با حضور رئیس سازمان تعزیرات صورت گرفت؛

بررسی شكایات در مورد تنظیم بازار و توزیع روغن در كمیسیون اصل نود

بررسی شكایات در مورد تنظیم بازار و توزیع روغن در كمیسیون اصل نود به گزارش مبل زیبا سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ضمن اشاره به بررسی شکایات حوزه تنظیم بازار در جلسه امروز این کمیسیون اظهار داشت که در جلسات آتی گزارش های مبسوطی از پیشنهادات قانونی در جهت اصلاح روند کاری سازمان تعزیرات عرضه خواهد شد.


علی خضریان در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به نشست عصر امروز (سه شنبه) کمیسیون اصل نود قانون اساسی اظهار داشت: در این نشست که برای رسیدگی به بعضی از شکایات واصله در حوزه تنظیم بازار و اشکالات نحوه توزیع روغن در اواخر سال قبل و مرغ در ابتدای سال ۱۴۰۰ با حضور جمال انصاری رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و معاونان وی برگزار شد، سوالاتی در حوزه صدمه شناسی تنظیم بازار عنوان شد که درباره فرآیند روند واردات کالاهای اساسی شامل مواد اولیه تا کالاهای ساخته شده، شامل نحوه تخصیص ارز، مقدار ورود کالا، ترخیص بموقع از گمرک و انتقال به انبارهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها و توزیع در شبکه مربوطه تحت ضوابط مربوطه بود که برداشت کمیسیون این است که هنوز جامعیت لازم را نداشته و باعث سوءاستفاده هایی می شود.
نماینده تهران خاطرنشان کرد: از طرفی محدود ماندن نظارت ها در سطح خرده فروشان و تخلفات خُرد به نحوی که از حیث فراوانی تخلفات، عنوان عدم درج قیمت بیشترین تعداد گزارش ها را به خود اختصاص می داد، مورد نقد کمیسیون قرار گرفت.
وی افزود: همینطور عدم وجود قانون و آئین نامه جامع و مانع پیرامون تشکیلات و آیین دادرسی سازمان تعزیرات حکومتی به لحاظ بی توجهی ذیربطان به مطالبات سازمان و بازدارنده نبودن برخی مجازات های مندرج در آیین دادرسی این سازمان و هم غلبه مصالح استانی بر تدابیر ملی در تأمین کالاهای اساسی بخصوص درباره مرغ، مورد سوال قرار گرفت.
خضریان اضافه کرد: مبحث مورد سوال دیگر در این نشست درباره غلبه مصالح سازمانی بر تدابیر جمعی منتهی به تأثیرگذاری سوء در قیمت گذاری و توزیع کالاها و عدم نظارت کامل بانک ها بر فرآیند کامل تخصیص ارز تا اطمینان از ورود کالاهای مورد نظر و برخورد یکسان با همه خاطیان بود.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به توضیحات رئیس سازمان تعزیرات اظهار داشت: نخستین مشکل ساختار ناکارآمد تنظیم بازار است که باید مقررات جامع و قانونی پایدار در این مورد تدوین شود تا این خلاء قانونی برطرف شود و از اعمال سلیقه در دولت های مختلف جلوگیری شود.
وی افزود: هم اکنون برای تنظیم بازار، دستورالعمل و مصوبات دولت اجرا می شود که به خاطر خلاء قانونی می باشد و صدمه زا خواهد بود، بنابراین احتیاج به مقررات و شاخصه بعنوان تنظیم بازار داریم همینطور قوانین زائدی وجود دارد که مجلس باید آنها را نسخ کند تا رفع تعارض صورت گیرد.
خضریان ضمن اشاره به بخش دیگری از توضیحات انصاری اظهار داشت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم که در سال ۹۲ باید اصلاح می شد هم اکنون در کمیسیون قضایی مجلس است که باید تسریع شود؛ ضمن این که تبصره ۴ ماده ۱۸ این قانون ایراداتی دارد که سبب اعمال سلیقه توسط دستگاههای تصمیم گیر شده و احتیاج به اصلاح آن است.
وی با اشاره به اینکه غلبه مصالح سازمانی بر منافع ملی از ایراداتی بود که مورد پذیرش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بود، عنوان کرد: مقرر شد در این خصوص پیشنهاداتی را مطرح کند که کمیسیون هم آنرا پیگیری خواهد نمود همینطور درباره غلبه مصالح استانی بر منافع ملی مواردی عنوان شد که مشخص شد برای توزیع کالا مشکل بوجود آورده و در این عرصه باید با تغییر قوانین، شخصی در سطح ملی مثل رئیس جمهور مسئول این امر باشد که ضمانت اجرایی لازم را داشته باشد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود در ادامه با اشاره به اینکه کمبود نیرو جهت نظارت میدانی توسط سازمان تعزیرات حکومتی هم یکی از اشکالات موجود در این سازمان عنوان شد، عنوان کرد: انصاری در این خصوص معتقد به دریافت مجوز جهت جذب نیروی انسانی در این عرصه بود.
وی ضمن اشاره به توضیحات رئیس سازمان تعزیرات درباره شکایات واصله در حوزه گران فروشی و عدم ایفای تعهدات خودروسازان اظهار داشت: متأسفانه طی چند ماه اخیر این اشکالات تشدید شد که رئیس سازمان تعزیرات معتقد بود از سال ۹۷ این مورد سیر صعودی پیدا کرده و ۳۰ هزار پرونده خودرو در این خصوص ثبت شکایت شده که حدود ۱۵ هزار پرونده به مصالحه انجامید و باقی آن هم طبق آرای صادره، اجرا شد و تعداد اندکی هم در حال پیگیری است که با عنایت به اهمیت حقوق مصرف کنندگان در این خصوص کمیسیون خواهان عرضه آمار دقیق پرونده های باقی مانده شکایت از خودروسازان شد که مقرر است به صورت مکتوب عرضه شود.
خضریان در انتها تصریح کرد: در نهایت مقرر شد این جلسات ادامه پیدا کرده و گزارش های مبسوطی از پیشنهادات قانونی که می تواند به اصلاح روند کاری سازمان تعزیرات کمک نماید، عرضه شود.1400/03/05
12:12:41
0.0 / 5
221
تگهای خبر: انبار , بازار , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی