مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

سهم دامداری ها در انتشار بوی نامطبوع تهران بیشتر از آرادكوه است

سهم دامداری ها در انتشار بوی نامطبوع تهران بیشتر از آرادكوه است به گزارش مبل زیبا مدیركل محیط زیست شهرداری تهران اظهار داشت: سهم مركز دفن پسماند آرادكوه در انتشار بوی نامطبوع در تهران حدود ۲۰ درصد و سهم مجتمع های دامداری و دامپروری ۴۷ درصد برآورد شده است.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: محمدتقی زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در جلسه اخیر کارگروه مدیریت پسماند استان تهران با اشاره به اینکه عمده منشأ بوی نامطبوع در تهران از آرادکوه است، اظهار داشت: در صورت عدم انتقال این مرکز از جانب شهرداری، اداره کل محیط زیست استان تهران از لحاظ قانونی حق شکایت از شهرداری به مراجع قضائی را دارد. اما شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به مطالعاتی که از جانب یک تیم دانشگاهی از دانشگاه شهید بهشتی در سال ۹۷ در مورد تعیین سهم منابع مولد آلودگی بو در راه فرودگاه امام خمینی از جانب شهرداری انجام شده است، اظهار داشت: سهم مرکز دفن پسماند آرادکوه در این اندازه گیری آلایندگی حدود ۲۰ درصد مشخص شده است. نقش فاضلاب ها هم از آرادکوه در تولید بوی نامطبوع تهران بیشتر است وی با اشاره به اینکه خروجی این مطالعات از راه اندازه گیری ها و شناسایی کانون های مولد بو مشخص می کند که بیشتر از ۹۸ کانون آلایندگی در این راه وجود دارد، اظهار داشت: مجتمع های دامداری و دامپروری با سهم ۴۷ درصدی بیشترین سهم را در انتشار بو در این بررسی دارند.
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه این اندازه گیری ها برپایه مدلسازی، نقشه پخش و پراکندگی بو به صورت مجزا از هر کدام از منابع و به صورت تجمعی تهیه شده است، اضافه کرد: حتی نقش فاضلاب ها هم از آرادکوه در تولید بوی نامطبوع بیشتر ارزیابی شده است. وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های شهرداری تهران توسعه و ارتقای ظرفیت ایستگاههای میانی تفکیک و بازیافت پسماند در سطح شهر است، اظهار داشت: با فعال شدن این ایستگاه ها از دو سال قبل دیگر پسماندهای حجیم در این ایستگاه ها تفکیک و بازیافت می شوند و حجم پسماندهای منتقل شده به آرادکوه از ۸ هزار تن در روز به ۵۷۰۰ _ ۶ هزار تن کاهش یافته است. انصاری تصریح کرد: اجرای طرح کاپ هم به کاهش حجم پسماندهای منتقل شده به مرکز دفن کمک می نماید. وی با اشاره به اینکه در دنیا برای مدیریت پسماند، دولت ها به روش هایی که ارزش اقتصادی بوجود می آورد روی آورده اند، اظهار داشت: بازیافت، پردازش، تولید کمپوست، تولید انرژی از پسماند و جداسازی پسماندهای با ارزش همچون این فعالیت هاست.
«بیش از ۹۸ کانون انتشار بو در راه فرودگاه امام شناسایی شده است» بهسازی آرادکوه در شرایط حاضر بهترین روش کاهش اثرات زیست محیطی مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه با جابه جایی مرکز دفن مسائل زیست محیطی آن همچون انتشار بوی نامطبوع حل نمی گردد، تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد، انتقال مرکز هزینه های سنگینی دارد ضمن اینکه ارزیابی زیست محیطی تعیین مرکز دفن جدید هم حدود یک الی دوسال زمان می برد. وی ادامه داد: بهسازی آرادکوه در شرایط حاضر بهترین روش کاهش اثرات زیست محیطی موجود است. انصاری با اشاره به اینکه ۱۵ سال پیش یک دریاچه شیرابه در محل دفن زباله کهریزک به وجود آمده بود که مساحت آن به ۱۶ هکتار می رسید، اظهار داشت: با عنایت به تدابیری که در سالهای گذشته اندیشیده شد، همچون راه اندازی تصفیه خانه این دریاچه خشک شد. ازاین رو با عنایت به شرایط فعلی در همین مکان ضمن بهبود وضعیت مدیریت پسماند وکاهش حجم پسماندهای ورودی، می توان مخاطرات زیست محیطی موجود را کم کرد.


منبع:

1399/05/18
15:54:39
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی