ساخت كاتالیست تصفیه هیدروژنی كاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی

ساخت كاتالیست تصفیه هیدروژنی كاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی مبل زیبا: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاتالیست پروسه تصفیه هیدروژنی با بهره گیری از مخلوط اکسیدهای فلزی را طراحی کردند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، فرهاد کیوانی مهر، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «اصلاح کاتالیست فرایند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط اکسیدهای فلزی» اظهار داشت: نفت خام و مشتقات نفتی مانند مازوت، نفتا و بنزین پیرولیز علاوه بر هیدروکربن ها شامل ناخالصی هایی مانند ترکیبات گوگرددار، نیتروژن دار، اکسیژن دار و فلزات هستند.
وی با اشاره به اینکه وجود این ترکیبات سبب بروز مشکلات محیط زیستی شدیدی خواهد شد که کشور ما هم این روزها بسیار با این آلاینده ها خصوصاً در سوخت نیروگاه ها و خودرو ها به علت تشکیل ترکیبات SOx و NOx که عامل اصلی آلودگی هوا هستند، مواجه می باشد، اظهار داشت: این آلاینده ها اگر وارد جو شوند با رطوبت هوا واکنش داده و به صورت باران اسیدی به سطح زمین باز می گردند که سبب فرسایش خاک و از بین رفتن نمای ساختمان ها می شوند.
به قول کیوانی مهر، این آلاینده ها در مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمیایی باعث مسمومیت کاتالیست های فرآیندهای پایین دستی، کاهش کیفیت محصول، مشکلات عملیاتی مانند خوردگی در تجهیزات و لوله های انتقال و رسوب فلزات در توربین ها خواهند شد و حتی مشکلات عدیده ای در عملکرد موتور خودرو ها از دیگر اثرات این ترکیبات آلاینده به حساب می آید.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای جداسازی این ناخالصی ها از فرایندی کاتالیستی به نام تصفیه هیدروژنی استفاده می شود. در استانداردهای روز دنیا نظیر یورو ۵ و یورو ۶ وجود ترکیبات گوگرددار و نیتروژن دار در سوخت خودرو ها و شناورها به شدت محدود شده است، ازاین رو برای دستیابی به استانداردهای جهانی نیاز است از کاتالیست هایی در این فرآیند تصفیه هیدروژنی بهره برد که درصد بیشتری از این ترکیبات را کم کند و سوخت پاکی را تولید نماید.
وی افزود: کاتالیست های واحدهای تصفیه هیدروژنی عموماً وارداتی بوده و کشورهای آمریکا و فرانسه تولید کننده عمده این کاتالیست ها هستند و اغلب دانش فنی واحدهای تصفیه کشور هم در ارتباط با این کشورهاست.
وی افزود: در سالهای اخیر تا حدی تلاش هایی برای بومی سازی این کاتالیست های استراتژیک در کشور انجام شده است؛ اما یکی از اشکالات فرایند تصفیه هیدروژنی کاهش کیفیت محصول بعد از فرایند تصفیه است، بگونه ای که مقداری از ترکیبات با ارزش نظیر آروماتیک ها به مواد با ارزش پایین تر تبدیل می شود که سبب کاهش قیمت محصولات می شود.
وی اظهار داشت: در این پژوهش ما توانستیم کاتالیست هایی برای فرآیند تصفیه هیدروژنی تولید نماییم که علاوه بر اینکه سبب حذف عمیق ترکیبات آلاینده می شود کیفیت و ارزش محصول را زیاد می کند، ازاین رو هم میتوان استانداردهای محیط زیستی را دریافت کرد و هم بر خلاف کاتالیست های تجاری رایج که سبب کاهش کیفیت محصول می شود، ارزش و کیفیت محصول خروجی را ارتقا دهیم.
به قول فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با عنایت به بحران آلودگی در شهرهای بزرگ و تأمین سوخت پاک برای خودرو ها، نیروگاه های کشور و شناورهای دریایی کسب دانش فنی ساخت کاتالیست های تصفیه هیدروژنی را امری مهم دیدیم و به منظور تجاری سازی نمونه های ساخته شده از همان ابتدای کار با رویکرد تجاری سازی محصول پیش رفتیم و نمونه ها را به صورتی که قابل بارگذاری در راکتورهای صنعتی باشند، تولید کرده ایم که یکی دیگر از مزایای این طرح است.
به نقل از دانشگاه امیرکبیر، وی ادامه داد: این طرح از همان ابتدا جزء طرح ها و رساله های صنعتی بوده که با همکاری شرکت پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر انجام شده است؛ ایده ابتدایی کار که در نهایت منتهی به ثبت اختراع شد، در آزمایشگاه "مهندسی واکنش های سطحی و نانو مواد انرژی پیشرفته" دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت سرپرستی دکتر سجاد حبیب زاده شکل گرفت و در ادامه با همکاری واحد پژوهش و توسعه شرکت پتروشیمی بوعلی سینا و مهندس پرویزی ریاست وقت واحد، نمونه ی اولیه ساخته و تست های عملکرد روی آن انجام شد، در طول کار اصلاحات زیادی با عنایت به نتایج عملکرد کاتالیست انجام گرفت تا در نهایت به محصول مورد نظر که هدف های پژوهش ما را پوشش دهد، دست یافتیم.
منبع:

1400/02/25
10:55:40
0.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی