سیاه بهاری كه روزگار دامداران را سیاه می كند!

سیاه بهاری كه روزگار دامداران را سیاه می كند! مبل زیبا سیاه بهاری كه روزگار دامداران را سیاه می كند!به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بازار گوشت قرمز با نوسانات بسیاری مواجه شده و هر قدر كه جلوتر می رویم این محصول پروتئینی گران تر از قبل می گردد و بر مبنای آخرین آمار موجود از بانك مركزی، قیمت گوشت قرمز در هفته منتهی به هفتم اردیبهشت امسال ۴.۶ درصد نسبت به هفته پیش از آن و ۱۹.۹ درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل افزایش قیمت را تجربه كرده است.

در این بازه مورد بررسی بانك مركزی، هر كیلوگرم گوشت گاو و گوساله بی استخوان ۴۲ هزار و ۸۵۸ تومان و گوشت گوسفند با استخوان هم ۵۱ هزار و ۶۷۲ تومان به بازار عرضه شده است كه البته این محصولات پروتئینی به صورت جداگانه هم افزایش قیمتی معادل ۱۵.۳ درصد و ۲۱.۳ درصد را نسبت به هفته مشابه سال قبل را تجربه كرده اند.

در چنین شرایطی علت افزایش قیمت گوشت قرمز را از علیرضا عزیزاللهی - مدیرعامل اتحادیه مركزی دامداران- جویا شدیم و از او پرسیدیم كه تكلیف مردم در بازار امروز كه در آستانه ماه مبارك رمضان قرار داریم چه می گردد و آیا درست است كه دامداران دام شان را عرضه نمی كنند تا گران تر بفروشند؟ كه اینگونه پاسخ داد: اینكه می گویند هم اكنون عرضه دام زنده كاهش یافته و افزایش قیمت گوشت قرمز هم به علت كمبود عرضه است، طبیعی به نظر می رسد، چراكه در این ایام كه بارندگی بسیار مناسب بوده و مراتع سرسبز است و به "سیاه بهار" معروف شده، دامداران دام های خویش را بیشتر نگه می دارند و به بازار عرضه نمی كنند تا بتوانند دام های خویش را سنگین تر كرده و با سود بیشتری عرضه كنند.

وی با تاكید بر اینكه كه متولی تنظیم بازار محصولات مختلف مانند گوشت قرمز اتحادیه دامداران نیست و ما هم باید مدافع حقوق دامداران باشیم و از آن ها حمایت نماییم، خاطرنشان كرد كه وزارت جهاد كشاورزی بعنوان یكی از متولیان تنظیم بازار می تواند نسبت به واردات و خرید داخلی گوشت قرمز اقدام نماید تا بازار ماه رمضان به نفع مردم كنترل شود، مانند همان كاری كه در روزهای نوروز و شب عید برای تنظیم بازار میوه و دیگر محصولات انجام می دهد.

نهایتا این مقام مسئول در واكنش به سوال ایسنا در خصوص اینكه عرضه نكردن دام زنده در چنین روزهایی كه بازار تشنه بوده و با نوسانات قیمتی مواجه شده، نوعی سودجویی تلقی می گردد و اتحادیه دامداران هم باید به وزارت جهاد كشاورزی كمك نماید تا با عرضه حداقلی نیاز بازار تامین شود؟ اینگونه پاسخ داد كه به هیچ وجه این مسئله سوء استفاده و سودجویی نیست و دیگر تمایلی به ادامه صحبت ندارم.

این اظهارات در حالی عنوان شد كه علی خندان رو جوان - رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی - در این باره به ایسنا اظهار داشت: گرچه قیمت و هزینه تولید با افزایش دستمزد كارگران، افزایش قیمت علوفه و... بیشتر از گذشته شده است اما نگه داشتن دام به اسم سیاه بهار و به جهت اینكه بتوانند دام خویش را سنگین تر و گران تر به بازار عرضه كنند در آینده دراز مدت می تواند به زیان دامداران تمام شود، چون كه هر قدر این محصول گران تر شود میزان تقاضا و قدرت خرید مردم هم كمتر می گردد و نهایتا این دامداران هستند كه زیان می بینند.

البته وی درباره وضعیت تولید و بازار گوشت قرمز هم اینگونه توضیح داد كه به اندازه كافی دام سنگین در بازار وجود دارد و تا یكی - دو هفته گذشته قیمت آن هم ثابت بود و كیلویی حدود ۴۰ هزار تومان هم اكنون فروخته می گردد. از جانب دیگر با عنایت به عرضه گوشت وارداتی گوسفندی به قیمت كیلویی ۳۳ هزار تومان بعید است كه مشكلی برای بازار ماه رمضان به وجود بیاید.

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی خاطرنشان كرد كه شاید از جانب دامدران نگه داشتن دام در این ایام برای سود بیشتر منطقی باشد اما باید نیم نگاهی هم به بازار و تقاضای مردم بعنوان مصرف كننده داشت كه همواره قدرت خریدشان برای گوشت قرمز كمتر می گردد و این مسئله می تواند زنگ خطری برای تولیدكننده باشد.

در چنین بازاری كه دائما با نوسان قیمت محصول و كاهش قدرت خرید مواجه هستیم انتظار می رود دستگاهای متولی و نظارتی از وزارت كشاورزی تا وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و غیره پاسخگوی این مسائل و ابهامات باشند و اگر كسی مرتكب تخلفی شده است باید با آن برخورد شود تا احیانا منافع ملی و مردم به نفع عده ای معدود ترجیح داده نشود.
1397/02/22
19:15:08
5.0 / 5
5352
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی