ورق قیمت ها در بازار سكه و طلا برگشت

ورق قیمت ها در بازار سكه و طلا برگشت دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به کاهش میانگین 68 دلاری قیمت هر اونس جهانی طلا در طول هفته اخیر، از افزایش مجدد قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی به جهت نوسانات افزایشی نرخ ارز در داخل آن هم در عین کاهش شدید تقاضا آگاهی داد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در بازه هفتگی ۱۵ تا ۲۱ خرداد باتوجه به نوسانات محدود قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در داخل و بیشتر تحت تاثیر کاهش طبیعی تقاضا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، روند قیمت ها در بازار سکه و طلا کاهشی گزارش شد؛ به شکلی که همه قطعات سکه (به جز سکه های یک گرمی) با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی همراه شده بود. حال این روند کاهش قیمت ها در یک هفته اخیر چرخش کرده و به سمت افزایشی شدن پیش رفته است.
در این رابطه نادر بذرافشان - دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت با کاهش بی سابقه قیمت اونس جهانی روبه رو شدیم؛ هرچند که طی چند ماه اخیر سیر نزولی را آغاز نموده بود اما در این هفته اوج گرفت و به طور متوسط ۶۸ دلار کاهش پیدا کرد. به دنبال افزایش جهانی ارزش دلار، کاهش تقاضای جهانی برای خرید طلا هم در دنیا کم شد و در نهایت قیمت آن کم شد.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر در بازارهای داخلی نیز باوجود نبود تقاضا اما نوسانات افزایشی نرخ ارز سبب شد که نه فقط کاهش قیمت ایجاد نشود، بلکه شاهد افزایش قیمت ها هم باشیم. از اواسط هفته تا آخر آن بر خلاف آنکه اونس جهانی کاهش ۶۸ دلاری داشت اما در بازارهای داخلی روند قیمت ها صعودی پیش رفت.
این مقام صنفی بر نظاره گر بودن مردم در بازار اصرار کرد و اظهار داشت: همانطور که قبلا نیز اشاره شده است، از شروع سال جاری مردم نگران افزایش و کاهش قیمت ها هستند. از اوایل سال در مقطعی با تعطیلات کلی بازار مواجه شدیم، سپس بحث هایی همچون مذاکرات، سرانجام برجام و در نهایت هم بحث انتخابات پیش آمد و مردم به بازار بصورت نظاره گری نگاه می کنند. در مقاطعی تقاضا خوب شد اما بیش از چند روز دوام نداشت و مجدد تقاضای مردم برای معاملات کم شد.
بذرافشان اشاره کرد: طبق سنوات گذشته نیز همیشه بحث های سیاسی-اقتصادی (همچون نگاه به نتایج مذاکرات، برجام و انتخابات ریاست جمهوری) موثر هستند اما این دفعه تاثیرات بیشتری داشته و مردم منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند؛ اما هم اکنون از نیمه اردیبهشت ماه به بعد، قیمت ها ثبات نسبی خوبی پیدا کرده است و نوسانات بین سه تا هفت درصد بوده که طبیعی هم هست؛ پس مردم می توانند برای خرید سکه و مصنوعات طلا اقدام نمایند. از نظر بنده حداقل قیمت ها برای سکه ۱۰ میلیون تومان و کف قیمت طلا هم یک میلیون تومان است، اما ممکنست تحت تاثیر نوسان قیمت جهانی و ارز یا یک خبر سیاسی-اقتصادی در نهایت بین پنج تا هفت درصد افزایش یا کاهش قیمت داشته باشیم.

سکه ۲۸۰ هزار تومان و طلا ۱۹ هزار تومان گران گردید
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین قیمت های معاملاتی در روز گذشته (پنجشنبه) در بازار سکه و طلای داخلی و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با افزایش ۲۸۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در آخر هفته تعیین قیمت شده است. در آخر هفته نسبت به ابتدای هفته هر قطعه نیم سکه با رشد ۱۰۰ هزار تومانی پنج میلیون و ۷۸۰ هزار تومان، ربع سکه با افزایش ۵۰ هزار تومانی سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی نیز با ۴۰ هزار تومان افزایش دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
بذرافشان اضافه کرد: همین طور هر مثقال طلا ۱۷ عیار با رشد ۸۵ هزار تومانی به چهار میلیون و ۶۳۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۱۹ هزار تومانی به یک میلیون و ۶۹ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز همانطور که اشاره شد با کاهش حدود ۶۸ دلاری طی هفته اخیر، ۱۷۸۶ دلار است.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار نمود: حباب سکه نیز که نسبت به هفته های گذشته، بالا رفته است. حباب سکه در مقطعی در اوایل و اواسط خردا ماه تا ۱۵۰ هزار تومان هم کم شد اما در هفته های پایانی حباب هم افزایشی شده و هم اکنون به حدود ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.1400/03/29
11:24:35
0.0 / 5
337
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دلار , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی