مازاد تولید تخم مرغ داریم

مازاد تولید تخم مرغ داریم مبل زیبا: رئیس سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به اینکه در کشور با مازاد تولید تخم مرغ مواجه هستیم از کنترل و مهار بیماری آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی خبرداد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، علی صفر ماکنعلی در نشست خبری که بامداد امروز انجام شد با اعلان اینکه در سال ۱۳۹۹ اتفاقات مثبتی در حوزه دامپزشکی افتاد، اظهار نمود: موفق به تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شدیم.
وی افزود: با رصد و پایش، برقراری شبکه های ملی تشخیص پیشرفته، تعیین بیماری و ابلاغ پروتکل های آموزشی خاص امسال در کاهش بیماری لکه سفید میگو را رکورد زدیم و باتوجه به کنترل این بیماری بیش از ۱۰هزارتن میگو در سطح زیر کشت تولید شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: بیش از ۱۷۳ هزار واحد پرورش قزل آلا در کشور داریم و ایران رتبه اول تولید قزل آلا در آبهای سطحی دنیا را دارد و جزو کشورهایی هستیم که محصول پرورش یافته در قالب پروتکل های بهداشتی وارد بازار اوراسیا شده است.
به گفته وی می خواهیم حوزه مدیریت بهداشت بیماریهای آبزیان را در کشور توسعه دهیم؛ بااینکه هم اکنون این مدیریت انجام می شود ولی کافی نیست.
ماکنعلی در ادامه به بیماریهای طیور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان وسیع ترین و شدیدترین بیماری مختص به پرندگان در قاره های مختلف است. از شروع سال ۲۰۲۱ تا ۲۳ روز بعد آن در ۲۷کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۹۹ کانون بیماری رخ داده است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبود.
وی با اعلان اینکه از قبل تدابیری برای کنترل و مقابله با این بیماری در استان های مختلف کشور اتخاذ شده بود، اظهار نمود: ۳۵ کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در برنامه ملی شناسایی، تایید و مهار کردیم. در استان خراسان جنوبی نیز به سبب قرار گرفتن یکی از واحدهای صنعتی بزرگ در مجاورت یکی از آب بندهای این استان و تاخیر در گزارش این بیماری بنا به دلیلهای مختلف تعداد لاین مرغ تخم گذار درگیر این بیماری شدند که با رصد و پایش تایید، تشخیص، مهار و مختومه شدن آنها عملیات مهار نیز به انتها رسید.
رئیس سازمان دامپزشکی افزود: در تلاش هستیم واحدهایی که به سبب این بیماری از چرخه تولید حذف شدند حداکثر ظرف یک دوره ۴۲ روزه با تایید مراجع مربوطه باردیگر به چرخه تولید بازگردند.
ماکنعلی در پاسخ به این پرسش که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا چه میزان خسارت وارد کرده است، اظهار داشت: این بیماری در استان های آذربایجان غربی، البرز، تهران، مرکزی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، مازندران و... شناسایی شده است. در تالاب میقان ۱۲۶۴ قطعه پرنده تلف شدند ولی با اقدامات انجام شده به واحدهای صنعتی و روستا سرایت نکرد. در استان مازندارن نیز هیچ واحد صنعتی درگیرنشد. در کرمانشاه دو نقطه روستایی درگیر بیماری شدند. در خراسان جنوبی نیز درگیری داشتیم ولی با اقدامات انجام شده کنترل های لازم صورت گرفت. بطور کل خسارت های وارد شده ناشی از این بیماری کمتر از دو میلیارد تومان است.
وی با اشاره به آمارهای صادراتی محصولات کشاورزی اظهار داشت: در ۹ماهه ابتدای سال بیش از ۶۵هزارتن صادرات تخم مرغ وبیش ۳۵ هزارتن صادرات گوشت مرغ داشتیم؛ این در حالیست که زمانی واردکننده تخم مرغ و گوشت مرغ بودیم. همین طور بر طبق آمارها جمعیت گاو و گوساله در کشور در سال ۱۳۹۳، ۴ میلیون ۲۳۰هزار راس بود که در سال ۱۳۹۹ این رقم به پنج میلیون و ۴۱۰هزار راس رسیده است و این نشان میدهد که با افزایش در این بخش مواجه شدیم. جمعیت گوسفند و بزه و بره نیز هم اکنون ۶۳میلیون و ۲۵۰ هزار راس است که نسبت به سال ۹۷ بیش از ۱۰ میلیون راس بالا رفته است.
وی همین طور اعلام نمود که برای نخستین بار در کشور برنامه ملی کنترل باقی مانده های عسل، شیر و فرآورده های لبنی، گوشت مرغ و تخم مرغ را عملیاتی کردیم و امیدواریم با اعتبار بخشی به آزمایشگاه توسط شرکت های بین المللی شرایط حضور محصولات و فرآورده های خام دامی را در بازارهای بین المللی فراهم کنیم
ماکنعلی در ادامه به واکسیناسیون تب برفکی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در ارتباط با کنترل بیماری تب برفکی سه بخش درنظر گرفته شده است. بخش اول واحدهای صنعتی است که سازوکار برنامه سازمان دامپزشکی واکسیناسیون به روش آماده باش است. در تمامی واحدهای صنعتی افراد مورد تایید سازمان می توانند واکسن را از مراکز مجاز تحویل بگیرند و در قالب سیاست سازمان دامپزشکی استفاده کنند و ما نیز نظارت بر کارایی واکسنها خواهیم داشت.
وی افزود: در گاوداری های شیری کاهش تب برفکی در ۱۵سال اخیر رکورد زده است و شیر و فرآورده های لبنی تولید شده در کشور استانداردهای اوراسیا را به دست آورده و این محصولات صادر می شوند.
وی اظهار نمود: بخش های دیگر این برنامه واحدهای عشایری و روستایی و کنترل بهداشت دام آنها است. در حوزه دام روستایی واکسیناسیون جمعی نخواهیم داشت بلکه به صورت ریسک بیس واکسیناسیون صورت خواهد گرفت.
به گفته این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی بیش از ۷۵ میلیون پرنده تخم گذار در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار در داخل کشور وجود دارند. که هشت میلیون آنها مازاد بر نیاز کشور است و با مازاد تولید مواجهیم.
وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود مازاد تولید قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده همچنان بالاست اظهار داشت: کشور روزانه به ۲۴۰۰تن تخم مرغ نیاز دارد و بر طبق آمار اعلام شده در ۲۱ دی ماه سالجاری ۳۰۶۶تن تخم مرغ تولید شده است و این یعنی ۶۶۶تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور تولید شده است. اینکه چرا با قیمت بالا به دست مصرف کننده می رسد را باید در زنجیره تولید تا مصرف جست وجو کرد.
وی درباب مرغ سایز نیز اظهار داشت: مرغ سایز یک اصطلاح غلط است. برنامه پرورش مدیریت سنی مرغ گوشتی را ابلاغ کردیم ودر حال اجراست. پرورش دهندگان مرغ گوشتی نباید بیشتر از ۴۰ روز نیمچه های گوشتی را نگهداری کند.
رئیس سازمان دامپزشکی به عرضه تخم مرغ بسته بندی شده نیز اشاره نمود وگفت: تمام تخم مرغ هایی که در واحدهای پرورشی دارای پروانه فعالیت از سازمان های مربوطه تولید می شوند از نظر سلامت هیچ تفاوتی با بقیه تخم مرغ ها ندارند و تا حالا حتی یک مورد مسمومیت یا بیماری ناشی از مصرف تخم مرغ در داخل کشور گزارش نشده است. معتقدیم برنامه های بهبودی و ارتقایی نباید الزامی باشد و بایستی ایجابی باشد. ما نیز از آنها حمایت می نماییم.
وی همین طور به عرضه فله محصولات دامی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: شیرهای جمع آوری شده از واحدهای دامداری تحت نظارت سازمان دامپزشکی می تواند با شناسنامه به صورت خام ارائه شود.

منبع:

1399/11/08
23:17:58
0.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی