یك دكترای اقتصاد:

دانش بنیان بودن یكی از اصول اقتصاد مقاومتی است

دانش بنیان بودن یكی از اصول اقتصاد مقاومتی است قزوین یک دکترای اقتصاد اظهار داشت: دانش بنیان بودن یکی از اصول اقتصاد مقاومتی است در حقیقت دانش بنیان بودن ستون محسوب می شود؛ ما جزو کشورهایی هستیم که استعداد بالایی برای دانش بنیان بودن داریم چون مواد اولیه بسیار خوبی در کشور داریم که آن مغزهای خلاق و متفکر نخبگانی است که باید فرصت ظهور و بروز عملیات اقتصادی به آنان دهیم.


حجت الله عبدالملکی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در اقتصاد مقاومتی بر اقتصاد دانش بنیان تاکید ویژه ای شده است. اقتصاد مقاومتی تعریف جهانی دارد و اقتصادی که در وضعیت دشوار به اهداف خود برسد اقتصاد مقاومتی نام دارد.
وی با اعلان اینکه موانع اقتصاد در کشورهای مختلف متفاوت می باشد، اضافه کرد: اهداف اقتصادی انقلاب اسلامی برآمده از انقلاب و مکتب اسلام است آنچه از قانون اساسی کلام رهبری و امام برآمده این است که «رفاه عمومی» و«استقلال اقتصادی» و «پیشرفت اقتصادی» اهداف اقتصادی انقلاب اسلامی است.
برون گرایی یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اشاره کرد: گاهی افراد «استقلال» را در انزوا بودن معنا می کنند که این اشتباه است برون گرایی یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است و به تجارت حکم می کند در حقیقت «استقلال» تعامل با دنیا از موضع قدرت است.
وی عنوان کرد: کشورهایی که در اقتصاد دنیا قرار دارند به دو دسته تقسیم می شوند کشورهایی که از موضع قدرت به تجارت ورود کرده و کشورهایی که از موضع ضعف در اقتصاد دنیا تجارت می کنند؛ منافع کشورهای دسته دوم لگدمال شده و در اقتصاد دنیا هضم می شوند.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: برای رفع ضعف و قدرت تجارت باید به واردات و صادرات کشورها بنگریم در اقتصاد جهانی جنگ منافع وجود دارد و حداقل قدرت چانه زنی برای کسب قدرت بیشتر است و ابتکار عمل با کشوری است که از موضع قدرت وارد می شود که باید بگوییم قیمت گذاری و تحریم از ابزارهای اعمال قدرت هستند.
وی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی بر برون گرایی و استقلال اقتصادی تاکید دارد؛ فروشنده نفت خام از موضع ضعف و فروشنده هواپیما از موضع قدرت وارد اقتصاد می شود چون هواپیما کالایی است که علم و فناوری دارد و آن چیزی که موجب می شود کشوری دست برتر داشته باشد علم، دانش و فناوری است.
دانش بنیان بودن یکی از اصول اقتصاد مقاومتی است
این اقتصاددان تاکید کرد: دانش بنیان بودن یکی از اصول اقتصاد مقاومتی است در حقیقت دانش بنیان بودن ستون محسوب می شود؛ ما جزو کشورهایی هستیم که استعداد بالایی برای دانش بنیان بودن داریم چون مواد اولیه بسیار خوبی در کشور داریم که آن مغزهای خلاق و متفکر نخبگانی است که باید فرصت ظهور و بروز عملیات اقتصادی به آنان دهیم.
وی بیان کرد: برای تقویت نخبگان باید ضمن آموزش و تربیت نخبگان، پشتیبانی از آنان را در دستور کار قرار دهیم که این امر در قالب شرکت های دانش بنیان در حال انجام است؛ در ۱۵ سال اخیر در بخش فناوری و نوآوری وارد میدان شدند و دولت ها در این بخش سرمایه گذاری کردند اما باید بگوییم که این اقدامات کفایت نمی کند چون این شرکتها در آموزش و سرمایه گذاری گرفتار مشکل هستند و باید بخش خصوصی ورود پیدا کند.
عبدالملکی اظهار نمود: نخبگانی که محصول دانش محور تولید کردند با ادبیات سرمایه گذاری و ارزیابی طرح اقتصادی آشنایی ندارند و اغلب به سبب عدم آموزش با مشکل مواجه می شوند.
وی تاکید کرد: حوزه نوآورانه حوزه پرخطری است و یک نهاد باید ریسک آنرا بر عهده بگیرد؛ در سایر کشورها شرکت های معتبر از استارتاپ ها حمایت و در آن سرمایه گذاری می کنند در کشور ما بخش خصوصی وارد نشده است و مشکل دیگر نیز ارتباط با دولت می باشد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تصریح کرد: حدود ۵۰۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که با معیارهای سخت گیرانه وارد میدان شدند ولی گاهی می بینیم صنایع بزرگ یک کشور کمتر به آن مراجعه نموده و از توانمندی آنان استفاده می نمایند.
وی اشاره کرد: عدم ارتباط دولت با صنایع بزرگ و ارتباط صنایع بزرگ با شرکت های دانش بنیان از عواملی است که منجر به تقویت اقتصاد می شود و می تواند سرعت رشد اقتصاد دانش بنیان را در کشور تسریع بخشد.
محصولات دانش بنیان تحریم پذیر نیستند
این دکترای علم اقتصاد بیان کرد: اتکا به منابع زیرزمینی سبب شده از ذهن های خلاق غافل شویم و کمتر به نخبگان دقت کنیم وقتی کمتر به تولید دقت کنیم به افراد خلاق نیز کمتر توجه می شود و اقتصاد دانش بنیان محقق نخواهد شد. ضمن استفاده از نفت و گاز نباید از منابع حوزه فناوری غافل شویم چون ارزش افزوده این بخش ها چندین برابر است و تحریم پذیر نیستند.
وی اشاره کرد: باید مسئولان تغییر رویکرد دهند و اقتصاد دانش بنیان جای خودرا در جامعه پیدا کند، باید به این سیاست و قانون برسیم که صادرات نفت خام ممنوع شود و به تولید مشتقات نفتی دقت نماییم. دولت بعنوان یک محرک باید با خودداری از خام فروشی نفت به سمت تقویت اقتصاد دانش بنیان کشور حرکت نماید.
این مسئول اظهار داشت: گاهی از اقتصاد دانش بنیان تولید کالاهای هایتک متصور می شود اما یکی از مصادیق اقتصاد دانش بنیان تزریق دانش به بخش های سنتی اقتصاد کشور است برای مثال باید با علم و فناوری مشکلات کشت برنج و گندم را رفع و وارد فرآیند تولید این محصولات شویم آنگاه با اصلاح پروسه و روش، محصول دانش بنیان می شود.

وی تشریح کرد: تولیدکننده با دیدن اینکه تولید برایش صرفه اقتصادی ندارد آنرا رها می کند. در عرصه مالیات نیاز به تحول جدی داریم تا بعنوان مشوقی برای تولید باشد اما متأسفانه مالیات یکی از موانع تولید بشمار می رود و تولیدکنندگان انگیزه ای برای تولید ندارند. اگر حداکثر تخفیف را به تولیدکننده بدهیم و درآمد مالیاتی را از محل درآمدهایی که به حساب افراد وارد می شود تامین نماییم این اقدام یک مشوق برای تولید خواهد بود.
شیوه دریافت مالیات باید چگونه باشد؟
عبدالملکی تاکید کرد: مالیات بر درآمد اشخاص یا BIT بسیار مهمست اما در کشور از آن هایی که درآمد ندارند مالیات می گیریم؛ مالیات باید بصورت پلکانی باشد در این صورت ضدانگیزه نخواهد بود.
وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان کمتر مشکل مالیاتی دارند چون مشوق های خوبی برای آنها وضع شده است اما تولیدکنندگان در سایر بخش های اقتصادی در فشار مالیات قرار دارند که با مالیات بر درآمد اشخاص می توان به کم درآمدها یارانه داد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اشاره کرد: قوانین تامین اجتماعی قوانین مصوبی است این نظام تا حدی خلق بیکاری می کند گاهی سرمایه گذاران تصمیم می گیرند وارد چرخه تولید نشوند چون هزینه نیروی انسانی افزایش می یابد بدین سبب ضرورت دارد انعطاف لازم ایجاد شود.
عبدالملکی در آخر تصریح کرد: درباب رتبه اقتصادی ایران نیز باید بگوییم در سال ۲۰۱۴ رتبه هجدهم اقتصاد جهان را داشتیم و الان در رده ۲۲ دنیا قرار داریم به سبب رکودی که در سالهای اخیر در اقتصاد کشور حاکم شده رتبه ما تنزل پیدا کرده است.1400/02/07
19:11:18
0.0 / 5
816
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی