علت كاهش ذخایر ماهی كیلكا

علت كاهش ذخایر ماهی كیلكا به گزارش مبل زیبا مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اظهار داشت: در سال ۱۳۷۸ نزدیک به 95 هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد اما بعد از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.به گزارش مبل زیبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مختار آخوندی با اعلان اینکه ۲۰هزار و ۵۳ تن ماهی کیلکا در سال ۱۳۹۹ از دریای خزر صید شد، اظهار داشت: از این مقدار صید ماهی کیلکا، ۷۱ درصد سهم استان مازندران و ۲۹ درصد سهم استان گیلان بوده است.

وی افزود: بیش از ۹۵ درصد صید ماهی کیلکا در سال قبل مربوط به گونه معمولی و ۲ تا ۳ درصد گونه آنچوی بوده است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران اضافه کرد: برمبنای آخرین گزارش ها، صید کیلکا در استان گیلان ۲۱ درصد افزایش و در استان مازندران ۲۸ درصد کاهش داشته است.

وی علت کاهش صید کیلکا در استان مازندران را ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش ذخایر و کاهش دریاروی شناورها در شب دانست و اظهار داشت: متوسط صید شناورها در شب در سال قبل ۱۶ درصد کاهش نشان میدهد.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۸ نزدیک به ۹۵ هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می شد، اظهار نمود: بعد از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.

وی اشاره کرد: قبل از ورود مهاجم شانه دار به دریای خزر ۹۰ درصد صید کیلکا از گونه آنچوی بود در صورتیکه حالا ذخایر گونه آنچوی به حداقل رسیده است.

آخوندی با اعلان اینکه برای حفظ ذخایر کیلکا، تعداد شناورها را از ۲۰۰ فروند به ۱۲۰ فروند تعدیل کرده ایم، افزود: هم اکنون ۷۴ فروند شناور صید کیلکا فعال می باشند که از این تعداد ۴۴ فروند در استان مازندران و ۳۰ فروند در استان گیلان فعالیت می نمایند.

وی در آخر اظهار داشت: ماهی کیلکا حدودا در همه سال صید می شود، اما در مقطعی از فصل بهار به سبب تخم ریزی، صید کیلکا ممنوعست و صیادان هم این ممنوعیت را رعایت می کنند.
منبع:

1400/02/27
22:24:31
0.0 / 5
481
تگهای خبر: سازمان , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی