بررسی سند همكاری ایران و چین در كمیسیون اقتصادی مجلس

بررسی سند همكاری ایران و چین در كمیسیون اقتصادی مجلس مبل زیبا: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی سند همکاری ایران و چین در جلسه این کمیسیون با حضور وزیر اقتصاد آگاهی داد.


مهدی طغیانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (سه شنبه، ۱۷ فروردین) کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد، اظهار داشت: در بخش اول جلسه آقای دژپسند گزارش مختصری درباره سند همکاری ایران و چین ارائه داد؛ برمبنای توضیحات وزیر اقتصاد، این همکاری، سندی راهبردی و فقط در امتداد همکاری است و هنوز به قرارداد یا توافق تبدیل نشده که نیازمند بررسی در مجلس باشد اما در صورت ورود به جزییات - که می تواند کشور را به چین متعهد کند - مفاد این همکاری در قالب لایحه بمنظور تصویب به مجلس فرستاده خواهد شد.
وی ادامه داد: همین طور از آنجائیکه قسمتی از این سند همکاری در ارتباط با توافقات میان بخش خصوصی است، پس در صورت توافق طرفین، امکان اجرائی شدن آن وجود دارد و الزامی برای مصوب شدن آن در مجلس نیست، درواقع اگر در موضوعات کلان کشور اثر نگذارند نیاز به بررسی و تصویب مجلس ندارند و بخش خصوصی خودش متعهد شده و توافقات را اجرائی می کند.
طغیانی با اشاره به سوال نمایندگان از وزیر اقتصاد در ارتباط با این تفاهم، اظهار داشت: یکی از سوالات اصلی نمایندگان از آقای دژپسند این بود که «انجام این تفاهم چقدر در افزایش همکاری ها اثرگذار است؟» که وی توضیح داد، با انجام این تفاهم ها، چینی‪‎‬ها مطمئن تر خواهند شد که همکاری با ایران بلندمدت است و بیشتر وارد میدان می شوند.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: وزیر اقتصاد گزارشی نیز از درآمدهای سالهای قبل ارائه کرد که برمبنای آن از ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب شده، حدود ۵۶۳ هزار میلیارد تومان آن محقق شده است و ستاندن مالیات ها با وجود شیوع بیماری کرونا با ۱۰۷ درصد تحقق، بیش از پیش بینی ها محقق شده اند.
وی افزود: اکبر کمیجانی بعنوان قائم مقام بانک مرکزی نیز گزارشی از وضعیت فاکتورهای مختلف نماگرهای اقتصادی در سال ۹۹ و پیش بینی این مهم در سال ۱۴۰۰ ارائه کرد که برمبنای آن بااینکه تراز جاری ما در سال قبل، ۱۴۵ میلیون دلار مثبت بوده اما سرجمع تراز پرداخت ها، (شامل حساب جاری و حساب سرمایه) منفی شده است و طبق پیش بینی آنها در سال ۱۴۰۰، اگر طبق مصوبات قانون بودجه، نفت به فروش برسد، تراز جاری مثبت خواهد بود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در آخر اظهار داشت: همین طور مطابق پیش بینی بانک مرکزی در صورتیکه اتفاق خاصی رخ ندهد، امسال حداکثر ۲۰ درصد تورم خواهیم داشت این در شرایطی است که این رقم در سال ۹۹ حدود ۴۳ درصد بود.
منبع:

1400/01/18
11:41:22
0.0 / 5
496
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی