آیا درآمد سیاه ۲ و نیم میلیارد دلاری متوقف می شود؟

آیا درآمد سیاه ۲ و نیم میلیارد دلاری متوقف می شود؟ به گزارش مبل زیبا رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران از موافقت شورای رقابت با نهاد تنظیم گر مناسبات بازیافت اطلاع داد و اظهار داشت که درآمد سیاه وابسته به جریان پیمانکاران شهرداری و مافیای وابسته به پیمانکاران که جلوه آن در زباله گردی، سو استفاده از کودکان کار، کارگران مهاجر و معتادان است، حدود ۲.۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود، اما با اجرای این مصوبه انتظار می رود همه تحت پوشش قانون برگردند و اپلیکیشن هایی که می توانند ضایعات پرارزش را از مردم بخرند فعال شود.


سید توحید صدرنژاد در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: این مصوبه باید به صورت یک اساسنامه به تصویب هیئت دولت و تایید مجلس برسد.
وی با اشاره به اینکه بارها تاکید شده شاه بیت مشکلات حوزه مدیریت پسماند، قانون مدیریت پسماند است، خاطرنشان کرد: قانون مدیریت پسماند توسط افرادی در حاکمیت نوشته شده و در آن اشاره ای به نقش شهروندان نشده است و در کل متن این قانون از عباراتی مثل مردم، شهروند و حتی بخش خصوصی استفاده نشده است. نگاه قانون این بوده که برخی دستگاه ها مسئول رفع چالش های حوزه پسماند شوند که با این نگاه وضعیت مدیریت پسماند در کشور مناسب نمی باشد.
به قول رئیس اتحادیه صنایع بازیافت در قانون مدیریت پسماند حقوق مالکیت یا وضعیت مالکیت پسماند تعریف نشده و در نتیجه حقوق رقابت هم دیده نشده است. در چنین شرایطی شهرداری، پیمانکاران شهرداری و مافیای وابسته به پیمانکاران که جلوه آن در زباله گردی، سو استفاده از کودکان کار، کارگران مهاجر و معتادان است به سادگی عملی می شود و برای خود شبکه بوجود می آورد.
درآمد سیاه ۲.۵ میلیارد دلاری!
وی "درآمد سیاه" وابسته به جریان یاد شده را سالانه ۲.۵ میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: در برگشت کالایی که جمع می شود مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره به کشور قاچاق می شود. این مورد در قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ به صورت جامع دیده شده که موارد نقض این حقوق و اختلال در رقابت چیست و راهکارها کدامند. بر طبق این قانون اعلام شده اگر در بازاری اختلال در رقابت وجود داشته باشد شورای رقابت می تواند دستورالعمل تصویب کند و اگر در بازاری انحصار مستمر باشد می تواند نهاد تنظیم گر تعیین کند.
صدرنژاد با اشاره به اینکه اتحادیه از حدود سه سال پیش این تقاضا را از شورای رقابت مطرح کره بود، اظهار نمود: در این زمان جریان دامنه دار قانونی برای تصویب سیاست های حمایتی آغاز شد که سال قبل آقای روحانی این قانون را ابلاغ نمود و در زمینه مناسبات بازار شورای رقابت پرونده ای در جریان داشت که ۲۷ اردیبهشت ماه دستورالعمل آن تصویب گردید و بزودی اساسنامه هم تصویب خواهد شد.
ضایعات پرارزش بی واسطه به صنعت می رسد
به قول وی اگر این مصوبه و سامانه های زیرمجموعه آن عملی شود، فضای مبادلات و مدیریت پسماند و بازیافت به سمت شفافیت خواهد رفت و از مالیات هم معاف خواهد شد. در چنین شرایطی بخش زیادی از کسانی که معتقدند پرداخت مالیات برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و بنابراین غیرقانونی فعالیت می نمایند، وارد پوشش قانونی خواهد شد. علاوه بر این اپلیکیشن هایی که می توانند ضایعات پرارزش را از مردم بخرند فعال خواهد شد. چون که پس از این فضا رقابتی است و کسی از رانت استفاده نمی کند و این افراد می توانند با حذف واسطه به صورت مستقیم نهاده های خویش را به صنعت بفروشند.
رئیس اتحادیه صنایع بازیافت اضافه کرد: اگر این سیتم در کشور فراگیر شود و کسی ضایعات پرارزش خویش را دور نریزد، پدیده زباله گردی هم حذف خواهد شد. این قدم پرارزش است، اما حیف که دیر تصویب گردید و درباره همراهی دولت آینده هم نگرانی هایی وجود دارد. اما اگر با همین سرعتی که به اینجا رسیده پیش رود احیانا تا یک سال دیگر شاهد تغییرات در ظاهر مدیریت پسماند هم خواهیم بود.
دستورالعمل تنظیم بازار پسماند
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، شورای رقابت در جلسه ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری بند (۵) ماده (۵۸) قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، به علت انحصاری تشخیص دادن بازار پسماند در دو حوزه جمع آوری و دسترسی فعالان صنعت بازیافت به انواع پسماند قابل بازیافت، دستورالعمل تنظیم بازار پسماند را تصویب کرد.
برپایه این دستورالعمل، شهرداری های سراسر کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوط مکلف اند در مرحله انتخاب یا صدور مجوز برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای جمع آوری زباله و پسماند، با بیان عمومی و دریافت پیشنهاد از جانب همه داوطلبان حائز شرایط به نحو رقابتی و با چارچوب قانونی مشخص اقدام و مجوز یا پروانه صادره را فقط در محدوده جغرافیایی و زمانی محدود و معین صادر کنند.
همینطور همه اشخاص حقیقی و حقوقی که مجوز یا پروانه جمع آوری پسماند را کسب کرده اند مکلف اند مواد قابل بازیافت را تفکیک و به صورت قابل فروش و واگذاری فقط از راه سامانه های بورس کالا یا سامانه های دیگری که با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه صنایع بازیافت ایجاد می شود به طریق مزایده عمومی و رقابت آمیز به واحدهای دارای پروانه بازیافت عرضه کنند.
بر طبق این دستورالعمل، هرگونه واگذاری مجوز به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از روش های مذکور، همینطور هرگونه عرضه مواد جمع آوری شده و قابل استفاده و پسماند از جانب اشخاص دارای مجوز جمع آوری پسماند خارج از رویه مشروح، بعنوان رویه ضدرقابتی سو استفاده از وضعیت اقتصادی مسلط توسط شورای رقابت رسیدگی خواهد شد.1400/03/23
10:01:16
0.0 / 5
328
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دستگاه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی