پیشنهاد اتاق بازرگانی تهران به دولت برای مقابله با كرونا

پیشنهاد اتاق بازرگانی تهران به دولت برای مقابله با كرونا مبل زیبا: اتاق بازرگانی تهران با ارائه یك بسته پیشنهادی به دولت طرح های تولید و كوتاه مدت خود برای كاهش اثرات اقتصادی ویروس كرونا در ایران را ارائه نمود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بر طبق اطلاعات ارائه شده در این بسته، اتاق بازرگانی پیش بینی كرده در صورتیكه شیوع این ویروس در مدت زمان كوتاه مدت بین سه تا شش ماه باشد دولت باید در چند حوزه اقدامات حمایتی را در دستور كار قرار دهد كه به وسیله آن تبعات اقتصادی این ویروس كم شود.
براین اساس دو نوع حمایت اصلی باید در دستور كار قرار گیرد؛ حمایت نخست معطوف به كمك به كاهش شیوع بیماری و حفظ سلامت افراد جامعه و كمك دوم در حوزه اقتصاد برای كاهش اثرات منفی این ویروس خواهد بود.
اتاق بازرگانی در ادامه این بسته به شرایط خاصی كه كرونا برای اقتصاد به وجود آورده اشاره كرده و آورده است باتوجه به این كه فراگیری این ویروس هم به بخش عرضه و هم به بخش تقاضا لطمه وارد كرده، صرف سیاست های كلاسیك تحریك عرضه یا تقاضا مناسب نخواهد بود و باید شرایط را پیچیده تر دید. همین طور باتوجه به كاهش شدید درآمدهای نفتی باید در حوزه درآمدهای دولت نیز تجدیدنظر صورت گیرد.
كمك به بنگاه ها، كمك به تامین معاش حداقلی خانواده های ایرانی، كاهش عدم اطمینان در آینده اقتصاد و برنامه ریزی هدف برای عبور از این شرایط اولویت هایی است كه بخش خصوصی اجرای آنرا به دولت پیشنهاد كرده است.
بعد از بررسی كلیات شرایط موجود اتاق بازرگانی پیشنهادهای اجرایی خود در كوتاه مدت را ارائه كرده است كه این پیشنهادها با هدف مقابله با ركود و كاهش تولید، افزایش بیكاری و همین طور افزایش فقر در دستور كار قرار می گیرد.
در حوزه معیشت خانوار اتاق پیشنهاد كرده كه به خانوارهای لطمه دیده از این بحران كارت اعتباری خرید یك میلیون تومانی برای هر نفر ارائه شود. براین اساس این كارت نه پول نقد است و نه تسهیلات بانكی بشمار می رود بلكه به وسیله آن افراد می توانند از فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی و مایحتاج اصلی خودرا تامین كنند.
اتاق پیشنهاد كرده كه این كارت اعتباری در دو نوبت به این اقشار ارائه شود كه بخش نخست آن در فروردین ماه و بخش دوم در خردادماه خواهد بود و در هر مرحله ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر در اختیار این خانوارها قرار گیرد. دوره تنفس این تسهیلات شش ماهه در نظر گرفته می شود و بعد از آن در ۱۲ قسط بازپرداخت صورت می گیرد. یارانه ماهانه افراد ضمانت بازپرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده است.
اتاق بازرگانی همین طور به خانوارهایی اشاره كرده كه نیاز به كمك نقدی بلاعوض برای خرید مواد غذایی و ضروری خود دارند بر این اساس این گروه ها می توانند در سطوح مختلف شناسایی شده و به صورت ماهیانه كمك هایی را دریافت كند. اتاق پیش بینی كرده كه در این مرحله برای حدود هفت میلیون نفر در سه سطح كمك های ماهیانه ۷۵ هزار تومان، ۱۵۰ هزار تومان و ۲۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر واریز شود.
اقشار دهك های یك تا سه جامعه كه درآمد ثابت ندارند و تحت پوشش بیمه نیستند كارگران روزمزد و كسب وكارهای خرد و همین طور اقشار تحت حمایت دولت در چارچوب كمیته امداد و بهزیستی می توانند در این بستر قرار گیرند.
اتاق بازرگانی در ادامه به سیاست های مورد نیاز دولت در پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی اشاره نموده است براین اساس كمك به بنگاه هایی كه به اجبار تعطیل شده اند اصلی ترین اولویت خواهد بود. تقبل قسمتی از حقوق افراد شاغل در این بنگاه ها، اعطای تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان خط اعتباری مشروط به حفظ حداقل ۹۰ درصد نیروی كار تا شهریورماه، پرداخت سهم كارفرما از تامین اجتماعی برای مدت حداقل سه ماه و پشتیبانی از افراد پرریسك كه امكان حضور در محیط كار را ندارند اولویت هایی است كه اتاق در این عرصه مطرح كرده است.
همین طور برای بنگاه های لطمه دیده تحت تاثیر كرونا نیز افزایش شش ماهه مهلت زمان پرداختی بیمه و مالیات، ارائه ی خدمات درمانی به آنها و تامین سرمایه در گردش بنگاه های فعال دیگر اولویت هایی است كه اتاق بازرگانی به دولت پیشنهاد داده است.
در بخش پایانی این بسته به دولت پیشنهاد شده كه با آزادسازی مرحله ای سهام عدالت و وضع كردن مالیات بر تردد خودرو ها و شیوه هایی مانند به این كسری درآمدی خودرا تا حدی جبران كرده و به اقتصاد كشور كمك نماید تا از این دوران عبور كند.
منبع:

1399/01/15
22:15:22
5.0 / 5
2968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی