معاون وزیر جهاد كشاورزی:

۶۱ هزار هكتار باغ در اراضی شیب دار و كم بازده كشور بوجود آمده است

۶۱ هزار هكتار باغ در اراضی شیب دار و كم بازده كشور بوجود آمده است به گزارش مبل زیبا لرستان معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: ۶۱ هزار هكتار باغ در اراضی شیب دار و كم بازده كشور بوجود آمده است.


مسعود منصور در مراسم بهره برداری از ۴۰۴۰ هکتار باغ در اراضی شیب دار لرستان که امروز دوم مردادماه در دورود صورت گرفت، اظهار نمود: یکی از مهم ترین منابع خاک است که برای حفظ خاک اقدامات مختلف مانند مکانیکی و بیولوژیکی انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه اقدامات بیولوژیکی به نحوی پروژه اجرا شود که علاوه بر اثراتی که در پیشگیری از تخریب خاک دارد اشتغال و تولید را حفظ کند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه این روش نسبت به سایر روش ها اولویت دارد اضافه کرد: خیلی از عرصه های کشور ما شیب دار هستند که اگر این اراضی به صورت دیم کم بازده مورد بهره برداری قرار بگیرند علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی توجیح منطقی و مناسب ندارند فرسایش خاک را به دنبال خواهد داشت.
منصور تصریح کرد: اگر این عرصه ها با گونه های درختی و گونه های دارویی کشت شود فرسایش خاک را می کاهد و با تولید و اشتغال به معیشت مردم جامعه روستای و عشایر کمک می نماید.
وی افزود: سود و بازدهی گونه دارویی یا بادام بیشتر از محصولی مانند گندم است که در این اراضی کشت شود و این طرح سبب اثرات مثبت زیست محیطی مانند تلطیف هوا و سبب پیشگیری از روان آب و نفوذ آب به عرصه زیرزمینی می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: درآمد کشت گونه های دارویی و بادام در اراضی شیب دار بیشتر از ده برابر است و با این هدف توسعه باغات در اراضی شیب دار پیگیری شده است.
منصور افزود: در سال زراعی ۹۶_۹۷ و ۹۷-۹۸ مجموعاً ۶۱ هزار هکتار تحت این فعالیت قرار گرفت که نتیجه آن بیشتر از ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۸۳هزار تن افزایش تولید بوده است.
وی اظهار نمود: در سال زراعی ۹۸_۹۹ هم ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار به این فعالیت اختصاص پیدا کرد که ۱۴ هزار هکتار آن با گونه های درختی و باغی و ۲۴۰۰ هکتار آن با گونه گیاهان دارویی اجرا شده که نتیجه آن ۵۶۱۰ اشتغال مستقیم و افزایش ۴۸ هزار تن تولید بوده است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: عمده سرمایه گذاری ۳۳۷ میلیاردی این طرح را مردم و جوامع محلی با طرح های خود اجرایی انجام داده اند.
منصور تصریح کرد: مقرر است تا آخر دولت ۶۰ هزار هکتار دیگر به این رقم اضافه شود تا عملاً ۲۰ هزار هکتار از تعهدی که در بودجه پیشبینی شده بود بیشتر شود.
منبع:

1399/05/02
23:37:22
5.0 / 5
1892
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی