بسته سیاستی برگشت ارزهای صادراتی تصویب گردید

بسته سیاستی برگشت ارزهای صادراتی تصویب گردید بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۴۰۰-۱۳۹۷ در نشست کمیته ماده (۲) مصوب شورایعالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، با تشکیل جلسه کمیته ماده ( ۲) چهاردهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سالجاری در بانک مرکزی، بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سالهای ۱۴۰۰-۱۳۹۷ به تصویب رسید که مهم ترین رئوس آن بدین شرح است:

الف) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷:

۱‏- صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی در بازه زمانی ۱۳۹۷.۰۱.۲۲ لغایت ۱۳۹۷.۰۵.۱۶ به عراق و افغانستان اقدام نموده و در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده‎اند، حداکثر تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی مربوطه اقدام نمایند.

تبصره: صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی خود به سایر کشورها در بازه زمانی فوق اقدام نموده اند، بعد از عرضه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی، در صورت تایید و تعیین مهلت توسط کمیته اقدام ارزی، نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام و تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان رفع خواهد شد.

۲‏- در صورت احراز وجود ارز حاصل از صادرات کالا، صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی سال ۱۳۹۷ امکان رفع تعهد ارزی مربوطه با رعایت شروط تعیین شده و تایید کمیته اقدام ارزی را به شکل فروش حواله ارزی در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود و شرکتهای هم گروه، بازپرداخت بدهی های ارزی و فروش ارز در سامانه سنا به شرط عرضه اظهارنامه ورود ارز خواهند داشت. برای این امر عرضه درخواست مکتوب صادرکننده همراه با مستندات مربوطه حداکثر تا ۱۴۰۰.۰۴.۳۱ به کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت ضروری می باشد، متعاقبا با تایید کمیته، امکان رفع تعهد با رعایت شروط تعیین شده فراهم خواهد شد.

ب) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سالهای ۱۴۰۰-۱۳۹۸

۱- صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ تا آخر تیر ماه ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا آخر شهریور ماه ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا با ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود از معافیت های مربوطه بهره مند شوند. این مهلت صرفاً برای تعیین تکلیف مالیاتی صادرکنندگان است و ارتباطی به مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مندرج در بند (۴) مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی ندارد.

۲- صادرکنندگان سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مکلفند ۹۰ درصد ارزش پروانه های صادراتی اعلامی توسط گمرک جمهوری اسلامی را به چرخه اقتصادی برگردانند.

ج) روش های برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی:

‏۱) - فروش ارز به صورت حواله در سامانه نیما

۲) - واردات در مقابل صادرات خود

۳)- واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر

۴)- بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و فاینانس

۵) - فروش ارز به صورت اسکناس به بانک ها و صرافیهای مجاز با رعایت مقررات مربوطه

د ـ سایر موارد:
۱- با عنایت به سهمیه واردات تعیین شده برای پیله وران و تعاونی های مرزنشین، واردات انجام شده مذکور تا سقف تعیین شده وفق لیست اعلامی وزارت صمت، بعنوان رفع تعهد ارزی مورد پذیرش قرار می گیرد، مازاد صادرات انجام شده نسبت به سقف مورد اشاره، مشمول رفع تعهد ارزی صادراتی است.

۲- صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت (کمیته ماده ۱۹) و سایر اشخاص صرفا بعد از احراز اهلیت، اعتبار سنجی و در سقف تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه جامع تجارت، امکان عرضه ارز در سامانه نیما را خواهند داشت.

۳- صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به بازگشت ۱۰ درصد مبلغ کل قرارداد برپایه صورت وضعیت (مورد تایید کارفرما و کمیته ماده ۱۹) مطابق بسته هستند.

۴ - کالاهایی که برای آزمون به خارج از کشور صادر و برگشت داده نمی شوند یا کالاهایی ک به منظور عرضه در نمایشگاه های خارجی ارسال می شوند با تایید وزارت صمت و بر مبنای اطلاعات دریافتی از گمرک جمهوری اسلامی، مشمول ایفای تعهدات ارزی صادراتی نیستند.

۵- در صورت عدم برگشت ارز حاصل از صادرات در مهلت های مقرر، عدم عرضه خدمات توسط دستگاههای دولتی به شرح مندرج در بسته سیاستی اعمال خواهد شد.
منبع:

1400/01/27
12:47:50
0.0 / 5
568
تگهای خبر: آزمون , اقتصاد , بودجه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی