احتمال افزایش ۵۰ درصدی قیمت سیگار

احتمال افزایش ۵۰ درصدی قیمت سیگار به گزارش مبل زیبا رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار داشت که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، با در نظر گرفتن افزایش سایر هزینه های تولید، سال آینده قیمت پایه سیگار برندهای داخلی و بین المللی به ترتیب ۵۰ و ۳۰ درصد افزایش می یابد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، محمدرضا تاجدار در نشستی خبری اظهار نمود: بر مبنای ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه برای سیگار تولید داخل ۱۰ درصد، تولید برندهای بین المللی ۲۵ درصد و واردات سیگار ۴۰ درصد مالیات تعریف شده، اما کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفته برای سال ۱۴۰۰ این مالیات را به مالیات ۵۰ تومانی برای هر نخ سیگار تولید داخل، ۱۰۰ تومانی برای هر نخ سیگار با برند بین المللی و ۱۵۰ تومانی برای واردات هر نخ سیگار اضافه کند که واحدهای تولید داخل بیشتر از آن صدمه می بینند به صورتی که این تصمیم بر برندهای تولید داخل اثر ۲۵ درصدی و بر برندهای بین المللی اثر افزایشی ۲۰ درصدی خواهد داشت.
همچنین به قول وی تابحال هزینه های گمرکی بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می شد که این نرخ در بودجه سال آینده ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده که حدود ۵۰۰ هزار تومان بر قیمت هر کارتن سیگار تأثیر خواهد داشت. با در نظر گرفتن افزایش هزینه های کارگری و لجستیکی پیشبینی می شود که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، در مجموع قیمت پایه (قیمت تمام شده برای تولیدکننده) سیگار برندهای داخلی و بین المللی به ترتیب ۵۰ و ۳۰ درصد افزایش یابد. سیگارهای قاچاق در رده قیمتی سیگارهای داخلی هستند و افزایش قیمت سیگار داخلی در رده هایی که حساس به قیمت هستند سبب روی آوردن مصرف کنندگان به سیگار قاچاق می شود.
وی همینطور درباره سایر عوارض صنعت دخانیات اظهار داشت: هم اکنون تولیدکنندگان دخانیات ۱۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰ درصد عوارض کالاهای صدمه رسان به سلامت و همینطور بعنوان حق انحصار، تولیدکنندگان داخلی دو درصد قیمت در کارخانه و تولیدکنندگان خارجی ۱۰ درصد نرخ فوب وارداتی (ارزش در بندر مبدا) پرداخت می کنند. مجموع مالیات و عوارض از محل تولید و فروش سیگار امسال ۳۶۰۰ میلیارد تومان پیشبینی شده بود که به نظر می آید به علت افزایش قیمت ها بیش از این میزان محقق شود.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که مجموعه وزارت بهداشت و ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور معتقدند سیگار در ایران ارزان است و با افزایش مالیات بر سیگار مصرف کاسته می شود و برای خزانه هم یک منبع درآمد است. از سوی دیگر بر مبنای آمارهای مجموعه بهداشتی کشور، مصرف دخانیات سالانه نزدیک به ۶۰ هزار مرگ را در کشور رقم می زند و ضرر ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای حوزه سلامت به دنبال دارد، اما در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، ایران حداقل میزان مالیات بر محصولات دخانی را دارد و بر این اساس خواهان اصلاح ساختار مالیات بر دخانیات در فصل بودجه هستند.
تاجدار در ادامه ضمن اشاره به کاهش ۲۰ درصدی تولید سیگار در نیمه اول سالجاری به علت مشکلات تخصیص ارز و به دنبال آن افزایش قاچاق، اظهار داشت: با عوارض و مالیات فعلی سیگار بیشتر از ۱۰۰ نوع محصول قاچاق در بازار عرضه می شود که بیشتر از ۹۲ درصد آن در گرید C و D یعنی در سطح کالاهای تولید داخل است. ازاین رو نباید اجازه دهیم یک هپکو یا هفت تپه دیگر در قلب تهران ایجاد شود.
به گفته وی میزان مصرف سیگار قانونی کشور ۵۵ میلیارد نخ پارسال بوده در حالیکه مصرف سیگار در کشور ۷۵ میلیارد نخ است ازاین رو ۲۰ میلیارد نخ به صورت قاچاق وارد می شود که با عنایت به توزیع و گستردگی آن نمی توان گفت فقط در ارتباط با کولبران هستند. ازاین رو بخش عمده آن از مجاری قانونی ولی به صورت قاچاقی وارد می شود.

برندهای خارجی برای پرداخت مالیات کمتر خویش را ایرانی جا می زنند!
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در ادامه از برخی سوءاستفاده ها از نام برندهای داخلی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: باید تعریف درستی از برند داخلی و بین المللی عرضه شود که سو استفاده نشود برخی از برندهای بین المللی که سابقه کار چندین سال دارند برند خویش را در ایران ثبت می کنند و خویش را برند ایرانی معرفی می کنند تا کالای داخلی محسوب شده و مالیات ۱۰ درصدی پرداخت کنند. با این کار برندهای بین المللی قانون را دور زده و برندهای داخلی را هم زار بازار رقابت حذف می کنند.

دولت به شرکت دخانیات ایران بدهی اخلاقی دارد
تاجدار در پاسخ به گلایه های اخیر شرکت دخانیات ایران درباره فعالیت برندهای بین المللی هم اظهار داشت: از سال ۱۳۹۱ مقرر شد شرکت دخانیات ایران اصلاحات ساختاری صورت گیرد، وظایف حاکمیتی از آن گرفته و به بخش خصوصی واگذار شود، اما با وجود لغو اختیارات حاکمیتی این شرکت، اصلاحات ساختاری در آن انجام نشده است. از سوی دیگر شرکت دخانیات ایران به علت وظایف حاکمیتی که داشت تا نقطه سر به سر نیرو گرفت که پس از تغییرات آن و کاهش تولید این شرکت از ۲۰ میلیارد به شش میلیارد نخ، نتوانست آنها را تعدیل کند. به نظر من حاکمیت به شرکت ملی دخانیات یک بدهی اخلاقی دارد و باید به آن کمک نماید. پیشنهاد من این است تا ۵ سال هیچ مالیاتی از این شرکت گرفته نشود تا بتواند به رقابت با دیگر شرکت ها برگردد. اما این درخواست که شرکتهای بین المللی هم ذیل شرکت دخانیات قرار بگیرند شدنی نیست، چونکه این شرکت ها به صورت مستقیم در این سرمایه گذاری و واحد تولیدی ایجاد کردند و علت خارج نشدن آنها پس از تحریم ها از ایران هم همین است.
وی در پاسخ به انتقادات این شرکت درباره عدم استفاده شرکتهای بین المللی از توتون داخلی هم اظهار داشت: شرکت ملی دخانیات هم بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از مواد اولیه توتونی خویش را وارد می نماید. به صورت کلی همه واحدهای تولید سیگار در دنیا از توتون های مختلف در کشورهای مختلف تهیه شده استفاده می نمایند. به صورت کلی برندهای داخلی بین المللی به صورت یکسان از اقلام داخلی و وارداتی استفاده می نمایند. برای مثال کارتن، سلفون و غیره در سالهای اخیر داخلی شده، اما همچنان کاغذ سیگار از راه واردات تأمین می شود.
منبع:

1399/10/29
17:45:02
0.0 / 5
786
تگهای خبر: بازار , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی