از طرح های صنعتی چه خبر؟

از طرح های صنعتی چه خبر؟ تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تا اختتام آبان ماه امسال 72 هزار و 14 طرح در دست اجرا است که بیش از 72.7 درصد آن کمتر از 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بیشترین طرح ها در سه گروه کالایی ˮسایر محصولات کانی های غیرفلزیˮ، ˮمحصولات غذایی و آشامیدنی هاˮ و ˮساخت مواد و محصولات شیمیاییˮ در حال اجراست.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار از بین ۷۲ هزار و ۱۴ طرح در دست اجرا تا اختتام آبان امسال حدود ۵۲ هزار و ۳۶۳ طرح معادل ۷۲.۷ درصد کل طرح ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۳۷۹۱ طرح معادل ۵.۲ درصد کل طرح ها ۲۰ تا ۴۰ درصد، ۳۹۲۰ طرح معادل ۵.۴ درصد کل طرح ها ۴۰ تا ۶۰ درصد، ۸۵۷۳ طرح معادل ۱۲ درصد کل طرح ها ۶۰ تا ۸۰ درصد و ۳۳۶۷ واحد معادل ۴.۷ درصد کل طرح ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
همین طور بیشترین طرح های در دست اجرا طرح هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۴۶ هزار و ۲۲۲ طرح معادل بیش از نیمی از کل طرح ها را شامل می شود. ۱۹ هزار و ۶۲ طرح در دست اجرا نیز کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیش از ۱۰۰ نفر کارکن نیز به ترتیب ۴۰۰۸ طرح و ۲۷۲۲ طرح بوده است.
مجموع اشتغال پیش بینی شده در طرح های در دست اجرا نیز بیش از دو میلیون و ۸۸ هزار نفر است که ۸۶۲ هزار و ۳۲۶ نفر از آنها در طرح هایی با بیش از ۱۰۰ کارکن و ۸۴۳ هزار و ۹۵۳ نفر از آنها در طرح هایی با ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن مشغول خواهند شد.
مجموع سرمایه در طرح های در دست اجرا تا آخر سال گذشته نیز بیش از ۱۱۸۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
در این میان تا اختتام آبان ماه امسال، ۹۹۱۷ طرح در بخش "سایر محصولات کانی های غیرفلزی"، ۸۲۹۰ طرح در بخش "محصولات غذایی و آشامیدنی ها" و ۷۳۰۵ طرح در بخش "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص دادند. کمترین طرح ها نیز به بخش های "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب"، "تحقیق و توسعه" و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" اختصاص دارد که به ترتیت یک، دو و ۱۹ طرح در آنها در دست اجراست.
یزد، اصفهان و خراسان رضوی دارای بیشترین تعداد طرح و مناطق آزاد دارای کمترین طرح
در بین استانها نیز از بین ۷۲ هزار و ۱۴ طرح در دست اجرا، ۵۹۳۱ طرح در یزد، ۵۱۰۷ طرح در اصفهان و ۵۰۹۱ طرح در خراسان رضوی در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص دادند. اما منطقه آزاد چابهار دو طرح، منطقه آزاد کیش سه طرح و قشم ۱۰ طرح در دست اجرا دارند که کمترین تعداد این طرح هاست.
سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد اروند، ماکو، انزلی و ارس نیز ۲۴، ۴۸، ۵۳ و ۱۷۱ طرح در دست اجرا دارند که به نسبت تعداد کمی است.
آمارهای قبلی وزارت صمت هم حاکی از این بود که وضعیت تمایل به سرمایه گذاری در بخش تولید در این نواحی، بهره برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی و همین طور واحدهای فعال صنعتی در هفت ماهه امسال خوب نیست؛ هرچند برای اطمینان از این نتیجه گیری لازم است مناطق آزاد نیز آمارهای خودرا به روز و منتشر کنند.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند1399/10/18
23:58:57
0.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی