عضو اتاق بازرگانی تهران:

نرخ ارز باید واقعی شود

نرخ ارز باید واقعی شود مبل زیبا: عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید در سالهای گذشته عدم شفافیت و غیرواقعی بودن نرخ ارز، یکی از اصلی ترین مشکلاتی بوده که اقتصاد ایران با آن روبه رو شده است.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ایران در سالهای گذشته بطور همزمان با دو معضل و محدودیت مواجه بوده که کاهش فشار در هر یک از این دو حوزه می تواند به سود اقتصاد کشور تمام شود. نخست موضوع تحریم ها که در فضای بین الملل و تجارت برای ایران مشکل آفرین شده و دوم سیاست های غلط داخلی که اگر اصلاح می شدند اساسا قسمتی از فشار موجود بر بخش های مختلف اقتصاد کاهش پیدا می کرد.
بگفته وی، حتی اگر بنا باشد تحریم های آمریکا کنار رود اما شرایط برای بهبود وضعیت اقتصاد در داخل کشور بهبود نیابد، اساسا مشکلات اقتصادی در آینده ادامه خواهند داشت.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مشکلاتی که ارز چند نرخی برای اقتصاد ایران ایجاد کرده، بیان کرد: دولت از سال ۱۳۹۷ اعلام نمود که با هدف، کاهش فشار بر اقشار کم درآمد و پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی، ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان را عرضه خواهدنمود. این ارز در سالهای بعد با هزینه ای قابل توجه پرداخت گردید اما با گذشت حدود سه سال باید این سوال را پرسید که میزان دستیابی به اهداف این طرح تا چه حد بوده است؟ به عبارت دیگر طرحی که تا این حد هزینه و حاشیه داشته، چه دستاوردی داشته است؟
آرگون به مشکلاتی که تولیدکنندگان در دسترسی به ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت دارند پرداخت و اظهار داشت: در کنار سواستفاده هایی که از این ارز شد و به باز شدن پرونده های قضایی گوناگون انجامید، در عرصه عمل، خیلی از تولید کنندگان در دسترسی به این ارز با مشکل مواجه گشتند که نتیجه منفی آن، خودرا در بخش های مختلف نشان داده است.
وی افزود: وقتی در یک بازار برخی تولیدکنندگان ارز دولتی می گیرند اما برخی برای خرید مواد اولیه مجبور به استفاده از ارز آزاد می شوند، در عمل نظم بازار به هم می ریزد و قیمت مدنظر قیمت هیچ وقت به وجود نمی آید که قسمتی از آنرا در افزایش قیمت کالاهایی که ارز دولتی گرفته اند مشاهده می نماییم.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه بهترین گزینه موجود در کشور، واقعی سازی نرخ ارز است، بیان کرد: وقتی ارز واقعی شود، تولیدکنندگان شرایط خودرا می دانند و قیمت ها را برمبنای واقعیت ها تعیین می کنند، از طرف دیگر راه برای سودجویی شخصی و عدم شفافیت ها بسته می شود و در نهایت دولت می تواند منابع حمایتی خود از اقشار کم درآمد را به شکل مستقیم در اختیار آنها قرار دهد تا هم وضعیت تولید بهبود پیدا کند و هم فشار بر اقشار کم درآمد جامعه کمتر شود.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، طرح هایی در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را بررسی می کنند.
این ارز از سال ۱۳۹۷ و همزمان با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا برای پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی که مواد اولیه آنها وارداتی بود تخصیص یافت و با وجود انتقادات لااقل تا آخر سال جاری، تخصیص آن ادامه خواهد داشت.
منبع:

1399/10/20
22:55:13
0.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی