یك استاد دانشگاه:

طرح ساماندهی بازار خودرو یعنی كاهش تعرفه واردات

طرح ساماندهی بازار خودرو یعنی كاهش تعرفه واردات مبل زیبا: عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: با عنایت به اتفاقاتی همچون تعلیق فعالیت پژو سیتروئن در ایران، طرح ساماندهی بازار خودرو كه در مجلس مطرح شده باید متوقف شود.


امیرحسن كاكایی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: چند ماه است كه برخی نمایندگان مجلس طرحی تحت عنوان "ساماندهی بازار خودرو" را مطرح كرده اند كه نكته اصلی و محوری آن كاهش تعرفه واردات خودرو است.

وی با اشاره به اینكه در واقع این طرح نه طرح "ساماندهی بازار خودرو" بلكه طرح "تسهیل واردات خودرو" است، تصریح كرد: عرضه چنین طرح هایی از جانب نمایندگان مجلس در چنین شرایطی تعجب آور است و ظاهرا برخی نمایندگان توجه به شرایط و اوضاع اقتصادی كشور ندارند.

این كارشناسان صنعت خودرو ادامه داد: در شرایطی كه ما در یك جنگ اقتصادی قرار داریم، مشخص نمی باشد به چه دلیل برخی نمایندگان مجلس به جای كمك به صنعت خودرو و اقتصاد ملی به دنبال ضربه زدن به آن و تسهیل واردات خودرو هستند.

وی اضافه كرد: وقتی شركت های خارجی همچون پژو سیتروئن به تحریم های آمریكا ضد ایران می پردازند ما باید به فكر راهكارهای تقویت صنعت خودرو در برابر تحریم ها باشیم نه آنكه بخواهیم واردات خودرو را تسهیل نماییم.

كاكایی با اشاره به اینكه باید منابع محدود كشور شامل ارز، سرمایه و امكانات صرف تقویت اقتصاد ملی شود، خاطرنشان كرد: در حوزه صنعت خودرو مهم ترین اولویت در برخورد با تحریم ها، محدودیت واردات خودرو در كنار تقویت صنعت قطعه سازی است.

وی ادامه داد: راهكار مقاوم سازی صنعت خودرو در برابر تحریم ها افزایش داخلی سازی قطعات خودروهای تولیدی است چون وابستگی به خارج از كشور برای تولید خودروها به حداقل می رسد. در این زمینه با عنایت به محدودیت های مالی صنعت قطعه سازی، سیاستگذاران كلان اقتصادی كشور باید راهی برای تامین مالی این صنعت ارائه نمایند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت تصریح كرد: در این زمینه مجلس و دولت باید دست در دست هم داده و واكنش سریع و مناسبی داشته باشند؛ زیرا اگر فرصت را از دست داده و از هم اكنون به فكر تقویت صنعت قطعه سازی بعنوان زیربنای صنعت خودروسازی نباشیم، ممكن است در آینده دچار مشكل شویم.

به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، اوایل اردیبهشت ماه امسال طرح دو فوریتی ساماندهی بازار خودرو از جانب برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی عنوان شد كه تنها یك فوریت آن به تصویب رسید. كاهش قابل توجه تعرفه و عوارض واردات خودرو، تاكید بر اجرای استانداردهای ۸۵ گانه جدید در صنعت خودرو و اجبار پلیس راهنمایی و رانندگی به تعیین نقش خودرو و خودروسازان در سوانح و تصادفات رانندگی از مهمترین مفاد این طرح است.
1397/03/17
21:23:08
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی