معاون وزیر كشاورزی به ایسنا اعلام كرد

نزدیك شدن تراز تجاری كشاورزی تا مرز صفر

نزدیك شدن تراز تجاری كشاورزی تا مرز صفر به گزارش مبل زیبا معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام نمود كه برنامه ریزی و سیاست گذاری در بخش كشاورزی تا آخر برنامه ششم توسعه برای به صفر رساندن تراز منفی بخش كشاورزی است كه در این زمینه نیازمند اعتبارات و منابع مالی پیش بینی شده می باشیم.


عبدالمهدی بخشنده در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: سیاست گذاری اصلی وزارت جهاد كشاورزی در این بخش كاهش تراز منفی تجاری كشاورزی تا رسیدن آن به حداقل ممكن و در ادامه صفر و مثبت شدن این تراز است كه امیدواریم تا آخر برنامه ششم توسعه به جایگاه مناسبی در این زمینه برسیم.

وی اضافه كرد: اگر برنامه های مصوب در این زمینه كه به تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب برنامه ششم توسعه هم رسیده است، اجرایی شود می توانیم به اهداف خود دست یابیم كه می توان به برنامه های اقتصاد مقاومتی در قالب ۱۹ برنامه به وزارت جهاد كشاورزی ابلاغ شده است اشاره كرد.

معاون برنامه ریزی اقتصادی وزیر جهاد كشاورزی ادامه داد: البته دراین زمینه بودجه و اعتبارات مورد نیاز این طرح ها باید تخصیص پیدا كند كه اگر منابع مورد نیاز پیش بینی شده آن در برنامه ششم توسعه در اختیار بخش كشاورزی قرار گیرد امیدواریم با دانش و تجربه خوبی كه در این وزارتخانه وجود دارد و با استقرار بیش از ۸۰۰۰ نفر از مهندسان جوان و تحصیلكرده در این حوزه بتوانیم پیش بینی ها و برآوردهای صورت گرفته را محقق كنیم.

به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، تراز منفی بازرگانی بخش كشاورزی در شش ماهه نخست امسال با رشد بیش از دو برابری نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل مواجه شد كه نه تنها خوشایند نیست، بلكه نشان دهنده افزایش واردات در مقابل بی تحركی صادرات محصولات كشاورزی در نیمه امسال است، چون كه برپایه آمارهای رسمی منتشر شده تراز تجاری امسال سه میلیارد و ۴۳۴ میلیون دلار بوده است كه نسبت به شش ماهه نخست سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش را نشان داده است.

البته در سال ۱۳۹۲ كه دولت یازدهم از نیمه دوم آن سال بر سر كار آمد، تراز تجاری محصولات كشاورزی و صنایع غذایی منفی ۸. ۰۷ میلیارد دلار بود كه در سال بعد به منفی ۵. ۴ میلیارد دلار، در سال ۱۳۹۴ به منفی ۳. ۳ میلیارد دلار و در سال قبل به منفی ۳. ۰۹ میلیارد دلار رسید كه البته این بهبود در تراز تجاری به قول مسوولان وزارت جهاد كشاورزی و برخی كارشناسان این بخش تنها به علت محدودیت در واردات و تقویت صادرات نبوده و نوسان قیمت ارز، نفت و انواع محصولات كشاورزی در بازار جهانی هم بر این روند اثرگذار بوده است. 

1396/08/13
21:44:51
5.0 / 5
5017
تگهای خبر: بازرگانی , واردات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی