اصفهان بهار ۱۴۰۰ یك روز هوای پاك نداشت

اصفهان بهار ۱۴۰۰ یك روز هوای پاك نداشت کلانشهر اصفهان در سه ماهه بهار 1400 حتی یک روز هوای پاک نداشت اما بیشترین روزهای آلوده را در طول این مدت نفس کشید.به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، کلانشهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از شروع سال جاری تا حالا ۶۶ روز سالم، ۲۶ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای عموم را تجربه نمود.
اصفهان در حالی بهار امسال هوای پاک نداشت که در زمان مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۹ روز و در سال ۱۳۹۹ تنها یک روز هوای پاک نفس کشید.
به گفته کارشناسان اصفهان آلوده ترین کلانشهر کشور به حساب می آید و خسارت آلودگی هوا به این شهر دو برابر پایتخت، یعنی حدود هشت میلیارد دلار در سال برآورد می شود.
هوای پاک را مدیون بارندگی ها هستیم
در همین پیوند بابک صادقیان مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: تعداد روزهای پاک ارتباط مستقیمی با بارندگی دارد و هوای پاک را مدیون بارش ها هستیم در صورتیکه امسال بر اثر خشکسالی بارش ها و نزولات جوی در بهار کاهش یافته و نباید انتظار داشتن هوای پاک را داشته باشیم برای اینکه هوای پاک مدیون بارندگی ها است.
وی اضافه کرد: به سبب کاهش بارندگی امسال تعداد روزهای هوای پاک صفر شده در صورتیکه سال ۱۳۹۸ بارش ها خوب بود و اصفهان ۱۹ روز هوای پاک تجربه کرد، وقتی بارندگی نمی گردد و از طرف دیگر رطوبت سطح خاک کاسته می شود، وزش باد گرد و خاک را در هوا پراکنده می کند.
مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اشاره کرد: بنا به گزارش های هواشناسی و منابع طبیعی استان، کانون های فرسایش بادی فعال گردیده است و پدیده گرد و غبار را شاهد هستیم؛ هر چند که این پدیده از نظر شدت نسبت به سالهای قبل کمتر است اما تعداد وقوع گرد و غبار بالا رفته است.

صادقیان افزود: بدین جهت وقتی شاخص کیفی هوا روی عدد ۱۰۰ و مرز سالم و ناسالم قرار می گیرد، هوا را ناسالم اعلام می نماییم اما شدت گرد و غبارهای امسال در مقایسه با سالهای قبل که شش هفت برابر استاندارد اتفاق می افتاد، کمتر است و در سه ماهه امسال به جز یک مورد که در فروردین شاخص ها بالای ۱۵۰ AQI رفت و برای عموم ناسالم شد در سایر روزها شاخص ها بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ AQI و ناسالم برای گروه های حساس بوده است.
آلاینده ازن گاهی بر ذرات معلق غالب می شود
وی افزود: طبق آمار بالای ۹۸ درصد موارد آنچه بر کیفیت هوا تأثیر گذار است شاخص pm 2.5 است اما در تابستان باتوجه به زاویه تابش خورشید و میانگین ساعتی طول روز نسبت به شب شاهد واکنش بین ترکیبات نیتروژن دار و آلاینده ثانویه مثل ازن هستیم که این الاینده بر اثر فعل و انفعالات در محیط و اتمسفر به وجود می آید و غلظت آن بالا می رود، در تابستان این واکنش ها زیادتر است و گاهی میزان ازن در هوای اصفهان بر ذرات pm 2.5 و pm 10 غالب می شود.
مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست اصفهان با اعلان اینکه نمی توان سهم آلاینده های انسان ساز و حمل و نقل را در کاهش کیفیت هوای بهار نادیده گرفت، اظهار داشت: نیمه اول سال به سبب فعال شدن کانون های گرد و غبار، غالب آلاینده ها ذرات معلق pm2.5 و pm 10 است اما اگر کانون های فرسایش بادی را هم مهار کنید، سهم حمل و نقل بر آلودگی هوا بی تأثیر نیست.
صادقیان با اعلان اینکه در تابستان به سبب وزش باد، نبود بارندگی و خشکسالی و گرد و غبار، آلاینده pm10 بالا می رود اما تأثیر آلاینده های انسان ساز بر اثر تخلیه هوا کم می شود، اضافه کرد: گرد و غبار در زمستان به حداقل می رسد اما بر وارونگی دما هوا ساکن می شود و آلاینده ها روی سطح زمین می مانند و به سبب ماندگاری آلاینده های منابع مختلف است که شاهد آلودگی هوا در زمستان هستیم اما این آلاینده در نیمه اول سال به سبب جریانات جوی تخلیه می شود.
به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، مطالعات یک دوره ۱۰ ساله تا اردیبهشت امسال حاکیست که ۸۰ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی کم تا شدید می باشد و بر اثر تداوم خشکسالی سال جاری کانون های فرسایش بادی بحرانی اصفهان از ۱۶ نقطه به ۱۸ در مساحت یک میلیون و پانصد هزار هکتار رسیده است.
به گفته منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، این استان در احاطه سه کانون عمده ریزگرد داخلی، برون استانی (سمنان، یزد، کرمان، جنوب خراسان) و خارجی از کشورهای عربستان و عراق است.
همچنین بر طبق آمار دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کانون های گرد و غبار کشور در استان اصفهان است.

1400/04/01
11:01:32
0.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی