به داد پیازكاران برسید!

به داد پیازكاران برسید! ماه ها در سرما و گرما بر روی زمین کار می نماییم و زحمت می کشیم. با افزایش قیمت کود، سم و بذر و مشکلات دیگر کنار می آییم به امیدی که دست آخر محصولاتمان را بفروشیم و سودی عایدمان شود و از آن طریق معیشت خود و خانواده هایمان را تامین نماییم، ولی در نهایت با تصمیمات نادرست همچون پایین بودن قیمت خرید تضمینی متحمل ضرر و زیان می شویم؛ بطوریکه برخی کشاورزان یا محصولاتشان را از روی زمین برداشت نمی کنند چون صرفه اقتصادی ندارد و برخی دیگر نیز با ضرر بسیارآنها را می فروشند... اینها قسمتی از صحبت های پیازکاران جنوب کرمان است.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بر طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ دولت مکلف است بمنظور پشتیبانی از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات این محصولات و ضرر و زیان کشاورزان همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی (گندم، برنج، جو، ذرت، چغندر، پنبه وش، دانه های روغنی، سیب زمینی، پیاز و حبوبات) را تضمین کند. بر طبق یکی از تبصره های این قانون وزارت کشاورزی موظف است همه ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق را با رعایت هزینه های واقعی تولید تعیین و حداکثر تا آخر تیر ماه به هیأت دولت تقدیم کند و دولت نیز موظف است قیمت های مصوب را پیش از شروع هر سال زراعی (آخرشهریور ماه) اعلام نماید. همین طور در تبصره دیگر این قانون نیز ذکر شده است که قیمت تعیین شده نیز باید به شکلی باشد که میزان افزایش آن هیچ وقت از نرخ تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی در همان سال کمتر نباشد.

در مهرماه سال ۱۳۹۹ نیز قیمت خرید تضمینی محصولات باغی و زراعی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ توسط شورای اقتصاد مصوب شد که البته برخی از این نرخ های مصوب مورد انتقاد خیلی از تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفت و در نهایت موجب شد که شورای تخصصی قیمت گذاری تعدادی از قیمت ها را باردیگر بررسی، اصلاح و در نهایت ابلاغ کند ولی قیمت برخی دیگر از محصولات مانند پیاز همچنان ثابت ماند.

تعیین قیمت ۵۹۶ تومان برای خرید تضمینی هرکیلو پیاز بنابر گفته فعالان کشاورزی، پیازکاران را با چالش های بسیاری همراه کرده است و حتی برخی از آنها علاقه ای به برداشت پیاز از روی زمین ندارند. این کشاورزان در تصاویر و ویدیوهایی که اخیر در فضای مجازی منتشر نموده اند می گویند پیازها بر روی دستشان مانده است و قیمت تعیین شده حتی هزینه کارگری که بر روی زمین کار می کند را پاس نمی کند چه برسد به سایر هزینه های بذر، کود و سم و سایر نهاده ها.

در این راستا محمدعلی پیراسته - رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان - با اعلان اینکه منطقه جنوب استان کرمان حدود ۱۵ هزار و ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت و معادل ۸۵۰ هزارتن پیاز استمرار و نوبت دوم دارد به ایسنا، اظهار داشت: بطور متوسط اگر هر کیلو پیاز با قیمت ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان فروخته شود فقط هزینه بذر، غده، کود، سم، کارگر، برداشت و تراکتور پرداخت می شود و سودی عاید کشاورز نمی گردد.

وی با اعلان اینکه هم اکنون قیمت خرید تضمینی پیاز ۵۹۶ تومان است، اظهار داشت: مدتی پیش در خواست کردیم و تعدادی از مقامات همچون وزیر جهاد کشاورزی و تعدادی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و رئیس سازمان تعاون روستایی به جیرفت آمدند و طبق بررسی هایی که انجام دادند اعلام نمودند که قیمت خرید تضمینی پیاز بایستی در رنج ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان باشد. قیمتی که کشاورز نه سود می کند نه ضرر. این مساله در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و با آن موافقت شد اما شورای اقتصاد و رئیس جمهوری با آن موافقت نکردند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان افزود: علت عدم موافقت رئیس جمهوری و شورای اقتصاد این بود که آنها معتقدند بودند اگر افزایش قیمت داشته باشیم سال بعد سطح زیر کشت پیاز نیز افزایش می یابد. در صورتیکه باید پرسید افزایش سطح زیرکشت مدیریت شده چه ایرادی دارد؟

به گفته وی وقتی در سال ۱۳۹۹ کود، سم و بذر به سبب افزایش نرخ ارز افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ درصدی داشته اند، آیا نباید قیمت ها تغییر کند؟

وی اشاره کرد: عمده کشاورزان که بالای ۱۰۰ هکتار زمین زیرکشت داشتند پیازهایشان را برداشت نکردند و در زمین شخم زدند یا اینکه اگر پیازهای برداشت شده بر روی دستشان مانده است. خرده مالکان و کسانی که در آمد خوبی نداشتند به سبب بالا بودن دستمزد کارگر با کمک همسایگان پیازهایشان را برداشت کردند و مجبور شدند با همان قیمت ۵۹۶ تومان بفروشند که ضرر بسیاری کرده اند.

پیازهای کشت دوم در راه است
به گفته وی هنوز این پیازهای کشت قبل برداشت نشده و به فروش نرفته که پیازهای کشت دوم فرا می رسد و برمبنای محاسباتی که انجام دادیم حدود ۳۰۰ هزارتن برداشت از کشت دوم پیاز به دست می آید. البته این داستان برای سیب زمینی وگوجه و هندوانه نیز تکرار می شود.

پیراسته با اشاره به اینکه طبق دستورالعمل فرستاده شده پیاز خریداری شده بایستی بصورت رایگان در اختیار کمیته امداد و بهزیستی قرار داده شود، اظهار داشت: این اقدام صورت گرفته ولی در نهایت فایده ای برای کشاورز نداشته است.

کشاورز خوب الزاما سوداگر خوب نیست

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان در پاسخ به اینکه آیا کشاورزان الگوی کشت ندارند که مشخص شود دقیقا چقدر پیاز باید کاشته شود؟ اظهار داشت: تعدادی از مسئولان به ما می گویند که کشاورزان الگوی کشت ندارند و یا آنرا رعایت نمی کنند ما به آنها گفته ایم که نمی توان جلوی کشاورز را گرفت که چه چیزی بکارد چه چیزی نکارد. کشاورزان کار خودشان را انجام می دهند. همین طور یک کشاورز خوب الزاما یک سوداگر خوب نیست. او فقط می تواند محصول بکارد. پیدا کردن بازار فروش نباید برعهده خودش باشد. از جانب دیگر اگر موضوع الگوی کشت است پس چرا در محصول گوجه فرنگی که الگوی کشت رعایت می شود هم همین مشکلات را داریم و خریدار نیست؟ بنظر می رسد که کشاورز را در بیابان دست خالی رها کرده اند.

این فعال بخش کشاورزی با اشاره به اینکه قیمتی که هم اکنون برای خرید تضمینی پیاز در نظر گرفته شده است یک پنجم قیمت کاه است، اظهار داشت: قیمت منصفانه برای خرید تضمینی پیاز ۲۰۰۰ تومان است و کشاورز ضرر کمتری می کند. اگر قیمت ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان باشد ضرر نمی کند و هرچه از این قیمت بالاتر خریداری شود، سود کشاورز است.

پیراسته با اعلان اینکه هیچکس به داد کشاورز نمی رسد و کشاورز نمی داند دردش را به چه کسی بگوید، اظهار داشت: بایستی بازارهای صادراتی فعال تر شود و قیمت عادلانه ای برای خرید تضمینی پیاز در نظر گرفته شود تا کشاورز بتواند با خیال آسوده به تولیدات خود بپردازد.1400/02/03
21:37:26
0.0 / 5
353
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی