رییس سازمان توسعه تجارت پاسخ داد

مرزنشینان چقدر ارز صادراتی را باز نگرداندند؟

مرزنشینان چقدر ارز صادراتی را باز نگرداندند؟ بعد از آنكه اتاق بازرگانی اعلام نمود بخش قابل توجهی از ارز باز نگشته به كشور ارتباطی به دارندگان كارت های بازرگانی ندارد، حال بنظر می رسد دولت برنامه ریزی خودرا برای سایر بخش های تجاری گسترش داده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در کنار کارهایی که بوسیله دارندگان کارت های بازرگانی برای واردات و صادرات انجام می شود یکی از گروه هایی که امکان تجارت در ایران را دارند ساکنان مناطق مرزی کشور هستند. این ساکنان با بهره گیری از مجوزهای قانونی و دریافت کارت پیله وری امکان تجارت پیدا کرده اند و در طول سال قسمتی از آمار تجاری ایران به آن اختصاص دارد.
در روزهای گذشته مسئولان اتاق های بازرگانی اعلام نمودند که قسمتی از ارز بازنگشته به کشور در اختیار این پیله وران است و ازین رو برای بازگشت ارز باید در این عرصه نیز برنامه ریزی داشت.
چند روز بعد از مطرح شدن این اقدام رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست کمیته ارزی این سازمان جزئیات جدید از فعالیت پیله وران ارائه کرده است.
طبق آمارهای زادبوم در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۱۰ هزار فعال تجاری در حوزه پیله وری و مرزنشینی مبادرت به تجارت کرده اند.
براین اساس حدود ۹۶۰۰ واحد غیرتولیدی و ۱۰۰ واحد تولیدی بوده اند و در مجموع حدود ۱.۵ میلیارد دلار یا ۱.۴ میلیارد یورو تعهد ارزی دارند.
آمارهای سازمان توسعه تجارت نشان میدهد که بیشترین واحدهای فعال در این عرصه به سه استان سیستان و بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی مربوط است.
زادبوم این وعده را داده که بمنظور شفاف کردن این کارهای تجاری و همین طور پشتیبانی از ساکنان مناطق مرزی کشور در سطح کلان تصمیمات جدید مانند تایید واردات معادل سهمیه صادرات برای آنها در نظر گرفته شود.
1399/06/30
22:12:30
5.0 / 5
1441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی