پایش اراضی و محصولات كشاورزی با ماهواره

پایش اراضی و محصولات كشاورزی با ماهواره به گزارش مبل زیبا دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از موفقیت یکی از شرکتهای فناوری در زمینه پایش اراضی و محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای اطلاع داد و اظهار داشت: با استفاده از این سامانه علاوه بر مدیریت اراضی کشاورزی داده هایی در زمینه میزان پوشش گیاهی، تراکم، سلامت و رطوبت عرضه می شود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، منوچهر منطقی اظهار داشت: ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر مبنای مأموریت خود در خصوص پشتیبانی از محصولات دانش بنیان، در تلاش است تا توسعه فناوری های حوزه فضایی و ژئوماتیک را سرعت دهد، بر همین مبنا هم از تولید محصولی در حوزه ژئوماتیک حمایت کرده است.
وی ضمن اشاره به طراحی و ساخت سامانه پایش هوشمندان اراضی کشاورزی و محصولات کشاورزی، اضافه کرد: این محصول فناورانه در پایش هوشمند زمین های کشاورزی به کار می آید. این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنجش از دور با کمک دانش کشاورزی، راه کارهایی برای مدیریت، افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی عرضه می کند.
منطقی با اشاره به اینکه این محصول با حمایت گروه توسعه فناوری های ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری و توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان فضاپایه طراحی شده و توسعه یافته است، تصریح کرد: علیرغم این سامانه کشاورزان می توانند فعالیتهای کلیدی انجام شده در مزرعه خویش را در سامانه مذکور ثبت و تمامی اطلاعات را در طول فصل زراعی ذخیره کنند. این سامانه به کشاورزان امکان تجزیه و تحلیل تاریخچه زمین و اتخاذ تصمیم های مدیریتی دقیق تر متناسب با گذشته زمین خویش را می دهد.
یاسر ابراهیمیان قاجاری، رئیس گروه ژئوماتیک این ستاد تحقیق و توسعه در زمینه کاربرد فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده در حوزه کشاورزی را از دیگر فعالیتهای این شرکت نام برد و اظهار داشت: محصول فناورانه این شرکت سامانه نرم افزاری دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره ای برای کاربردهای کشاورزی و عرضه خدمات مکان محور نظارتی و مدیریتی در زمینه های محیط زیست، جنگلداری و منابع طبیعی است.
به قول وی در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره ای به صورت هفتگی تغییرات خصوصیات ویژه مزرعه همچون میزان پوشش گیاهی، تراکم، سلامت و رطوبت اندازه گیری می شود.
بر مبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی افزود: این سامانه قابلیت پایش زمین های کشاورزی بالای یک هکتار را دارد و برای کشاورزان خرده مالک، مزرعه داران عمده، شرکتهای کشت و صنعت، شرکتهای عرضه دهنده نهاده ها و خدمات کشاورزی و سایر نهادهای خصوصی و دولتی قابل استفاده می باشد.
منبع:

1399/11/15
13:19:18
0.0 / 5
554
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی