جاده ها فاصله گرفته و در نزدیكی آنها قرار نگیرید.
- از پناه گرفتن در زیر درختان خودداری كرده و همینطور از اجسام فلزی بلند مانند دكلهای انتقال نیرو قرار فاصله كافی داشته باشید.
- در نقاط مرتفع و بلندیها توقف نكنید.
- همینطور برای حفظ ایمنی در برابر سیلابهای موقت و ناگهانی از برپایی چادر و توقف طولانی یا استراحت در مناطق مستعد روان آب و سیل خودداری كنید.
گفتنی است در روز جمعه و شنبه به جهت رگبار و رعد وبرق و وزش باد شدید موقت غرب خلیج فارس مواج پیش بینی می گردد و سفارش می گردد هنگام تردد قایقهای تفریحی و شناورهای سبك نكات ایمنی رعایت شود.

1397/01/16
21:19:38
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی