واكسن بخش خصوصی اوایل خرداد به ایران می رسد

واكسن بخش خصوصی اوایل خرداد به ایران می رسد مبل زیبا: رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو می گوید مقدمات واردات نخستین محموله واکسن کرونا از طرف بخش خصوصی فراهم گشته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، ناصر ریاحی در برنامه زنده اینستاگرامی که از صفحه اتاق تجاری تهران پخش گردید، اعلام نمود: بخش خصوصی برای خرید واکسن کرونا باید مذاکرات خودرا با شرکت های خارجی عمده فروش واکسن شروع می کرد که باتوجه به سرمایه گذاری در طرح های ساخت واکسن، تعدادی دوز در اختیار دارند و آنها را عرضه می کنند.
به گفته وی، هم اکنون تقاضای جهانی برای خرید این واکسن ها بسیار زیاد است و وقتی اطلاعات مربوط به واکسن دریافت می شود، ظرف چند روز باید قرارداد نهایی شده یا توافق قطعی شود؛ در غیر این صورت تضمینی برای باقی ماندن ظرفیت اعلامی وجود ندارد.
عضو اتاق تجاری تهران درباره نحوه ورود اولین دوزها از واکسن بخش خصوصی به کشور نیز توضیح داد: هم اکنون پروسه اجرائی کار شروع شده و امیدواریم با تامین ارز و پیموده شدن مراحل باقی مانده، اولین واکسن ها که احیانا یک محموله ۱۰۰ هزار دوزی خواهد بود در هفته نخست خرداد به کشور وارد شود.
ریاحی افزود: دلیل اینکه محموله ۱۰۰ هزار دوزی برای گام نخست انتخاب شده این است که پروسه واردات، تضمین کیفیت و صحت واکسن، نحوه حمل و نقل و سایر فرایندهای اجرائی بطور دقیق رصد شود و بعد از آن اقدامات لازم برای واردات دوزهای باقی مانده در دستور کار قرار گیرد.
وی درباره نوع واکسن های خریداری شده از طرف بخش خصوصی نیز تشریح کرد: ما هم اکنون بر روی دو نوع واکسن کار می نماییم. نخست واکسن آسترازنیکا که تولید هندوستان است و دیگر واکسن اسپوتنیک وی کشور روسیه. ترجیح ما این است که واکسن آسترازنیکا به کشور وارد شود، برای اینکه از سویی دمای نگهداری آن یخچالی است اما واکسن اسپوتنیک وی نیاز به دمای منفی ۲۰ درجه دارد و همین طور قیمت پایین تر واکسن آسترازنیکا در قیاس با واکسن روسی.
عضو اتاق تجاری تهران اضافه کرد: براوردها نشان میدهد که قیمت واکسن آسترازنیکا حدودا پنج تا شش دلار خواهد بود اما واکسن اسپوتنیک وی حدودا ۱۱ تا ۱۲ دلار قیمت دارد؛ بدین جهت واکسن هندی حدودا ۵۰ درصد ارزان تر است. البته ما از تمام ظرفیت خود برای واردات واکسن استفاده می نماییم و فعلا قیمت ریالی این واکسن ها را اعلام نمی نماییم تا گمانه زنی و حاشیه جدیدی ایجاد نشود.
ریاحی درباره نحوه توزیع و تلقیح این واکسن ها نیز اظهار داشت: ما امیدواریم وزارت بهداشت پروسه توزیع و تلقیح را بر عهده گیرد و با اولویت دادن به کارگران فعال در خطوط تولید، این واکسن ها تزریق شود. تا کنون تعداد زیادی از شرکت های تولیدی آمادگی خود برای دریافت این واکسن را اعلام نموده اند که شرط ابتدایی، قرار داشتن نام افراد دریافت کننده واکسن در لیست بیمه و حقوق این واحدهاست.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، چند هفته قبل رئیس اتاق تجاری تهران از نهایی شدن قرارداد خرید شش میلیون دوز واکسن از طرف بخش خصوصی برای واحدهای تولید آگاهی داد.
با مجوز دولت، شرکت های بخش خصوصی فعال در حوزه دارو، مجوز واردات واکسن را خواهند داشت اما باتوجه به بهای تمام شده این واکسن ها، باید دید که نحوه تزریق آنها به چه شکل خواهد بود. بخش خصوصی پیشنهاد داده که کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی هزینه تزریق این واکسن ها به نیروهای خودرا پرداخت کنند.
منبع:

1400/02/13
10:43:03
0.0 / 5
593
تگهای خبر: بیمه , تولید , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی